Objektiv Olympus je 3,6násobný širokoúhlý optický zoom s lomenou dráhou paprsků (periskopový typ) 5–18,2 mm 1:3,5–5,1. Rozsah odpovídá 28–102 mm po přepočtu na kinofilm. Pochvalu zaslouží kovová ochranná krytka objektivu, která se při aktivaci přístroje odsune.
Fotoaparát disponuje tzv. duální stabilizací obrazu, tj. optickou i „digitální“, která používá vhodné nastavení parametrů expozice včetně vysoké citlivosti. Tradičně jsou k dispozici kvalitní funkce makro a supermakro, a to bez přisvětlení a se svitem LED, která je umístěna vedle reflektoru interního blesku.
Pro fotografování můžeme využít inteligentní automatický režim, který podle detekované scény volí vhodný scénický program. Tyto přednastavené režimy také můžeme sami v menu volit: 8000 jich nabízí 19, 6000 ještě o jeden více a samozřejmě nechybí programy nastavené pro snímání pod vodou. Anebo použijeme flexibilní Program AE, který nám umožňuje volit citlivost a režimy vyvážení bílé barvy a tudíž i barevnost obrazu jako takovou, způsoby snímání a bodové měření expozice.
Nechybí žádaná funkce detekce tváří. Je pokročilá, rozezná až 16 obličejů v záběru, přizpůsobí zaostření a optimalizuje expozici. µ TOUGH-6000 má i funkci detekce úsměvu. Oba modely mají také jednoduše použitelnou funkci korekce stínů a režim Beauty (Krása), který vyhlazuje pleť a vyrovnává pleťové tóny.
Nabízí také funkci TAP Control – ovládání poklepem bez nutnosti mačkat tlačítka: po aktivaci kupříkladu klepnutím zprava volíme režim blesku, zleva makro/supermakro, přičemž volby potvrzujeme dvojitým poklepem shora. Jak snadné – a vhodné třeba při pod vodou.
Obrazovka je kvalitní, „protisluneční“: HyperCrystal III LCD s úhlopříčkou 2,7 palce (6,86 cm), s rozlišením 230 kpx a s možností úpravy jasu v rozsahu ± 2 kroky. Data lze ukládat na paměťové karty xD-Picture Card a také do vnitřní paměti s kapacitou 45 MB. Rozměry fotoaparátu jsou cca 95 × 62 × 21,5 mm a hmotnost 182 g bez baterie. K napájení slouží 3,7V Li-ion nabíjecí baterie LI-50B s kapacitou 925 mAh.
Olympus µ TOUGH-8000 – obrazová kvalita
Obrazová kvalita odpovídá kategorii, do které fotoaparát náleží.
Zkreslení obrazu je zcela minimální.
Podání barev v plenéru je realistické. Pro vyvážení bílé barvy kromě plné automatiky nabízí 6 přednastavených režimů. Žluté žárovkové světlo automatika vyvážila jen s mírným posunem k teplému podání, režim Žárovka byl přesný.
Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah 50–1600. Šum, zejména barevný, roste spolu s citlivostí. Ve středních tónech až tmavých částech obrazu je vyšší už u 400 ISO. U hodnoty 1600 ISO již je omezující.
Výběr ze zkušebních snímků
Názor amatérského testeraJelikož je bytelný, hodí se tedy pro dobrodružnější cesty. Nemusíte se bát, když například polezete z vody po schodech, že s ním o něco uhodíte. U něj jsem zaznamenala zvlášť dobrou viditelnost pod vodou na rozdíl od ostatních fotoaparátů. U nich totiž focený předmět skoro nevidíte, musíte tedy doufat, že vyfotíte, co jste chtěli. Nad vodou jsou fotky celkem kvalitní. Další velké plus je přizpůsobivost prostředí – jakmile přístroj ponoříte, automaticky se nastaví režim focení pod vodou. Nevýhodou je krátká výdrž baterky – nepřesně ukazuje její aktuální stav vybití. Ale to je snad jediná moucha, kterou jsem našla. Samozřejmě existují fotoaparáty, které budou mít daleko kvalitnější snímky na souši, Olympus však dominuje ve své nerozbitelnosti a různorodé funkčnosti. Tím si mě získal. |
Zpět na hlavní článek se dostanete tudy. |