Čeští vědci dnes zpřístupnili na internetu pilotní projekt České digitální matematické knihovny (DML-CZ). Matematika je podle nich věda, která nestárne, a pokud matematik neudělá chybu, pak výsledky jeho práce platí "na věčné časy". Vědci proto citují i velmi staré práce, mnohdy i starší sta let. Navíc matematické literatury rychle přibývá.
Digitalizace matematické literatury tedy byla nutná, řekl na dnešní tiskové konferenci duchovní otec projektu Jiří Rákosník z Matematického ústavu Akademie věd.
Projekt řešitelé plní už od roku 2005 a pokračovat budou do roku 2009. Přijde podle Rákosníka zhruba na osm milionů korun, což je na rozdíl od fyzikálních či astronomických projektů zanedbatelná suma. O matematice se říká, že je to levná věda. "Je to klišé, které nám škodí, protože si všichni myslí, že potřebujeme jen tužku a papír," dodal. Své síly při vytváření digitální knihovny spojili vědci z pěti pracovišť. Kromě Matematického ústavu AV na něm spolupracují odborníci z Ústavu výpočetní techniky a Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně, Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a z Knihovny AV.
Vysoké školy do projektu zapojily také studenty.
Nyní už má tým naskenováno zhruba 100 000 stran matematické literatury.
Celkem ale má být do digitální knihovny zařazen dvojnásobek stran. K dispozici by měla být veřejnosti zdarma bez přístupových hesel. Podle Martina Lhotáka z Knihovny AV je ambicí týmu zapojení DML-CZ do budoucí Evropské digitální matematické knihovny (EuDML).
Podle viceprezidenta Evropské matematické společnosti Pavla Exnera je projekt EuDML podán. Cílem je propojit existující i nově vznikající národní digitální archivy matematické literatury a umožnit tak uchování těchto dokumentů, jejich provázání, internetový přístup k nim a vícejazyčné vyhledávání. EuDML by se měla stát součástí budované univerzální celoevropské digitální knihovny.
Projekt ale musí obstát ve veřejné soutěži o peníze, které EU dává na vědu.
Je už v pořadí třetí. Autoři jsou však přesvědčeni, že tentokrát uspěje.
Jeho rozpočet je kolem dvou milionů eur (asi 50 milionů korun).
V Česku nejde o první digitalizaci literatury. Podle Lhotáka zpřístupnila například Národní knihovna možná už dva miliony stran starých tisků a tři až čtyři miliony stran periodik z 18. a 19. století. Také Knihovna AV má svůj projekt. Kvalita digitalizace matematické literatury je podle něj ale na nejvyšší úrovni. Rákosník uvedl, že jeho tým je připraven dát svou koncepci k dispozici nejen tuzemským pracovištím, ale i Evropě.
Dnes a ve čtvrtek 12. června se na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy uskuteční mezinárodní seminář věnovaný DML-CZ a odborným otázkám digitalizace matematických textů a digitálních knihoven. Sjelo se na něj mnoho odborníků ze zahraničí. Nechybí ani prezident Evropské matematické společnosti Ari Laptev ze Švédska.