"Vypněte sdílení na P2P, nebo přijdete o internet!" hrozí ISP

aktualizováno 
Americké hudební a filmové organizace již několik měsíců pořádají hony na internetové piráty. Nezaměřují se přitom jen na jednotlivce, omezení přístupu k P2P sítím chtějí také po samotný providerech. Najdou se tací, kteří RIAA vyhoví - a to někdy až příliš ochotně.

Hudební a filmové společnosti před několika měsíci, v pokračující hysterii kolem sdílení dat na internetu, rozjely zastrašující kampaň. Uživatelům Peer-To-Peer sítí chodí elektronickou poštou dopisy, upozorňující na nelegálnost sdílení souborů, těm méně šťastným pak rovnou složenky s tučnou pokutou za porušování autorských práv.

Hněv labelů se snesl také na samotné poskytovatele internetového připojení. RIAA však marně nutila komunikační společnost Verizon, aby vydala svého uživatele - domnělého piráta - spravedlnosti. Aby někteří provideři předběhli ochránce duševního vlastnictví, začali sami podnikat kroky k omezení aktivit na P2P sítích. Rozesílají buď preventivní maily, nebo přímo své uživatele sledují a zasahují najisto.

Jedním takovým ISP je americká společnost Optimum Online, vlastnící v některých regionech monopol na služby kabelové TV a internetu. Potenciální piráty odhaluje podle objemu odchozích dat. Těm, kteří jsou podezřelí ze zneužívání služby k nelegálním účelům, adresuje e-mail následujícího změní:

Vážený uživateli služby Optimum Online,

zjistili jsme, že je na Vašem počítači spuštěn nějaký server, a to patrně bez Vašeho vědomí.
Pokud používáte některou z níže uvedených Peer-To-Peer sítí bez vypnutí sdílení souborů, celý internet může přistupovat k souborům na vašem harddisku. Co víc, používání těchto sítí může vést k síťovým problémům, které mohou vyústit až k dočasnému omezení vašeho odchozího datového pásma, abychom předešli zneužití našich služeb. Týká se to následujících systémů:

Aimster, KaZaA, iMesh, Audiogalaxy, eDonkey2000, NeoModus, BearShare, Gnotella, Gnucleus, GTK-Gnutella, LimeWire, Mactella, Morpheus, Phex, Qtella, Shareaza, SwapNut, XoLoX.

Neohrožujte svou bezpečnost, neomezujte výkon své vysokorychlostní přípojky.

Na stránkách http://security.uchicago.edu/peer-to-peer/no_fileshare.shtml naleznete jednoduchý návod, jak zamezit sdílení souborů ve vyjmenovaných programech. Vy i ostatní naši uživatelé si poté budete moci užívat nejvyšší rychlosti internetových služeb a vyhnete se porušování zákazu provozování serverů (viz Optimum Online Residential Terms of Service: http://www.optonline.net/tos).

Pro důkladnější ochranu doporučujeme všem internetovým uživatelům používat firewall a antivirový software.

Chceme, abyste byl chráněn a neměl žádné problémy při využívání vysokorychlostního internetového přístupu od Optimum Online.

Děkujeme, že jste naším váženým zákazníkem.

S pozdravem,
váš Optimum Online Team

Provider zde velice umně, pod rouškou obav o bezpečí svého klienta, maskuje pravý merit věci. Každá síť totiž má dvě strany: upload a download. Zatímco stahování nelegální není (každý si může vytvořit kopii pro svou osobní potřebu), upload a tedy šíření copyrightového díla trestným činem je. Optimum Online proto velmi citlivě přepracoval podmínky využívání služby tak, aby vyhověl nejen zákonu, ale také vlastní pokladně. Jednoduše zakázal provoz jakýchkoliv serverů, ať už je to jen P2P klient, nebo klasické FTP či WWW. Porušení pravidel může vést k omezení či dokonce zrušení účtu.

ISP Optimum Online tak tímto krokem uživatelům sebral výhody, na něž je původně lákal do své sítě. Je navíc nelogické, že nemohu využívat šířku odchozího pásma, za kterou platím paušál. Uživatelé však nemají kam jít, neboť, jak jsme uvedli výše, Optimum drží na některých územích USA monopol. Alternativou tak zůstává jen modem.

Je zajímavé sledovat, jak lze skloubit kroky, směřující k zamezení nelegální činnosti, s vlastním podnikatelským záměrem. RIAA vlastně nepřímo umožnila poskytovateli připojení, aby za stejnou částku poskytoval méně kvalitní službu - a to ve jménu zákona.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Facebook bude muset v Německu omezit zpracování dat uživatelů

Logo Facebooku

Facebook nesmí podle rozhodnutí německých úřadů spojovat data uživatelů, která získal z různých platforem.

Tipy na zajímavé weby: vyzkoušejte Office nebo Photoshop v prohlížeči

Ilustrační foto - cloud

Už není zcela nutné vyzvedávat e-mail v aplikaci, psát dokumenty, vytvářet tabulky v programu instalovaném v PC. Řadu...

Nový doplněk do prohlížeče Chrome vám zkontroluje bezpečnost hesel

Google upozorní na kompromitované heslo v rozšíření, které vám v prohlížeči...

Google připravil nové rozšíření do svého prohlížeče Chrome. Novinka má prozradit, zda vaše heslo nebylo kompromitováno.

Najdete na iDNES.cz