Asijské novinky

aktualizováno 
Digitální videokamera zabudovaná v hodinkách Casio, plnohodnotný počítač určený pro zabudování do automobilu, nový model robota AIBO od společnosti SONY, TFT-LCD pro užití do televizoru; a futuristické informační automobily nepříliš vzdálené budoucnosti .

TOKYO - Casio Computer představuje barevnou digitální kameru zabudovanou do hodinek. Novinka s označením WQV-10 plní obě funkce - slouží totiž jako hodinky a také jako digitální videokamera. Zařízení obsahuje barevný LDC monitor (předchůdce - typ WQV-3 - obsahovat monitor černobílý). Zájemci si mohou vybrat mezi dvěma modely:  WQV-10DJ má kovový pásek, WQV-10 má pásek klasický. WQV-10 obsahuje STN barevný LCD s rozlišením 4.096 barev (78 x 80 dots) a dokáže zachytit barevný videozáznam za pomoci funkce 2x zoom. Prodávat se začnou od 23. listopadu za cenu 39.000 jenů = 320 USD (WQV-10DJ) a za 30.000 jenů = 247 USD (WQV-10J). 

Nahrávací médium vše zachytí ve formátu JPEG (16,67 milionů barev o velikosti 176 x 144 dots); nejkratší filmovací vzdálenost je 30 cm. Záznam lze přenést do počítače za pomoci IrDA 1.2. Rozměry výrobku jsou 51,1 x 39,3 x 18,2 mm, hmotnost WQV-10DJ je cca. 106g a u modelu WQV-10J pak cca. 47g.  Příslušenství obsahuje software pro přenos dat do PC a dále pak "Ninja 2001" - software pro zpracování obrázků. K dalšímu příslušenství patří PAD-5-1JJR - infračervený komunikační adaptér pro připojení USB je určen pro počítače, které ještě nepodporují infračervený komunikační port. Ten si však zájemci budou muset připlatit - cena je 10.000 jenů (cca. 82 USD).


TOKYO - Clarion představuje počítač zabudovaný v automobilu. U příležitosti konání výstavy "Tokyo Motor Show" společnost Clarion představila model svého automobilového počítače CADIAS. Toto zařízení si skutečně název počítač zaslouží, neboť pracuje s OS WindowsCE. Umožňuje například přenos rozvrhů a adres z PC - při zpracování Outlookem - a to za pomoci paměťové karty. To vše se ovládá dotykovým 7" barevným displejem. Jako další samozřejmost nabízí možnost brouzdání po internetové síti, zpracování E-mailů, downloadování nejnovějších verzí map - to vše za pomoci připojení k mobilnímu telefonu. CADIS, který je vybaven slotem pro PCMCIA typu II, USB portem a konektorem pro připojení již zmiňovaného mobilního telefonu, dále obsahuje funkce jako například rozpoznávání hlasu a hands free; další funkce obsahují přehrávání CD, DVD, sledování TV, poslouchání rádia a přehrávání formátu MP3. To vše zní jako hudba příliš vzdálené budoucnosti - a přesto - Clarion začne s prodejem tohoto zařízení již v létě příštího roku. Cena zatím nebyla stanovena, ale měla by se pohybovat na rozmezí 300.000 jenů (cca. 2.460 USD). Nakonec ještě rozměry - jedná se o tzv. velikost 2DIN, což znamená 100 x 178 mm. 


TOKYO - Sony přichází s novým robotem AIBO. Není to tak dávno, co jsme Vám v Asijských novinkách představili poslední verzi robota AIBO a nyní je tu společnost SONY opět a včas pro předvánoční trh uvádí nový typ - model "ERS-220", navržený známým japonským návrhářem Shoji Kawamorim.  Hlavními rysy tohoto modelu jsou: (1) design z 80tých let a (2) dálkové ovládání funkcí, přičemž majitel robota kontroluje za pomoci sledování obrazu, který robot zachycuje zabudovanou kamerou. ERS-220 je vyšším modelem typu ERS-210, který přišel na trh v říjnu 2000 a dále pak následovníků "Latte" (ERS-311) a "Macaron" (ERS-312), kteří se začali prodávat v září t.r. Nový model má 16 operačních kloubů a je vybaven 64-bit RISC procesorem, 32MB pamětí a CMOS obrazovým snímačem s rozlišením 100.000 pixelů. 

