Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nebezpečný dihydrogen monoxid šíří hrůzu. Studenti jej chtějí zakázat

Dihydrogen monoxid tvoří hlavní součást kyselých dešťů, způsobuje mnoho vážných silničních nehod, jeho vdechnutí může zabíjet. Přesto vlády celého světa ignorují tato fakta a nepřistoupily k zákazu této chemikálie. A dobře dělají. Víte proč?
Tichý dihydrogen monoxid břehy mele

Tichý dihydrogen monoxid břehy mele | foto: Profimedia.cz

Tzv. dihydrogen monoxid je každoročně příčinou úmrtí mnoha lidí. Ve své plynné formě může způsobit popáleniny, ve své kapalné formě zase přispívá k erozi nebo korozi. Možná nejvíce výmluvným je fakt, že dihydrogen monoxid tvoří hlavní součást kyselých dešťů. Po požití může způsobit pocení a pocit vlhkosti. A co je možná nejzáludnější: jde o látku návykovou. Ti, kdo si na ni vypěstují závislost, bez něj nemohou přežít.

 Stránky s peticí proti dihydrogen monoxidu

http://www.dhmo.org 


Přesto se nemalé množství dihydrogen monoxidu (DHMO) nachází v každé řece, jezeru nebo nádrži pitné vody v České republice, a proudí tak denně vodovodními trubkami do tisíců domácností. Vláda je přesto nečinná, a nechce o krocích proti DHMO ani slyšet. Podepsali byste petici za zákaz této chemikálie?

Tichý dihydrogen monoxid břehy mele

Fakta, jak se zdá, hovoří jasně proti této zákeřné látce. Ale jen do té chvíle, než vám dojde, že jde o vtip. Ovšem vtip založený na samých pravdivých skutečnostech. Jenom "tak trochu jednostranných." A také neuškodí, když si uvědomíme, že dihydrogen monoxid je jen jiný, nepoužívaný a poněkud sporný, název pro H2O. Dva atomy vodíku, jeden atom kyslíku.

Voda, nutná podmínka našeho života na Zemi. A přece jsou všechna ta hrozně znějící fakta pravdivá, že? Jde, zdá se, jenom o výběr těch správných, v tomto případě pak těch špatných, údajů.

Jak důvěřiví dokážeme být?

Toho, jak je dihydrogen monoxid ve výzkumných kruzích opomíjený, si všimli již studenti Eric Lechner, Lars Norpchen, Matthew Kaufman a Craig Jaskson. Posledně jmenovaný sice publikoval své poznatky na internetu, ale trvalo ještě tři roky, než se o této chemikálii dozvěděla veřejnost, a to díky práci čtrnáctiletého studenta Nathana Zohnera. Ten v rámci své práce "How Gullible Are We?" (Jak důvěřiví dokážeme být?) rozeslal padesátce svých spolužáků (zcela pravdivý) email o DHMO a ptal se, jestli by se s tím nemělo něco udělat.

Nathanovi spolužáci z Eagle Rock High School v Idahu za sebou měli již několik let výuky chemie, a rodiče mnohých pracují v nedaleké laboratoři. Přesto se 43 dotázaných vyslovilo pro "zákaz této nebezpečné chemikálie". Pouze jeden člověk odpověděl, že zakazovat vodu není zrovna nejlepší nápad.

"Byl jsem celkem poděšen tím, jak moji vrstevníci reagovali," komentoval výsledky průzkumu Nathan. Jeho práce vyhrála první místo v soutěži Greater Idaho Falls Science Fair. Poukázala na... na co vlastně? Že lidé jsou důvěřiví. Také na nedostatek kritického myšlení a tendenci podlehnout argumentům založených na statistických faktech. A později i na to, že dobrý vtip se na internetu neztratí.


Další "fakta":

Dihydrogen monoxid je:

  • hlavní složkou kyselých dešťů
  • přispívá ke skleníkovému efektu
  • urychluje korozi mnoha kovů
  • může způsobit výpadky proudu, zkraty nebo selhání automobilových brzd
  • byl nalezen v nádorech

Přesto se používá:

  • jako průmyslové rozpouštědlo a ochlazovač
  • v jaderných elektrárnách
  • při výrobě polystyrenu
  • při mnoha formách výzkumu na zvířatech
  • při rozstřikování pesticidů
  • jako přísada v pokrmech rychlého občerstvení a v dalších jídlech

Armáda a jiné státní organizace navíc používají sofistikované potrubní systémy pro rozvod a hromadění dihydrogen monoxidu, a to i pro použití v případě vojenského ohrožení.



