Po dvou měsících jsou zpět. Řeč je o e-mailech s hlavičkou Exekučních příkaz, které se snaží nalákat uživatele na spuštění zavirované přílohy. Již v v červnu na téměř shodnou akci upozorňoval i český bezpečnostní tým CSIRT (Computer Security Incident Response Team).
„CSIRT.CZ dnes z více zdrojů obdržel informaci o nové spamové kampani zaměřené na uživatele v ČR,“ varovala tehdy skupina.
Jak se chovat bezpečně na internetuPřečtěte si osm rad, jak se můžete chránit na internetu, a přehled hlavních hrozeb, které na vás číhají. |
Varování v červnu přidala i Exekutorská komora. „Soudní exekutor nikdy neposílá exekuční příkazy prostým e-mailem, ale vždy poštou, nebo datovou zprávou,“ upozornil jeden z exekutorů, jehož titulem se falešný e-mail zaštiťoval.
Pro útočníky je jednoduché podvrhnout odesílatele e-mailu, aby se tvářil, jako že pochází z adresy někoho důvěryhodného, třeba vašeho přítele, či někoho z rodiny. To je třeba mít na paměti kdykoliv, kdy vám dorazí podezřelý e-mail.
Peníze neposílejte, pozor na přílohu
Podvodná zpráva je také psána dobrou češtinou a tváří se poměrně důvěryhodně. Může tak splést řadu uživatelů. Dá se předpokládat, že i v tomto případě nemohou uživatelé přijít o své peníze, protože číslo účtu bude patrně špatné. Ale zatím se nám tuto skutečnost nepodařilo ověřit.
Hlavním smyslem toho nevyžádaného e-mailu je však donutit uživatele otevřít přílohu, která je s zavirovaná. Virus pak napadne počítač a může v něm vytvořit zadní vrátka k dalším útokům, nebo zaznamenávat stisky klávesnice, včetně těch, kdy uživatel píše hesla. Viry toho však zvládnou mnohem více. Proto důrazně nedoporučujeme otevírat přílohu a došlý e-mail smazat.