Světová premiéra: první digitální zrcadlovka Sony

  16:07aktualizováno  16:07
Sony představila svoji první digitální zrcadlovku, model Alfa 100. Nabízí snímač s rozlišením 10,2 miliónu obrazových bodů, mechanický stabilizátor obrazu, možnost výměny objektivů a LCD displej s úhlopříčkou 2,5“ a rozlišením 230 000 pixelů.

Jednooká digitální zrcadlovka (DSLR - Digital Single Lens Reflex) má název Alfa 100. Alfa je na přístrojích znázorněna v podobě malého řeckého písmenka. CCD snímač s rozlišením 10 MPix je formátu APS-C (15,8mm x 23,6mm). Pyšní se nízkou hladinou šumu a vysokou citlivostí, ekvivalentní až ISO 1600. Doplňuje ho technologie Super SteadyShot, která kompenzuje chvění fotoaparátu při použití jakéhokoliv kompatibilního objektivu.

Mechanický stabilizátor

Super SteadyShot kompenzuje chvění fotoaparátu při otevření závěrky pomocí posunu CCD snímače v reálném čase. Dosahuje tím ostřejšího, ustáleného obrazu. Technologie je vestavěna přímo v tele fotoaparátu, což eliminuje potřebu speciálních objektivů s vestavěnou stabilizací obrazu. Tato funkce lze vypnout.

Stabilizace je kompatibilní s objektivy Sony včetně makro objektivu, teleobjektivu a zoom objektivu. Super SteadyShot typicky kompenzuje chvění ekvivalentně 2 až 3,5 expozičním krokům. To umožňuje uživateli snížit citlivost pro zvýšení obrazové kvality, nebo zaznamenat obraz bez rozmazání při fotografování z ruky za špatných světelných podmínek s delším expozičním časem.

Ostření a kalibrace

Vysokorychlostní automatické ostření má čtyři režimy – jednorázový AF, průběžný AF, přímé ruční ostření a plně automatický AF. Systém využívá devíti zaostřovacích bodů a centrálního křížového zaostřovacího senzoru. Světelnou kalibraci lze nastavit na tři režimy měření: bodové, 40ti segmentové a průměrové se zdůrazněným středem. Je možné i vybírat z 11ti expozičních předvoleb.

Bohaté jsou i možnosti nastavení obrazu – automatické vyvážení bíle, šest přednastavených režimů a možnost ručního nastavení barevné teploty s širokými možnostmi další korekce.

Sekvenční focení

Při sekvenčním snímání vyfotí až 3 snímky za sekundu. Při použití formátu JPG je délka sekvenčního snímání neomezená (jen kapacitou paměťové karty), u RAW je limitována na 6 snímků. Zde pochopitelně hodně záleží na rychlosti vložené paměťové karty. Foťák disponuje slotem pro CF karty, do kterého můžete vložit i MicroDrive. V dodávce je i adaptér pro MemoryStick DUO. 

Objektivy

Tělo fotoaparátu lze doplnit o řadu příslušenství, především blesky a objektivy. Alfa 100 je od svého uvedení kompatibilní s řadou objektivů Sony a dalších značek. Spolupracuje s teleobjektivy, zoom objektivy, širokoúhlými a makro objektivy a telekonvertory.

Použít můžete i objektivy řady G, které se vyznačují excelentní světelností a nízkým zkreslením spolu s konzistentní kvalitou při všech ohniskových vzdálenostech u zoom objektivu. Speciálně upravený povrch čoček snižuje odlesky a riziko problémů v protisvětle i na přímém slunci.

Alfa 100 je kompatibilní i se špičkovými objektivy Carl Zeiss a s více než 16-ti milióny bajonetových objektivů Konica Minolta, prodanými celosvětově pod značkami Maxxum a Dynax.

Vyspělý protiprachový systém fotoaparátu minimalizuje problémy s prachovými částečkami vstupujícími do těla fotoaparátu při výměně objektivu. Antistatická povrchová úprava CCD snímače funguje jako bariéra proti prachu. Navíc funkce posunu CCD snímače krátkým zachvěním uvolňuje prachové částečky pokaždé, kdy je Alfa 100 vypínána. Tato funkce může být aktivována nejen při vypnutí, ale i přímo z menu fotoaparátu.

Blesky

Kromě vestavěného blesku Alfa100 podporuje širokou škálu kompatibilních blesků a zábleskových systémů. Fotoaparát je připravený pro použití systémového blesku jak na těle přístroje, tak i mimo něj. Dva blesky podporují i bezdrátové TTL ovládání, velmi přesné ADI měření expozice a vysokorychlostní synchronizaci. Duální makro blesk a kruhový blesk jsou k dispozici pro makro fotografii.

