Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. července 2021 Jakub

Recenze: Samsung NX10 zrcadlovka bez zrcátka s dobrou ergonomií

Samsung NX10 nabízí lákavou koncepci kompaktního hybridního fotoaparátu bez sklopného zrcátka, s elektronickým hledáčkem a výměnnými objektivy. Najdete v něm i snímač typu CMOS ve formátu APS-C, který je běžně používán v digitálních zrcadlovkách.

Samsung NX10

Je ještě menší a lehčí než obdobné fotoaparáty na trhu a tudíž atraktivní i pro uživatele, kteří chtějí na dovolené nebo na výletu pořizovat snímky malým a lehkým přístrojem. Přitom nabízí kvalitu jako z kompaktní digitální zrcadlovky včetně možnosti měnit podle potřeby objektivy. Příjemný je také jeho tichý a diskrétní chod bez zvuku sklápěného zrcátka.

Samsung NX10 - en face

Použitý obrazový snímač je dobrým základem pro kvalitnější celkovou reprodukční charakteristiku a pro snímání i za horších světelných podmínek, byť rozsah ekvivalentu citlivosti ISO výrobce omezil na hodnoty od 100 do 3200. Fotoaparát využívá pokročilé technologie pro zpracování obrazového signálu a zaujme velkým a kvalitním displejem systému AMOLED.

NX10 má výbornou ergonomii i koncepci ovládacích a kontrolních prvků a jednoduché, nápadité ovládání. Pro maximální pohodlí a uživatelský komfort nabízí řadu inteligentních režimů a funkcí, které usnadňují jeho použití.

A na druhou stranu uživatelům, kteří si přejí větší vládu nad nastavenými parametry expozice, individuální přizpůsobení fotoaparátu a možnosti upravovat snímky, poskytuje také poměrně široké možnosti. Celkově nabízí velký výběr režimů expozice a bohatou nabídku praktických a zábavních funkcí.

Kvalita obrazu je výborná, přístroj si dobře poradí i v náročných světelných podmínkách, jen si musíme ohlídat správnou expozici. Neměli jsme problémy ani s rychlostí autofokusu a také nabídka režimů a funkcí pro různé způsoby zaostřování je dostatečná.

Některým uživatelům může chybět kvalitnější konverze dat ve formátu RAW přímo ve fotoaparátu. Přístroj poslouží široké skupině spotřebitelů a uspokojí i pokročilé a náročné amatérské tvůrce.

Samsung NX10 - zepředu a lehce shora


Samsung NX10

Klady:
- Základní koncepce: výrazně kompaktní přístroj s výměnnými objektivy a velkým senzorem.
- Citlivý snímač CMOS formátu APS-C s vysokým rozlišením a s protiprachovým filtrem.
- Ergonomie fotoaparátu spolu s koncepcí ovládání včetně českého menu.
- Vybavenost režimy a funkcemi a řada možností pro individuální uživatelské nastavení.
- Kvalitní třípalcová obrazovka AMOLED s vysokým rozlišením a kontrastem a výraznými barvami.
- Data RAW a přibalené kompletní programové vybavení.
- Příznivý poměr ceny a užitné hodnoty/"výkonu".

Zápory:
- Nepřesné automatické vyvážení žárovkového osvětlení.
- Míra šumu u nejvyšší hodnoty citlivosti.
- Minimum možností u funkce snížení šumu, která navíc viditelně snižuje kvalitu obrazu.
- Obraz v elektronickém hledáčku za špatného osvětlení.

Samsung NX10 podrobněji
Fotoaparát je vybaven obrazovým snímačem BSI CMOS formátu APS-C s rozlišením 14,6 milionu efektivních pixelů. Má velikost 23,4 × 15,6 mm a hustotu bodů 4 Megapixely/cm². Kromě základního poměru stran obrazu 3:2 umožňuje nastavit i širokoúhlý 16:9.

Vysoké rozlišení senzoru můžeme s výhodou využít právě u snímků se širokoúhlým poměrem stran obrazu, ale samozřejmě také pro pořizování velkoformátových fotografií, anebo pro realizaci výřezů.

Součástí segmentu obrazového snímače je i protiprachový systém s ultrazvukovým filtrem s frekvencí vibrací 60 000krát za sekundu. Ten chrání obrazový snímač před prachovými částicemi a dalšími nečistotami. Obrazový snímač není součástí systému stabilizace obrazu (redukce chvění).

Samsung NX10 - 30mm objektiv, vpravo

V nabídce má proto Samsug řadu objektivů se zabudovanou optickou stabilizací obrazu. Přístroj používá nový bajonet Samsung NX pro připojení odpovídajících výměnných objektivů. Pomocí adaptéru je možné připojit a používat také objektivy s bajonetem Pentax K.

Kromě snímků v grafickém formátu JPEG se třemi kvalitativními stupni (Normální, Jemný a Superjemný) můžeme pořizovat i neupravená a nekomprimovaná data RAW (sRW) a také simultánně ukládat RAW + JPEG.

Můžeme také pořizovat ozvučené video ve formátu MP4 (kódování H.264) s maximálním rozlišením 1280 × 720 pixelů (px) při rychlosti 30 obr./s. Možná je volba rozlišení VGA 640 × 480 a také 320 × 340 px vždy při snímkové frekvenci 30 obr./s. Video je monofonní (AAC). Data se ukládají na paměťové karty SD/SDHC.

Samsung NX10 - zadní stěna s AMOLED displejem

Elektronický hledáček má LCD panel s rozlišením 921 000 px. Má 100% zobrazení, zvětšení obrazu 0,86× a dioptrickou korekci. Pevně zabudovaná obrazovka AMOLED s maticí PenTile RGB má úhlopříčku 3 palce (7,6 cm), poměr stran obrazu 4:3, rozlišení 614 000 px a 100% zobrazení.

