BSA radí: nabonzujte svého zaměstnavatele či souseda

  • 10
Společnost s nejasným právním subjektem v Česku - BSA - rozeslala počátkem května 350 tisíc dopisů varujících před softwarovou kriminalitou. Psaní nesou první ovoce, BSA si mne ruce a radí "udávat, udávat a udávat."

Dopisy, které 350 tisícům malým a středním firmám rozeslala počátkem května Policie ČR spolu s Business Software Alliance (BSA), již přinesly kýžené výsledky. Lidé se podle mluvčí BSA ujišťují, zda jejich software je legální a co mají dělat v případě, pokud by tomu tak nebylo.
BSA ovšem razí vedle osvěty také cestu udavačství. Podle mluvčí BSA organizace doporučuje, v případě zjištění nelegálního softwaru, zaslání typů na jednotlivce i firmy. "K dispozici je server, kam mohou občané zasílat své tipy na uživatele warezu," zazněla slova pocházející z BSA. Nejvíce prý udávají zaměstnanci své zaměstnavatele, a to ve zhruba dvou procentech případů. Výjimkou nejsou ani na sebe navzájem "bonzující" vysokoškoláci.

BSA má v Česku nejasný právní statut. Původní právnická osoba BSA CZ, která kdysi na území České republiky působila, je totiž v likvidaci a BSA zde jako právní subjekt prakticky neexistuje. Stále častěji zaznívají slova, že organizace je financována ze zdrojů jedné z největších softwarových společností světa.

Na českém internetu je největším bojovníkem proti praktikám BSA server Zastudena.cz. Ten již odeslal stížnost na BSA Úřadu pro ochranu osobních údajů.

O stavu počítačového pirátství v České republice vypovídají především statistická fakta. Zatímco stav softwarového pirátství ve většině států východní a západní Evropy v období 1999 – 2000 prakticky klesal, v Česku došlo k jistému nárůstu. Odhaduje se, že v současnosti míra softwarového pirátství v naší zemi činí 43 %. Podle názorů ekonomů tak Česko na daních přišlo o více než osm miliard korun. Tento růst pokračuje, a to i přes skutečnost, že zároveň s tím stoupá i počet odhalených případů nelegálního šíření či užívání software. Průměrná míra výskytu softwarového pirátství ve východní Evropě činila v roce 2000 63 %, což je téměř dvojnásobek oproti stavu, který panuje v Evropě západní. Tam se míra softwarového pirátství pohybuje přibližně ve výši 34 %. Tato fakta mohou způsobit i značné problémy v našem budoucím přistoupení k Evropské unii. Ta Českou republiku za nedostatečný boj proti počítačové kriminalitě ve svých posudcích opakovaně kritizuje.

Článek pojednávající o praktikách BSA nazvaný "Policie ČR & BSA: společně proti softwarovým pirátům!", najdete zde.