Zpracování obrazu

Obrazový procesor BIONZ optimalizuje data z 10-ti megapixelového CCD snímače, snižuje úroveň šumu a zajišťuje věrnou reprodukci živých, přirozených barev s bohatými tonálními přechody a unikátním zobrazením nejjemnějších detailů.

Optimalizátor dynamického rozsahu zajišťuje perfektně exponované snímky, zejména při fotografování vysoce kontrastních scén či v silném protisvětle. Za těchto “komplikovaných” světelných podmínek dochází – bez použití optimalizace – ke ztrátě detailu v nejjasnějších a nejtmavších částech scény.

Optimalizátor dynamického rozsahu (nabízející standardní a rozšířený režim) automaticky koriguje gama křivku a jasovou dynamiku, čímž korektně exponuje fotografie i při snímání proti slunci.

Displej

Velký, jasný, snadno čitelný 2,5palcový displej má rozlišení 230 tisíc bodů a je vybaven technologií Clear Photo Plus pro přesnou reprodukci drobných detailu a jemných barevných tónů. Speciální antireflexní povrchová úprava displeje spolu s čirou vrstvou Clear Treatment redukuje odlesky a zaručuje zářivé, přesné barvy s širokým zorným úhlem i při denním světle.

Na velkém displeji fotoaparátu jsou ve snadno čitelné podobě zobrazována základní nastavení a klíčové expoziční informace. Orientace informací na displeji se automaticky mění podle natočení fotoaparátu.

Bohaté příslušenství

Půvab Alfa 100 zvyšuje celá škála kompatibilního příslušenství. Mezi ně patří různé adaptéry, komunikační kabely a externí akumulátorové adaptéry pro několik systémových blesků, dále pak očnice s lupou, úhlový hledáček, očnice s korekcí, dálková spoušť a AC adaptér s možností nabíjení akumulátoru. K dispozici je i nabídka značkových brašen pro fotoaparát, objektivy a řemínky.

Li-Ion akumulátor 1600 mAh s technologií STAMINA nabízí 750 snímku (při měření dle metodiky CIPA) na jedno nabití.

Sony Alfa 100 bude dostupná v ČR na přelomu července a srpna 2006. Pak o ní budeme vědět více, než co udává oficiální tisková zpráva, ze které tento text přímo vychází.

Ať víte, odkud vítr fouká:

 

Nejčtenější

Miliony uživatelů řeší problémy s Windows 10. Někomu i zrudla obrazovka

Aktualizace Windows 10

Kontrola aktualizací Windows se v poslední době Microsoftu nedaří tak, jak by měla. Nové aktualizace přinášejí řadě...

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou, soudí vědci ze Sydney

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. Jejich ozbrojené síly jsou...

Firma chtěla krávy bez rohů. Na zvláštní chybu přišli, než zvíře snědli

Geneticky modifikovaný organismus (v tomto případě kráva)

Americká společnost se pokusila genetickou úpravou skotu zbavit krávy bolesti a chovatele práce. Vytvořila plemeno bez...

Dosud neprozkoumaný hrad Karla IV. vydá tajemství. Jsme na samém začátku

3D model Karlova hrádku

Archeologové, historici, památkáři, architekti a geofyzici odhalují první tajemství Karlova hrádku. Nechal si ho pro...

Podílel se na revolučním objevu. Teď se bojí, jak ho veřejnost přijme

Samuel Sternberg se podílel na objevu nástroje na editaci genu (CRISPR)

Geneticky modifikované děti jsou nezodpovědný, hloupý experiment, myslí si Samuel Sternberg. Americký genetik, který se...

Další z rubriky

Sony představilo parádní sluchátka: do uší, bez drátů, s odhlučněním

Sony WF-1000XM3

Řada 1000X se Sony náramně povedla. Kombinace skvělého zvuku a překvapivě účinného potlačení okolního hluku nás v...

Legendární sluchátka mají nástupce. Vyzkoušeli jsme „sedmistovky“ Bose

Bose Noise Cancelling Headphones 700

Příchod nových bezdrátových sluchátek s aktivním potlačením hluku Bose Noise Cancelling Headphones 700 doprovodila...

Lampa a police z Ikey zaplní váš domov zvukem. A překvapivě kvalitním

Ikea Symfonisk - lampa a polička

Do regálů obchodních domů Ikea míří nová řada Symfonisk čítající dva produkty, lampičku a nástěnnou polici. Vznikly ve...

Poprvé zahraje i na zahradě. Sonos představil přenosnou reprosoustavu Move

Nový reproduktor Sonos Move

Kalifornská společnost Sonos je známá především díky své šikovné multiroomové platformě, se kterou snadno ozvučíte celý...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz