Sony ZS-X3CP - drsný jezevčík přichází (recenze)

aktualizováno 
Dalším produktem z nové sportovní řady S2 elektronického giganta Sony je radiomagnetofon s CD přehrávačem ZS-X3CP a podporou formátu MP3. Jak se tento na první pohled celkem obyčejný "hafan" předvedl?

Další kousek z nové řady

Tak lze jednoduše označit druhý testovaný výrobek ze sportovní řady osobních audio přístrojů Sony. Tentokráte se jedná o jezevčíka nebo-li tzv. „boombox“, jak tyto přístroje s oblibou nazývají Američané, střední velikosti. Hlavní barvou, jako ostatně u celé řady, je bílá, v menší míře se objevuje i černá a oranžová. Produkty řady S2 kladou větší důraz na odolnost a měly by vydržet v drsnějších podmínkách, jako je například vlhko. MP3 jezevčík Sony ZS-X3CP se nám dostal do rukou chvíli po svém uvedení na český trh, více než čtrnáctidenní zkušenosti s ním nám ukázaly jeho světlé i stinné stránky. Pojďme se proto na něj nyní podívat společně.

Sony ZS-X3CP

Design

Designový skvost…? To by bylo asi přespříliš přehnané vyjádření, v případě výrobků S2 je před vzhledem jednoznačně upřednostněna bytelná konstrukce a odolný materiál (zároveň ale není překročena únosná mez hmotnosti – 3,8 kg bez baterií). Přesto nelze říci, že by byl tento „Soňák“ nevzhledný, to rozhodně ne. Jeho design je neobvyklý, ale stále vychází z klasické koncepce, která byla jen mírně upravena pro již zmiňované účely.
Černý předek tvoří zároveň úchyt, za který je jezevce možné nést. Jeho součástí jsou po stranách reproduktory, které jsou překvapivě dobře konstruované. Čelní panel se ve svém středu pyšní oranžově podsvíceným displejem se čtyřmi řádky. Většina tlačítek je bílé barvy a, nebýt jejich černých názvů, splynuly by lehce se samotným výrobkem, pouze dvě jsou oranžová, konkrétně „Play“ a „Stop“. Zajímavým prvkem je pětisměrný joystick, který usnadňuje orientaci v MP3 skladbách.

Sony ZS-X3CP

Co umí?

ZS-X3CP je vybaven CD mechanikou, která je schopna přehrát audio, ale i MP3 CD. Zde se dostáváme k velice zajímavému bodu: přístroj načítá MP3 CD až 25 vteřin, což asi většinu čtenářů přinejmenším zarazí. Takováto délka načítání disku má ovšem své opodstatnění: přístroj si načte do paměti informace o všech skladbách a orientace v nich je potom daleko rychlejší, protože při přesunu z alba do alba už přístroj disk číst nemusí. Načítání nastává až po zvolení skladby, to je opět delší (zde už ale žádný kloudný důvod nenajdeme).
Samozřejmostí je podpora CD-R i CD-RW. Kromě toho obsahuje ZS-X3CP digitální tuner, přijímat lze jak v pásmu FM, tak AM. Paměť na stanice bohužel chybí.

Sony ZS-X3CP Sony ZS-X3CP

Funkce

Přehrávání disků je okořeněno několika dnes už okoukanými, leč důležitými funkcemi, jako je opakování skladeb či alba, náhodné přehrávání či přehrávání v předem zvoleném pořadí. Opomenuta nesmí být ani funkce resume, tak populární u přenosných CD walkmanů.
Orientace ve skladbách a albech u MP3 CD je opravdu dobrá, vše usnadňuje zmiňovaný pětisměrný joystick, ovládání je navíc velice jednoduché.
Kromě funkcí pro přehrávání CD je přítomen i systém zvýraznění basů Mega Bass, který je stálicí značky Sony.
Nezvyklým prvkem u „boomboxů“ je elektronická ochrana proti otřesům, zde ESP2. Sony nezapomnělo na to, že ZS-X3CP nemusí ležet pouze ve stanu u řeky, ale může být používáno přímo v terénu. I když, na druhou stranu si je třeba uvědomit, že 3,8 kg je přece jenom nějaká váha, tudíž se zdá nepravděpodobné, že by si ho někdo vzal na dvacetikilometrovou túru do hor.

Sony ZS-X3CP

Zvuk

Pro test byly použity nahrávky na originálních kompaktech, CD-R i RW. U originálních disků jsme zvolili více hudebních žánrů než u MP3 CD. Hned po spuštění prvního disku, konkrétně „Dvořákovy deváté“, nás kvalita zvuku překvapila. V dané kategorii byl zvuk vyvážený, lehkého zkreslení doznaly všechny nástroje, ale i tak jsme byli spokojeni. Je jasné, že přístroj bude ve většině případů sloužit k přehrávání jiného druhu hudby, tudíž dalším kompaktem, který se ocitl v mechanice, bylo album Riot Act skupiny Pearl Jam. Na rockové půdě přístroj pookřál a reprodukce byla výtečná, skoro jsme nechtěli věřit, že takový celkem nijaký drobek hraje takhle pěkně. Reprodukce je kromě snadného ovládání jeho nejsilnější stránkou, konstrukce reproduktorů je, jak jsem řekl, kvalitní.  
Leckdy ani není nutné zapínat zvýraznění basů, i když to ve větších prostorech reprodukci o něco pomůže.

Sony ZS-X3CP

Odolnost

Jak sám výrobce udává, výrobek je, stejně jako většina řady S2, odolný proti vodě, to znamená, že může být vystaven šplíchání vody nebo dešti, rozhodně ho však nemůžete ponořit do vany. Kromě vody je také odolnější proti poškození vnější silou, konstrukce je masivnější a snese rozhodně více než obdobné přístroje v tradičním pojetí.

Sony ZS-X3CP

Shrnutí

Příjemná reprodukce, kterou se ZS-X3CP pyšní, spolu se snadným ovládáním a větší odolností z tohoto přístroje tvoří ideálního společníka na cesty. Jedná se jednoznačně o jeden z nejlepších výrobků řady S2. Jeho cena je ale asi trošku nadsazená, 6 990 korun českých je přece jenom dost. Ale i tak ho stále můžeme doporučit, tento kousek se Sony skutečně povedl. Tak hurá do přírody!

Do testu zapůjčila společnost: Elvia Pro

 

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Disney koupil 21st Century Fox, jednu streamovací službu věnuje dětem

Aktuální homepage Hulu.com.

Společnost Disney dokončila nákup mediálního giganta 21st Century Fox a s ním i další části streamovací služby Hulu....

I v Česku se vyrábí skvělé hi-fi. To nejlepší se sjede do Prahy

Výstava té absolutně nejlepší poslechové techniky, Audio Video Show Praha 2019,...

Výstava nejlepší poslechové techniky Audio Video Show Praha 2019 proběhne v pátek 1. a v sobotu 2. března v prostorách...

Samsung končí s Blu-ray přehrávači, v televizích však uvede nové služby

Nývlt Václav: online #6281

Loňské modely Blu-ray a UltraHD Blu-ray přehrávačů Samsung byly podle informací společnosti poslední. Místo toho chce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz