Shop.cz je na prodej. Znovu.

  5:00aktualizováno  5:00
Nejstarší český internetový obchod Shop.cz se znovu prodává. Přinese mu změna majitele prosperitu nebo definitivní konec? Máte zájem o koupi? Zde jsou informace.

Nejstarší český internetový obchod Shop.cz je na prodej. Stávající majoritní vlastník, investičně poradenská společnost Cash Reform, již má několik nabídek na jeho odprodej a jak řekl jeden ze zástupců této společnosti „pokud bude cena příznivá, jsme připraveni tento produkt prodat. Jsme investoři a nekupujeme nic s tím, že to budeme vlastnit věčně.“

Shop.cz vznikl v roce 1996 a jeho počátky jsou spojené se jménem firmy INET. Společníci této firmy se ale v roce 2000 rozešli – INET a.s. dále pokračoval jako majitel Shop.cz a při tomto rozchodu byl prodán společnosti Cash Reform. Petr Ulrich, jeden ze společníků, založil novou společnost Qbizm technologies, a.s. zaměřenou na vývoj technologií.

Desetiprocentní podíl v Shop.cz přitom získal také Kamil Vacek (v té době majitel mimo jiné významného distributora předplacených sad GSMPartner). Za získání tohoto podílu vložil do projektu svůj vlastní obchod společného nákupu Powershop.cz a byl pověřen restrukturalizací fungování samotného Shop.cz.

„Shop.cz měl tehdy zbytečně vysoké provozní náklady. Pro každý kus zboží se jezdilo do jiného skladu. Zefektivnit logistiku byl můj hlavní úkol. Náklady na provoz jsem v roce 2000 redukoval z 400 000 Kč měsíčně na 70 000 Kč měsíčně. Když jsem skončil tuto řezničinu, moje aktivní úloha v Shop.cz skončila,“ říká dnes o tomto období Kamil Vacek.

Shop.cz se již od svého počátku snažil být plnosortimentním obchodním domem na internetu – dalo se zde nakoupit prakticky všechno, nešlo o žádný specializovaný obchodní dům. Kdysi to bylo považováno za přednost, dnes se ale v praxi ukazuje, že naopak specializace je to, co lidi přitahuje více. Samotný Shop.cz ale v souboji s ostatními e-shopy začal zaostávat – ještě v roce 1999 byl na špičce, ale v roce 2000 svoji vedoucí roli ztratil a vypadalo to tak, že definitivně. Na vině byly zřejmě radikální změny související s celkovou prodělečností projektu a také rozchod původních majitelů.

Roman Pařík, zastupující majoritního akcionáře Cash Reform, říká, že ideálním partnerem pro Shop.cz by byla firma provozující kamenný obchod nebo síť kamenných obchodů, případně portál s rozsáhlejšími ambicemi v oblasti e-komerce. „Nezastíráme, že Shop.cz je naší nejhorší investicí,“ dodal Roman Pařík na otázku, jaké jsou ekonomické výsledky Shop.cz.

Vše nasvědčuje tomu, že hospodaření Shop.cz je ve ztrátě. Ostatně, ve ztrátě je většina internetových obchodů, u Shop.cz je ale podle informací lidí blízkých tomuto projektu sestupná křivka obratu, což není dobré znamení. Na druhou stranu je evidentní, že cena za projekt nebude nijak vysoká, má se pohybovat v řádu „několika málo milionů korun“.

Podle našich informací projevily svůj zájem o Shop.cz především portál Tiscali (bývalý Worldonline), společnost Sazka a také společnost Contactel. Ta ale nakonec zřejmě do boje o získání Shop.cz nepůjde, protože v současné době rozsáhle přehodnocuje strategii svého působení na poli internetového obsahu, zejména co se týká rozsáhlosti ambicí a investic do portálu Redbox.

Co by kupec za své peníze získal? Především zavedenou a poměrně příjemnou doménu Shop.cz. Již dnes ale víme, že doména není všechno. Pak také software a kontakty, horší už to bude s personálem a tedy i know-how. Fyzicky dnes Shop.cz provozuje jediný člověk. To samotné napovídá, že zájem o Shop.cz budou mít především firmy, které potřebují do vlaku naskočit velmi, velmi rychle a nebudou mít čas na vývoj vlastního software a budování alespoň základů vlastních obchodních vztahů. A na českém internetu je za toto ochotno zaplatit v hotových penězích už jen opravdu málo subjektů.

Autor:
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Exkluzivní síť pro 2,3 miliardy. 15 let Facebooku očima Zuckerberga

Facebook slaví desáté narozeniny. Podívejte se s námi na to nejdůležitější z...

Už patnáct let uplynulo od spuštění sociální sítě TheFacebook.com na Harvardově univerzitě. Dříve exkluzivní síť se...

Zuckerberg má radikální plán: Chce sloučit tři nejoblíbenější kecálky

Mark Zuckerberg, šéf společnosti Facebook, plánuje integraci hlavních...

Mark Zuckerberg chce sjednotit komunikační platformy WhatsApp, Messenger a Instagram, a podtrhnout tak svou dominanci...

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Najdete na iDNES.cz