Asus Taichi 21

Asus Taichi 21 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Průzkum slepé uličky: notebook Asus Taichi 21 se dvěma displeji

  • 7
Asus Taichi 21 představuje unikátní kombinaci notebooku a tabletu se dvěma displeji. Můžete je používat samostatně, nebo najednou. Potěší výborné zpracování, vysoký výkon, ale zarmoutí kratší výdrž na baterie a spousta drobností.

Způsobů, jak skloubit notebook a tablet do jednoho zařízení, je více. Většinu z nich nabízí více výrobců - vždy jeden přišel s novinkou a ostatní se nechali inspirovat. Avšak koncepci s dvojicí displejů, kdy jeden je klasicky orientován nad klávesnicí a druhý je na opačné straně, tedy tam, kde bývá plastový kryt s logem výrobce, nabízí jen Asus.

Dva displeje v jednom víku

Základní myšlenka není špatná. V zavřeném stavu je Taichi díky vnějšímu dotykovému displeji tablet. Jakmile jej otevřete, vnější displej se vypíná a zobrazení převezme vnitřní displej. Mezi režimy "notebook" a "tablet" lze přepínat za provozu, stačí zavřít či otevřít kryt víka displeje.

Asus Taichi 21

Vnější displej lze ale využít i v notebookovém režimu. Může zobrazovat stejný obraz jako vnitřní displej, nebo může fungovat jako "druhá plocha". První variantu bychom mohli nazvat prezentační, s trochou fantazie by šel použít například na schůzích a školeních. V režimu druhé plochy na něm můžete pustit dětem pohádku a sám na vnitřním displeji pracovat.

Problém je samozřejmě se sklonem. Pokud notebook leží na stole, vnější displej je nakloněn k desce stolu a nikdo na něj nemá pořádný výhled. Takže buďto musíte přistoupit ke kompromisu a nechat displej v kolmé poloze, nebo postavit Taichi na nějakou ergonomickou či chladicí podložku.

Stylus je přibalen

V příslušenství tabletu naleznete mimo USB síťové karty a redukce pro připojení analogového monitoru elektronický stylus s dvojicí tlačítek. A bez něj se neobejdete.

Kombinace vysokého rozlišení a aplikací či webů nepřizpůsobených pro ovládání dotykem je takřka fatální a prstem neovladatelná. Stylus nemůžete připevnit k tabletu, ale v přepravním pozdře je pro něj připravena kapsička.

Co se ukázalo jako nečekaná záludnost, je fakt, že vnější displej je dotykový a vnitřní ne. A to je, především při práci s Windows 8, hodně matoucí. Po přepnutí z tabletového režimu máte tendenci jezdit prstem i po vnitřním displeji, což mimo upatlání samozřejmě nemá žádný efekt.

A když už jsme u kritiky - víko osazené dvěma displeji je docela těžké, rozhodně na použité klouby. Při uchopení Taichi do ruky tak má tendenci se klátit a samovolně měnit polohu. 

Chybí nám mechanické tlačítko pro zakázání/povolení rotace zobrazení displeje, aretace je pouze softwarová. Nechybí ale tlačítko fyzického vypnutí vnějšího displeje, takže se nemusíte bát, že se na vnějším displeji ukáže něco, co je určeno jen vám.

Naopak pochválit musíme povrchovou úpravu vnitřního displeje - je matná. Díky tomu tolik neodráží okolní světla a je příjemnější pro oko. Oba displeje mají úhlopříčku 11,6", Full HD rozlišení a pokročilejší zobrazovací technologii IPS.

Na levé straně najdete kombinovaný konektor pro sluchátka a mikrofon, USB š.0 port, konektor pro VGA redukci, tlačítka regulace hlasitosti a přepínač fyzického vypnutí vnějšího displeje.

Silné vnitřnosti

Taichi rozhodně nemá být masovou záležitostí, ale spíše exkluzivitkou ve stylu: "Četli jste o tom ultrabooku se dvěma displeji? Tak já ho mám." Vysoké ceně lehce přesahující čtyřicet tisíc korun však odpovídají i výkonné vnitřnosti.

