Krátké zprávy

Start rakety Zenit-2SB s první angolskou družicí Angosat-1

Start rakety Zenit-2SB s první angolskou družicí Angosat-1 | foto: Roskosmos

První angolskou družici vynesla ukrajinská raketa z kazašského Bajkonuru

  • 25
Angola se ke konci roku 2017 stala další zemí světa, která má na oběžné dráze telekomunikační družici. A rychle o ní znovu přišla.

První angolská družice Angosat-1 úspěšně dosáhla plánované oběžné dráhy. Nosná raketa s družicí odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu v úterý večer. Oznámila to ruská kosmická agentura Roskosmos, která má provoz Bajkonuru na starosti.

27.prosince 2017 v 05:06, příspěvek archivován: 27.prosince 2017 v 09:33

В 6:54 мск состоялось успешное отделение спутника #Ангосат от разгонного блока «Фрегат-СБ» - https://t.co/KR7UD9KXdp. https://t.co/xgNBJE2O49

Geostacionární telekomunikační družici, která má být s to zajistit vysílání nejen na angolském území, ale po celé Africe, vynesla ukrajinská nosná raketa Zenit-2SB, což agentura AFP označila za dosti vzácný příklad rusko-ukrajinské spolupráce vzhledem ke špatným vztahům mezi oběma státy od ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym.

Raketa Zenit-2SB je připravena k vynesení první angolské družice Angosat-1.

Angolský projekt počítá s vypuštěním družice s retranslátorem, s vytvoření pozemní infrastruktury na předměstí Luandy a s televizním vysíláním. Přenášet signál má v pásmech C a Ku. Má také zlepšit komunikační služby přes satelit a přístup k internetu.

Projekt v hodnotě přibližně 280 milionů dolarů (asi šest miliard Kč) financuje úvěr poskytnutý ruskými státními bankami. V jeho rámci byla v Brazílii, Číně a Japonsku vyškolena padesátka angolských inženýrů. Rusko má dohlížet na fungování družice prostřednictvím kontrolního střediska u Luandy. Družici Angosat o hmotnosti 1647 kilogramů zkonstruovala z ruských součástek firma Energija na zakázku angolského ministerstva spojů.

Projekt ovšem zřejmě skončil neúspěchem. Podle zpráva, které se objevily několik hodin po startu a zatím nebyly oficiálně potvrzeny, ztratilo řídící středisko se satelitem po několika hodinách na oběžné dráze kontakt. Podle anonymních zdrojů zatím není jasné, kde mohlo dojít k chybě: družice se dostala na správnou oběžnou dráhu, ze které se také ozvala.

(Aktualizováno 27.12. v 11:27. Do článku jsme doplnili neoficiální informace z ruských agentur o údajné ztrátě spojení se satelitem.)

,