V laboratoři ústavu v kalifornské Pasadeně se podařilo na myších úspěšně vyzkoušet unikátní vakcínu, která není zaměřena proti žádné nemoci, ale proti nechtěnému zabřeznutí. Antikoncepci ve stříkařce tvoří dávka upraveného viru, který nese malé kousky DNA. Pro průniku do svalů virus donese tuto DNA do nitra buňek očkovaného zvířete. Tam se podle v ní obsažené genetické informace začne ve velkém vyrábět hormon, který podle pohlaví blokuje buď vývoj spermií či vajíček.
U pokusných zvířat jistou dobu trvalo, než se produkce hormonu (GnRH) rozjede, ale když se tak zhruba po dvou měsících stane, v podstatě všechny zvířata v pokusné skupině byla neplodná, píší vědci ve novém vydání časopisu Current Biology.
Jde o neuvěřitelně slibný přístup, který by mohl umožnit snadno a jednoduše regulovat populace některých zvířat, třeba polodivokých psů a koček. Jejich regulace jinými způsoby (chirurgickým zákrokem či odhchytem) je obvykle drahá či až příliš „krvavá“. Je samozřejmě neubytná, ale pokud by nebylo nutné zvířata zabíjet, určitě by to bylo lepší. Jde zatím ale jen o výhledy, úprava vakcíny pro jiné typy organismů si nějaký čas vyžádá - podobné genetické vakcíny se musí de facto vytvářet na míru.
Nikdo také v dohledné době nemůže čekat, že by se podobný postup použil i u lidí. Na to je podobná technologie příliš „citlivá“ a poměrně málo vyzkoušená. Ale nesměle naznačuje, co všechno genetické technologie mohou časem umožnit.