Výkonové testy

PC Mark 07: 4 979 bodů
3D Mark 06: 4 539 bodů
3D Mark Vantage: 3 143 bodů (v režimu notebook)
3D Mark Vantage: 1 813 bodů (v režimu tablet)
3D Mark 11: 603 bodů

Cinebench R11.5 - Open GL: 16,8 fps
Cinebench R11.5 - CPU: 2,80 bodů

ATTO (1MB soubor): čtení 68 MB/s, zápis 65 MB/s
ATTO (32MB soubor): čtení 424 MB/s, zápis 355 MB/s

výdrž na baterie (s wi-fi): v režimu notebook 2 hod 41 minut
výdrž na baterie (s wi-fi): v režimu tablet 3 hod 22 minut
výdrž na baterie (s wi-fi): oba displeje: 1 hod 49 minut

Procesor Intel Core i7-3517U taktovaný na 1,9 GHz považujeme skoro až za příliš výkonný, pro běžné úlohy by stejně dobře stačila slabší a úspornější i5. Pokud ale k Taichi připojíte velký monitor (HDMI port je k tomu připraven) a velký externí pevný disk (jsou k tomu připraveny dva USB 3.0 porty), máte dostatek výkonu pro střih a konverze HD videa. O moc výkonnější současný ultrabook nekoupíte.

Grafický čip je standardní HD4000 z čipové sady Ivy Bridge, systém má k dispozici 4 GB operační paměti a rychlé 256GB SSD uložiště od SanDisku. To nabídlo velmi vysoké přenosové rychlosti, což poznáte především na rychlých startech systému i aplikací.

Slabším článkem se tentokrát ukázal být akumulátor s kapacitou 37 Wh. Jeho výdrž v reálném provozu - střední jas, kancelářské aplikace a multimedia, stále využití wi-fi přenosů - byla spíše podprůměrná. S tím však musíte počítat, vysoký výkon a dlouhá výdrž baterií jsou v podstatě protichůdné požadavky.

Dobrá klávesnice, slušný zvuk, průměrné kamery

Na klávesnici typu chiclet se dobře píše. Velkým plusem je podsvětlení kláves, intenzita je řiditelná ve třech krocích. Touchpad je klasický, multidotykový, tlačítka jsou integrována v jeho spodní části.

Na pravé straně je napájecí konektor, druhý USB 3.0 port, mini HDMI konektor a hlavní vypínač.

Zklamáním jsou použité webové kamery, vnitřní má HD rozlišení, vnější pak 5 MPix, obraz je ale zašumělý a nepříliš dobře se mu daří snímat kontrastní scény. Pro on-line komunikaci dostatečné, ale na focení (jak občas někdo tablet využívá) nedostatečné. 

Čtečku karet ...

nenajdete.

Obligátní čtečku SD/SDHC karet notebook nemá, což považujeme za velké mínus.

Reproduktory Sonic Master (kooperace s firmou Bang&Olufsen) dodávají na tablet/malý notebook velmi slušný zvuk, s docela přirozeným prostorovým efektem, dobrým vokálem a bohužel průměrnou maximální hlasitostí.

Dvojice mikrofonů využívá technologii potlačení hluku ventilace notebooku a ozvěny při komunikaci prostřednictvím vestavěných reproduktorů.

Stylus je u Taichi v tabletovém režimu téměř nezbytným příslušenstvím.

Ultrabooku chybí 3G modem pro mobilní data. K dispozici tak máte jen wi-fi (včetně N), Bluetooth 4.0 a bezdrátový přenos obrazu a zvuku WiDi.

Konvertibilní zařízení, nebo kočkopes?

Asus Taichi představuje nejpevnější spojení tabletu s ultrabookem, jaké na trhu najdete. Na notebook je sice 1,25 kg příjemně málo, ale zatraceně hodně na tablet. Nepříjemně vysoká je i cena, 39 990 Kč jistě mnoho potenciálních zájemců odradí.

Kladně musíme hovořit o kvalitě displejů a vysokém výkonu, nejvíce nám vadila krátká životnost akumulátoru a především nedotykový vnitřní displej. To je u stroje s Windows 8 chyba. U dotykového displeje nám vadila častá nutnost používat stylus.