V neposlední řadě je ERS-220 také vybaven PC card slotem. Po vložení LAN karty ERA-201D1 a po nainstalování AIBO operačního softwaru "AIBO Navigator 2" do počítače (s OS Windows), může uživatel AIBA kontrolovat ze vzdáleného počítače a sledovat obraz, který AIBO snímá svou kamerou (na obrázku vpravo). V Japonsku se "ERS-220" začne prodávat 23. listopadu za cenu 180.000 jenů (cca. 1.490 USD).

TOKYO - Společnost Chunghwa představuje nový TFT-LCD určeným pro využití v televizních přístrojích. U příležitosti výstavy LCD/PDP International 2001, která se konala v Yokohamě začátkem listopadu, představila společnost Chunghwa Picture Tubes nový 18.1" (úhlopříčka 46cm) XGA-TFT LCD panel pro užití v televizních přístrojích a multimediálních monitorech. "Doba odezvy" je v současné době 25ms, ovšem společnost počítá se zlepšením na 16ms. Zlepšení chce dosáhnout použitím FFD technologie od společnosti Mitsubishi Electric. Zatím ještě nebylo oznámeno, kdy se tato zajímavá novinka dostane na trh.  


TOKYO - Podívejte se, jak vypadá automobil budoucnosti. Již jsme zmiňovali výstavu "Tokyo Motor Show", která se konala minulý týden v Japonsku. Návštěvníci měli možnost nahlédnout do budoucnosti, ale to již velice blízké. Například Nissan Motor vystavoval koncept systému další generace "2003i." Tento systém byl předváděn na modelu "Primera". Integrovaný systém ovládá navigaci automobilu, přehrávání hudby ve formátu MP3, sbírá " online" nejrůznější informace - to vše za pomoci jediného mobilního terminálu. Ovládání vidíte na horní fotografii - je umístěno na pravé straně volantu. Řidič jej tedy může používat, aniž by musel sundat ruce z volantu. Vybírání z menu probíhá za pomoci "jog dial" - uživatel jednoduše vybírá za pomoci pohybu 1-> 2 -> 3 -> 4, a pak vybere zmáčknutím tlačítka.

Na dalším obrázku vidíte interaktivní systém společnosti Honda Motor ve spolupráci s firmou NTT. Panel s názvem "IT Instrument Panel" je v tomto případě zabudován do "Dualnote" - sportovního vozu Honda. Informační terminál je synchronizován s otáčkoměry, na kterých se zobrazí upozornění, když řidiči přijde například nový E-mail, nebo mu přichází telefonní hovor. Senzorový displej je umístěn mezi informačním terminálem a tachometr je synchronizován s navigačním systémem a infračerveným senzorem vně automobilu. 

Toyota, jejíž výstavní plocha zabírala nejvíce místa v centrální výstavní hale, představila "pod", který vyvinula společně se SONY. Jedná se o miniaturní autíčko (na obrázku vlevo), které vyjadřuje "své emoce" tím, že "mění" barevné odstíny. 

Jeho "mozek" je umístěn v malém mobilním zařízení velikosti palmu, které se jmenuje "mini-pod". Mini-pod (na fotografii vpravo) lze vyjmout z automobilu a připojit ho k počítači; ukládají se na něm informace a po opětovném připojení k automobilu se stává navigačním systémem. Mini-pod dále kromě jiného také například dokáže vybrat oblíbenou hudbu svého majitele a také se "učí" a tyto nové poznatky v budoucnosti dokáže používat.

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Do hospody daleko? Kapslový pivovar od LG pivo uvaří i načepuje

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale...

Vypadá trochu jako pákový kávovar, nalévá se do něj voda a vkládají kapsle, ale teče z něj pivo. Domácí pivovar LG Home...

Asus se chlubí nejmenším notebookem se samostatnou grafikou

Čtrnáctipalcový Asus ZenBook v rukou slovenské marketingové manažerky.

Asus u notebooků pro rok 2019 sází na jedné straně na tenký design včetně rámečků kolem displeje a na druhé se chlubí...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Najdete na iDNES.cz