"Vypněte sdílení na P2P, nebo přijdete o internet!" hrozí ISP

aktualizováno 
Americké hudební a filmové organizace již několik měsíců pořádají hony na internetové piráty. Nezaměřují se přitom jen na jednotlivce, omezení přístupu k P2P sítím chtějí také po samotný providerech. Najdou se tací, kteří RIAA vyhoví - a to někdy až příliš ochotně.

Hudební a filmové společnosti před několika měsíci, v pokračující hysterii kolem sdílení dat na internetu, rozjely zastrašující kampaň. Uživatelům Peer-To-Peer sítí chodí elektronickou poštou dopisy, upozorňující na nelegálnost sdílení souborů, těm méně šťastným pak rovnou složenky s tučnou pokutou za porušování autorských práv.

Hněv labelů se snesl také na samotné poskytovatele internetového připojení. RIAA však marně nutila komunikační společnost Verizon, aby vydala svého uživatele - domnělého piráta - spravedlnosti. Aby někteří provideři předběhli ochránce duševního vlastnictví, začali sami podnikat kroky k omezení aktivit na P2P sítích. Rozesílají buď preventivní maily, nebo přímo své uživatele sledují a zasahují najisto.

Jedním takovým ISP je americká společnost Optimum Online, vlastnící v některých regionech monopol na služby kabelové TV a internetu. Potenciální piráty odhaluje podle objemu odchozích dat. Těm, kteří jsou podezřelí ze zneužívání služby k nelegálním účelům, adresuje e-mail následujícího změní:

Vážený uživateli služby Optimum Online,

zjistili jsme, že je na Vašem počítači spuštěn nějaký server, a to patrně bez Vašeho vědomí.
Pokud používáte některou z níže uvedených Peer-To-Peer sítí bez vypnutí sdílení souborů, celý internet může přistupovat k souborům na vašem harddisku. Co víc, používání těchto sítí může vést k síťovým problémům, které mohou vyústit až k dočasnému omezení vašeho odchozího datového pásma, abychom předešli zneužití našich služeb. Týká se to následujících systémů:

Aimster, KaZaA, iMesh, Audiogalaxy, eDonkey2000, NeoModus, BearShare, Gnotella, Gnucleus, GTK-Gnutella, LimeWire, Mactella, Morpheus, Phex, Qtella, Shareaza, SwapNut, XoLoX.

Neohrožujte svou bezpečnost, neomezujte výkon své vysokorychlostní přípojky.

Na stránkách http://security.uchicago.edu/peer-to-peer/no_fileshare.shtml naleznete jednoduchý návod, jak zamezit sdílení souborů ve vyjmenovaných programech. Vy i ostatní naši uživatelé si poté budete moci užívat nejvyšší rychlosti internetových služeb a vyhnete se porušování zákazu provozování serverů (viz Optimum Online Residential Terms of Service: http://www.optonline.net/tos).

Pro důkladnější ochranu doporučujeme všem internetovým uživatelům používat firewall a antivirový software.

Chceme, abyste byl chráněn a neměl žádné problémy při využívání vysokorychlostního internetového přístupu od Optimum Online.

Děkujeme, že jste naším váženým zákazníkem.

S pozdravem,
váš Optimum Online Team

Provider zde velice umně, pod rouškou obav o bezpečí svého klienta, maskuje pravý merit věci. Každá síť totiž má dvě strany: upload a download. Zatímco stahování nelegální není (každý si může vytvořit kopii pro svou osobní potřebu), upload a tedy šíření copyrightového díla trestným činem je. Optimum Online proto velmi citlivě přepracoval podmínky využívání služby tak, aby vyhověl nejen zákonu, ale také vlastní pokladně. Jednoduše zakázal provoz jakýchkoliv serverů, ať už je to jen P2P klient, nebo klasické FTP či WWW. Porušení pravidel může vést k omezení či dokonce zrušení účtu.

ISP Optimum Online tak tímto krokem uživatelům sebral výhody, na něž je původně lákal do své sítě. Je navíc nelogické, že nemohu využívat šířku odchozího pásma, za kterou platím paušál. Uživatelé však nemají kam jít, neboť, jak jsme uvedli výše, Optimum drží na některých územích USA monopol. Alternativou tak zůstává jen modem.

Je zajímavé sledovat, jak lze skloubit kroky, směřující k zamezení nelegální činnosti, s vlastním podnikatelským záměrem. RIAA vlastně nepřímo umožnila poskytovateli připojení, aby za stejnou částku poskytoval méně kvalitní službu - a to ve jménu zákona.

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. bude zahájen postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Poslední přistání chtěli utajit. Přístroje se tak třásly, že nešly odečíst

Do přistání zbývá 20 sekund a i teď přijde celá akce kapitánovi Kallbachovi jako šílený nápad. Krátká a ještě ke všemu...

Sílu nesmíte použít! Gorbačov v listopadu 1989 vyhrožoval KSČ tanky

Konec socialistických režimů ve střední a východní Evropě přišel nečekaně rychle i díky pasivitě Sovětského svazu. Jeho...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Příjemné roky u pumpy? Na trh vstupuje ropa z nových nalezišť

Těžaře ropy zřejmě čekají poměrně těžké roky, spotřebitele naopak příjemnější. Suroviny na trhu v příštích letech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nenechal se vyprovokovat, stejně ho StB uvěznila. Ze strachu se zabil

Poslední byli z komunistického vězení propuštěni až na jaře v roce 1990. Říkalo se jim „iniciativníci“ a StB po nich v...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Vémoly je mi líto. Bez něj bychom O2 arenu nevyprodali, říká šéf Oktagonu

Karlos Vémola a Attila Végh. První jmenovaný po dvou minutách padá v Oktagonu k zemi a píše tím další část příběhu,...

  • Další z rubriky

Facebook mění značku, chce jasně odlišit síť od firmy

Společnost Facebook se rozhodla, že vytvoří nový vizuál značky, který ji bude reprezentovat. Sociální síti zůstane ta...

Celý stát bude bez Photoshopu. Firma předplatitelům ani nevrátí peníze

Firma Adobe oznámila, že musí deaktivovat všechny účty uživatelů ve Venezuele. Přikazuje jim to nařízení prezidenta...

Agenti rozbili největší síť šiřitelů dětského porna. Stopovali bitcoiny

Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo rozbití sítě zločinců, kteří vytvářeli a kupovali dětskou pornografii....

Internet mají 4 miliardy lidí, v jeho dosahu je však téměř celé lidstvo

Mezinárodní telekomunikační unie zveřejnila výsledky studie o využití internetu. Vyplynulo z nich, že se nyní k...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.

Najdete na iDNES.cz