Budoucnost tabletů a handheldů podle Samsungu

  0:01aktualizováno  0:01
Požadujete schopnosti Tablet PC, plnohodnotnou klávesnici a rozeznávání rukopisu, v poloviční velikosti a při zlomku váhy. A při podstatně nižší ceně? S kompletním softwarovým balíkem, Javou a Flash? Podívejte se na Nexio - Tablet PC do kapsy!

Když Microsoft navrhoval Tablet PC, zřejmě nevzal v úvahu, že by Samsung mohl vyvinout na bázi již dávno existující technologie cosi, co by přesahovalo schopnostmi a možnostmi Tablet PC a hybridní notebooky.

Seznamte se, Nexio S160 - "Wireless Hand PC" - bezdrátové PC do ruky se nám zalíbilo na první pohled. Tablet PC má v tomto krásném kousku zajímavou konkurenci. A zdaleka ne neschopnou.

Nexio je "typický" handheld běžící na operačním systému Windows CE ve verzi PocketPC 2002, s kompletní sadou Office aplikací. Nabízí všechny funkce běžného PocketPC handheldu, včetně psaní poznámek, editace tabulek, textu, plánování, videa, atd... Ovšem, jinak než ostatní handheldy, Nexio je schopno práce v horizontální pozici - tedy s displejem na šířku, ne pouze na výšku. A v rozlišení 800 x 480 bodů, namísto obvyklých 320 x 240.

Což ovšem samo o sobě nijak nezvyšuje jeho hodnotu a ani z něj nedělá přílišnou konkurenci Tablet PC, která jsou výkonná a mají velké displeje, plus Windows XP namísto "pouhých" Windows CE.

Situace se však dramaticky změní po připojení krytu - po přiklopení na displej vypadá jako zcela běžná plastová krytka, po jeho odkrytí se však objeví plnohodnotná QWERTY klávesnice, která z "obyčejného" handheldu s poměrně rozměrným displejem udělá prakticky náhradu notebooku...

...a díky v handheldech zabudovanému rozeznávání písma nahradí z větší části i daleko dražší, větší, těžší Tablet PC. Samsung prezentoval Nexio i s velice příjemným stojánkem, do kterého se handheld zasunul a s miniklávesnicí vypadal jako stolní PC s displejem, jen v podstatně menším, kapesním provedení.

Připočtěme k rozměrnému vysokorozlišivému displeji a QWERTY klávesnici zabudovaný modul bezdrátové sítě 802.11b, a máte v ruce pracovní stanici do kapsy, s vysokorychlostním připojením k lokální síti a zprostředkovaně k Internetu, s nejvýkonnějším současným mobilním procesorem Intel PXA250 400 MHz, 128MB operační paměti a 64MB aplikací ve FlashROM paměti, lithium-polymerový akumulátor 1500 mAh, to vše v balení o málo větším, než jsou současné iPAQy či barevné Visory, navíc s možností připnutí rezervního akumulátoru, standardně zabudovaného Compact Flash slotu a možnosti přídavného modulu pro PCMCIA karty plné velikosti - typu I či II.

Pokud mohu mluvit za sebe, tenhle stroječek, ideálně doplněný o gigabajtový Compact Flash MicroDrive disk IBM, je v mých očích daleko použitelnější nežli všechny "čisté" tablety; a co do poměru velikost a hmotnost versus produktivita a efektivnost se může poměřovat s nejvýkonnějšími notebooky a hybridními Tablet PC.

Kdyby Microsoft více tlačil na výrobce využívat možností, které zde již jsou k dispozici, pravděpodobně si mohl ušetřit celou show s uváděním Tablet PC - na druhé straně, licence Tablet PC bude částka srovnatelná s cenou běžných Windows XP Professional, zatímco cena jedné licence Windows CE, s kompletní aplikační sadou je jen zlomek této částky - další dobrý důvod pro Nexio.

Tablet PC je velké, poměrně těžké, vydrží jen pár hodin na akumulátory... Samsungu se povedl zásah do černého: javový handheld, s podporou flashových web technologií, kancelářským balíkem (ano, jen v omezené Pocket verzi), s velikostí sotva čtvrtinovou co Tablet PC, Nexio nabízí maximum výkonu v minimálním balení.

Zdroj: www.samsungnexio.com

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Rok s Googlem v obýváku: dokáže šetřit čas, pobavit i naštvat. Česky ne

Google Home ještě neumí česky, ale jinak se jedná o překvapivě schopného...

Digitální asistent Google Home se u nás v domácnosti přes naši počáteční nedůvěru zabydlel. Používáme jej více, než...

Nový notebook Lenovo upozorní, že se vám někdo dívá přes rameno

Lenovo Yoga S940

Nová Yoga S940 se pyšní s AR kamerou se sledováním pohybu očí a sbírkou snadno použitelných funkcí založených na...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Najdete na iDNES.cz