Caldera OpenLinux vs. SuSE

SuSE je u nás jednou z nejrozšířenějších distribucí Linuxu. To je možná dáno tím, že firma SuSE má v Čechách svou pobočku a tudíž je schopna poskytovat např. instalační podporu v češtině. Snese SuSE srovnání s Calderou?

LogoCaldera Open Linux je poměrně stará distribuce, která je silněkomerčně orientována. Vždy byla zajímavá zejména něčím navíc, conabízela oproti volně dostupným distribucím. Například její CalderaNetwork Desktop mohl ve své době zaujmout některé uživatele jistě stejnějako NetWare klient s podporou NDS, který nebyl tehdy jinak vůbec dostupný.OpenLinux je půovdně založena na RedHat Linuxu. S postupným rozvojem ostatníchdistribucí, zejména pak RedHatu a SuSE ztřící jistě výsadní místo, kterékdysi měl. Zdarma se dá získat OpenLinux Lite.

Pro uživatele může být zajímavé to, že součástí distribuce jsouaplikace jako StarOffice, CorelWordPerfect, AdabasD apod. To je ale u čistěkomerčně orientovaných distribucí samozřejmostí, takže bych v tom nevidělaž takový přínos.

Všechny potřebné informace, včetně cen naleznete na stránce www.caldera.com.

Velice zajímavou a u nás i hojně využívanou distribucí je SuSE Linux.

LogoSuSE má svůj původ v sousedním Německu. Na pohled působí solidnímdojmem. Neobsahuje sice toli softwaru jako Debian Linux, ale přesto zde uživatelnajde přes 2000 aplikací. K dispozici je také řada komerčníhosoftwaru. To je přínosem i tehdy, pokud je software běžně poskytovánzdarma. Ne každý má takový přístup na Internet, aby si mohl megabajty datstáhnout sám.

Instalace je jednoduchá, a dá se říci, že instalační program YaST2 patříke špičce - co se uživatelské přívětivosti týče. Velkou výhodou je ijeho plně česká lokalizace. Což může být dílem snad proto, že Německonení tak daleko a možná dílem proto, že SuSE má své zastoupení i u nás.Správa programů je založena na rpm od RedHatu, ale zde veškerápodobnost končí. Ačkoli distribuci SuSE (poslední verze je 7.1) lze získatzdarma na Internetu, troufal bych si tvrdit, že většina jejích uživatelůsi kupuje její oficiální verzi, která je k dostání i na DVD disku (nebo na7CD).

Pochvalu v případě SuSE si rozhodně zaslouží i nabízené služby. Každémuregistrovanému uživateli je poskytována instalační podpora 90dnízdarma. Součástí každé distribuce je i 500 stránkový manuálpopisující vše od instalace, přes konfiguraci, až k jednotlivým aplikacím.

Máte-li o tuto distribuci zájem, obraťte se na české stránky www.suse.cz.

V příští poslední části povídání o Linuxu se krátce koukneme naCorel Linux a na FreeBSD. Do té doby nashledanou.