Petice proti vodě

"No jo, deváťáci, všemu uvěřej," namítnete možná. Ale vtípek DHMO se v různých podobách šíří po internetu dále. A stále si získává nové příznivce. Donald Simanek například sepsal petici za zákaz DHMO, a dostal celkem zajímavé odpovědi. "Nikdy předtím jsem o této nebezpečné látce neslyšel. Zní to hrozně. (...) Měl bych si o tom něco více zjistit." Jen málo lidí si uvědomilo, že jde o vtip: "Četl jsem to dvakrát, než mi to došlo. Kolik lidí se nachytalo?"

Je v tom voda! Zakažte to!

Asi největším "úspěchem" byl zatím omyl kalifornských radních, kteří se rozhodli zakázat používání umělohmotných kelímků, protože se dozvěděli, že se při jejich výrobě používá dihydrogen monoxid.

"Je to trapné. Náš poradce udělal chybu při výzkumu," řekl jeden z radních, David Norman. Poradce nejspíše narazil na jednu z mnoha seriózně vyhlížejících internetových stránek, které na "vážné nebezpečí" DHMO upozorňují. Na jeho popud tak měli radní hlasovat o tom, že by se tyto kelímky přestali používat na městem organizovaných akcích, protože jsou "hrozbou lidskému zdraví a bezpečnosti."

Hrozbou je však spíše lidská neznalost a důvěřivost statistikám. Jak řekl Evan Esar: "Statistika je přesná věda o nepřesných číslech." Nebo, řečeno slovy Aaron Levensteina, "statistiky jsou jako bikiny. Co ukazují, je svůdné, ale rozhodující je to, co skrývají."

Některé výzkumy, založené na hledání korelace několika parametrů, hřeší právě na to, že správným výběrem výsledků lze dokázat cokoli. Nebo, přesněji řečeno, lze dokázat alespoň něco. Pokud budeme dejme tomu u stovky lidí testovat padesát veličin, některé z nich zkrátka vykážou statistickou závislost překračující statistickou odchylku. Ale bez opětovného testování na jiném vzorku nelze takovou závislost potvrdit. Tím se však mnohé studie nezatěžují, důležité je publikovat výsledek a sehnat další grant.

Vodíková fontána

Ve městě Louisville se ale prý našel člověk, který dokázal podobného principu, jakého využívá vtip DHMO, použít prospěšným způsobem. Jako vedoucí podniku provozujícího městské fontány, chtěl odradit případné výtržníky od koupání ve fontáně. Spoléhaje na neznalost chemie nechal tedy vytisknout a vyvěsit cedule: "NEBEZPEČÍ! Voda obsahuje vysoký obsah vodíku. VSTUP ZAKÁZÁN!" V angličtině není slovo hydrogen až tak podobné slovu water, takže to zní o něco výhružněji.

Takže doufám, že jste se také pobavili a uvědomili jste si, že ne všem statistikám můžeme bez rozmýšlení důvěřovat. A nezapomeňte, bylo prokázáno, že rozpoznat seriózní výzkum od manipulativních statistik nedokáže až 83% pravidelných uživatelů dihydrogen monoxidu...

high levels of hydrogen


Odkazy:

Autor:
  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 140 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

KVÍZ: Zapomenuté funkce domácí techniky, po kterých se už nikomu nestýská

v diskusi je 18 příspěvků

13. května 2024

Byly běžnou součástí životů vás, vašich rodičů nebo prarodičů. Většinu z nich dnes však nikdo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zastřešený tank z Cesty do pravěku konečně odhaluje své evoluční tajemství

v diskusi jsou 3 příspěvky

11. května 2024

Dramatický boj stegosaura s ceratosaurem byl ve filmu Cesta do pravěku jednou z nejznámějších scén....

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 11 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Panasonic překvapil, jeden opuštěný operační systém nahradily dva nové

v diskusi je 1 příspěvek

17. května 2024

Düsseldorf (Od zpravodaje Technet.cz) Když odhlédneme od kvality zobrazovacího panelu a obvodů zpracovávajících obraz, je operační systém...

Proklatě krátkou lanovku v Záhřebu museli zpočátku cestující občas i tlačit

v diskusi jsou 3 příspěvky

16. května 2024

V Záhřebu najdeme pozemní lanovku, která patří mezi nejkratší zařízení svého druhu na světě. Délka...

Google chce měnit vyhledávání a také ukázal asistenta, který slyší a vidí

v diskusi je 12 příspěvků

15. května 2024  7:53

Společnost Google na výroční konferenci tradičně nazvané I/O, představila řadu novinek. Všechny se...

Pět věcí, které byste s Windows měli dělat, ale možná neděláte, a naopak

v diskusi je 9 příspěvků

15. května 2024

Možná prakticky ihned po instalaci, při prvním spuštění nového PC nebo později deaktivujete některé...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...