Cenově dostupný OLED televizor: má skvělý obraz a jen drobné mouchy

aktualizováno 
Společnost Panasonic je v televizorech pojem a modelová řada FZ800 příkladem, proč tomu tak je. Při současné ceně by si 55" model určitě vysloužil visačku výhodný nákup, pokud bychom je udíleli.

OLED televizor Panasonic TX-55FZ800E v redakčním testu | foto: Václav Nývlt, Panasonic.cz

Testovaný Panasonic TX-55FZ800E patří do modelové řady 2018, výrobce nové OLED modely představí nejspíše až na podzim, a tak je stále aktuální. Ba co víc, nyní se prodává za velmi zajímavé ceny, běžně jej koupíte za 35 000 korun, což je na 55" OLED televizor s UHD HDR panelem výborná cena.

Ale nepředbíhejme. 

Je to Panasonic, takže musíte počítat s operačním systémem Firefox. Jeho silnou stránkou je přehledné rozhraní s hlavní lištou, kterou si můžete plně přizpůsobit. Lze na ni dát zástupce aplikací, televizních kanálů i vstupů, takže umí být zcela přehledná, neměnná a tedy snadno ovladatelná i pro seniory. Nevýhodou systému je stále nízká nabídka aplikací třetích stran.

Hlavní moderní aplikace televizor pochopitelně obsahuje, jmenujme například Netflix, Amazon Prime Video, Sledovani.TV, Voyo, YouTube, Deezer nebo TuneIn Radio. Ale pokud byste chtěli využít například pověstně „všežravý“ multimediální přehrávač VLC, máte smůlu. 

A to se během testu ukázalo jako problém. Vestavěný multimediální přehrávač totiž neumí přehrát DTS zvuk, takže z mnohých kvalitních MKV/MP4 souborů přehraje pouze obraz. Bez VLC (nebo jiného alternativního přehrávače) to lze vyřešit i pro Firefox dostupnou aplikací Plex, ta však vyžaduje připojení do sítě a serverovou část na druhé straně. Ať již bude běžet na počítači, nebo na síťovém disku (NAS), je to pro mnohé uživatele rozhodně složitější než pouhé připojení disku do USB portu.

Čtyři HDMI vstupy (jen 2 podporují 4K), tři USB vstupy, slot pro SD kartu,...

Čtyři HDMI vstupy (jen 2 podporují 4K), tři USB vstupy, slot pro SD kartu, optický zvukový výstup, komponentní analogový vstup i se zvukem, ethernetový port, a konektory pro terestrickou, kabelovou a satelitní (2x, včetně napájení) televizi. Mimo záběr je PCMCIA slot pro dekódovací kartu.

Stěžovat si však nelze u tradiční televizní výbavy. Nechybí aplikace pro dva obrazy (ze dvou tunerů) vedle sebe, elektronický programový průvodce je poměrně přehledný a umožňuje pořady nahrát na připojený USB disk, ten musí být zformátován přímo televizorem. Připomenout začínající pořad na jiném kanálu bohužel nedovede. Pořadí naladěných kanálů (DVB-T2/S2/C2) lze změnit podle vlastních preferencí. Hybridní HbbTV vysílání funguje výborně.

S hlasovou asistentkou Alexou od Amazonu šlo televizor snadno zapnout, měnit hlasitost, přepínat televizní kanály či volit vstupy. Složitější operace, například spuštění Netflixu, minimálně bez dalšího instalování a nastavování hlasem ovládat nelze. Spárovat televizor s Google Home se mi nepodařilo.

Obraz a zvuk

Největší výhody OLED panelu si užijete při nočním sledování v tmavé místnosti. Pak totiž vynikne perfektní podání černé barvy a výborně kontrastní obraz, ve kterém jsou tmavé pasáže skutečně tmavé. Skvěle vypadá i HDR obsah. 

OLED panely mají maximální jasový výkon do tisíc nitů, zahraniční recenzenti naměřili u FZ800 zhruba 750 nitů u desetiprocentního bílého pole, přes 900 nitů u tříprocentního. To je méně než má mnohá konkurence založená na LCD panelech, tedy zejména QLED televizory. Ty sice ztrácí podáním černé barvy v tmavé místnosti, ale v denním světlem ozářeném prostoru mají vyšší maximální jas a potažmo kontrast.

Fotogalerie

Velkým kladem OLED televizorů Panasonic jsou skvěle seřízené barvy. Ladí je v hollywoodských studií podle referenčních kalibrovaných monitorů a barvy jsou tak přirozeně saturované a líbivým přeháněním nezkreslené. Televizor nepotřebuje při instalaci takřka žádné barevné seřízení, jen si vyberete profil, který bude vaší představě o obrazu (a podmínkám sledování) nejlépe vyhovovat.

Pochválit musíme podání pohybu a gradaci barev, i v problematické oblasti tmavě šedé je velmi dobrá. Výborně funguje upscaling FullHD na 4K, obraz je čistý se spoustou ostrých detailů a podrobností.

FZ800 nemá na rozdíl od firemní vlajkové lodě soundbar laděný ve společnosti Technics, zvuk je tak spíše televizní, odehrává se zejména v pásmu středů a při vyšších hlasitostech plastově zaznívá a zní zahlceně. Vadil nám velký rozdíl mezi hlasitostí TV kanálů a aplikací.

Závěr

Panasonic TX-55FZ800E je výborný televizor, který i náročné diváky zaujme výborným obrazem při sledování 4K i FullHD obrazu. Ovládání je bezproblémové, překousnout však musíte relativně omezenou aplikační nabídku operačního systému Firefox. Chybějící podpora DTS zvuku - z licenčních důvodů - je nepříjemný nedostatek. Za přibližně 35 000 korun jde o výbornou koupi.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Levný, ale šikovný. Test Xiaomi Redmi 7

Redmi 7

Základní model z řady Redmi od Xiaomi je už tradičně silným hráčem v nižší střední třídě. Letošní...

Před nabíjením přetrhněte. Sluchátka Huawei dobijete přímo z telefonu

Huawei FreeLace

Za pár minut je nabijete na hodiny poslechu, energii dočerpají i z konektoru telefonu. Huawei...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech...

Legenda o nejlepší televizi končí. Porovnali jsme plazmu a OLED

Plazma versus OLED: Která technologie je lepší?

Mnozí majitelé nedají na své plazmové televizory dopustit a v souvislosti s přechodem na DVB-T2 si...

Levný reproduktor z Ikea je výborný, tradiční konkurence má problém

Nývlt Václav: Ikea Eneby 30

Jedno kolečko, jedna dioda a žádný displej. Severský minimalismus vede i u netradiční novinky z...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou...

Už i za pár stokorun pořídíte skvělá sluchátka. Otestovali jsme 20 modelů

Otestovali jsme hromadu sluchátek, špatná mezi nimi díky předvýběru nenajdete.

Za pár stovek i několik tisíc. Překvapivě dobře hrající sluchátka lze pořídit již za několik...

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Ptáčci jsou zpět. Pusťte si rádio, jehož program vytváří sama příroda

Mikrofony projektu SlowRadio.

Po zimní přestávce jsme opět spustili SlowRadio, přímý přenos zpěvu ptáčků a zvuků přírody z jižních Čech. Program...

Lidé chtějí vertikální televizi, myslí si Samsung. Představil Sero

Televizor Sero lze otočit na výšku

Velká obrazovka na výšku byla dosud spíše doménou digitálních reklamních poutačů. Samsung si myslí, že je to vhodný...

Najdete na iDNES.cz