OLED vs. LCD

Obrazovka AMOLED je OLED – Organic Light Emiting Diode s aktivní matricí. A LCD – Liquid Crystal Display je displej z tekutých krystalů, barevný, anebo jednobarevný. Výhodou displejů typu AMOLED je rychlejší odezva než u LCD, nižší spotřeba energie a větší kontrast obrazu – 10 000:1 oproti 500:1, což znamená, že obraz je lépe viditelný i při jasném slunečním světle.

Okénko mezi okulárem hledáčku a displejem ukrývá senzor, který indikuje přiblížení obličeje k hledáčku. Přístroj následně automaticky vypíná displej do pohotovostního režimu, aby šetřil energii, a zapíná elektronický hledáček. K dispozici je orientační histogram a také senzor orientace.

Samsung NX10 + 50-200 mm OIS

Samsung NX10 – ostření, expozice
Samsung NX10 používá systém automatického zaostřování na principu detekce kontrastu, který je založený na technologii DRIMe II Pro a pokročilém algoritmu autofokusu s vyšší přesností a rychlostí detekce kontrastu.

Systém v běžném režimu používá 15bodové ostření a u záběrů zblízka 35bodové (režim makro), možné je také přepnout na bodové ostření s libovolnou volbou polohy bodu AF a s možností výběru velikosti bodu (zóny) autofokusu.

Nechybí technologie detekce obličejů v záběru, který dokáže zaregistrovat až 10 tváří. A samozřejmě můžeme přepínat mezi ostřením po snímcích a souvislým s průběžným ostřením podle zvoleného objektu.

K dispozici je i pomocné osvětlení AF pro snímání za horších světelných podmínek. Zaostřovat můžeme také ručně prstencem na objektivu, přičemž se na obrazovce zobrazí zvětšený obraz – výřez pro usnadnění ostření. Tlačítko v dolní části přední stěny slouží ke kontrole hloubky ostrosti jako u většiny digitálních zrcadlovek.

Samsung NX10 - shora

Exponometrický systém je 247zónový (matice s 19 × 13 segmenty) s možností přepnout z vícezónového na středově vyvážené a bodové měření. K dispozici jsou funkce jako kompenzace expozice v rozsahu ± 3 EV, autobracketing (AE – automatická expozice, WB – vyvážení bílé, PW – Picture Wizard, tedy stupňování s průvodcem a s výběrem tří režimů), orientační histogram a Smart Range pro realistickou optimalizaci světlých a tmavých oblastí snímku.

Režimy expozice se vybírají pomocí otočného voliče. Nejjednodušší je použít režim Smart Auto, inteligentní automatiku, která vyhodnotí prostředí – snímanou scénu a zvolí nejvhodnější program, který uživateli indikuje na displeji. Z nabídky scénických programů můžeme přirozeně také sami vybírat, přičemž přímo na otočném voliči jsou Noční scéna, Portrét a Krajina a další v menu: Beauty shot – snímek s retuší, Děti, Detail, Text, Západ Slunce, Svítání, Protisvětlo, Ohňostroj, Pláž & sníh.

Použít můžeme flexibilní programovou automatickou expozici, program s prioritou clonového čísla, program s prioritou rychlosti závěrky (1/4000–30 s + dlouhá expozice s mezní dobou 8 min.; nastavit lze krok á 1/3, nebo 1/2 EV) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice.

Samsung NX10 - obrazovky: scénické programy a úpravy snímků

Samsung NX10 – nabídka praktických funkcí
Máme možnost vybrat základní barevný prostor sRGB, anebo širší Adobe RGB a několik speciálně nastavených režimů: kromě základního, standardního, to je Výrazný (se živějšími barvami), Portrét (se zaměřením na vhodné podání pleťových tónů), Krajina, Prales, Retro, Chladný, Klidný, Klasický a možné je připravit a uložit až tři vlastní nastavení.

Samsung NX10 - obrazovky: kompenzace expozice a ostření

Kromě toho můžeme upravit sytost a barevnou tonalitu, kontrast a ostrost obrazu. A v náročných světelných podmínkách, hlavně u scén s velkým kontrastem, nalezne uplatnění funkce Inteligentní rozsah, která automaticky optimalizuje expozici s ohledem na minimální ztrátu kresby v jasech a stínech. Funkce je pohotově dostupná stiskem tlačítka Fn jako funkce, není ji ale možné použít při nastavené citlivosti 100 ISO a v některých automatických režimech (a jiné ji naopak využívají bez možnosti zásahu uživatele).

Řadu možností máme i pro přehrávání a úpravy již pořízených snímků a videa. U videa je to oříznutí podle času a možnost získat určité vybrané snímky. U fotografií to je snížení efektu červených očí, kompenzace protisvětla, změna velikosti, otočení, retuš tváře a také přidání šumu. A na snímky můžeme také dodatečně aplikovat fotografický styl: Měkký, Výrazný, Prales, Podzim, Mlha, Šero a Klasický. Při přehrávání je k dispozici histogram a také upozornění na přeexponované oblasti snímků.

Samsung NX10 - obrazovky: způsoby snímání, nastavení zpoždění samospoušti

Souvislé snímání má základní rychlost 3 obr./s, která platí pro řadu 10 snímků JPEG a 3 snímky RAW a k dispozici je i režim Burst s rychlostí snímání 30 obr./s pro 30 snímků JPEG v řadě, ovšem při rozlišení sníženém na 1,4 Mpx. Zpoždění samospoušti je rychle nastavitelné v rozsahu od 2 do 30 sekund s krokem po jedné sekundě. Dokoupit si můžeme kabelovou dálkovou spoušť SR9NX01.

Fotoaparát je vybaven výklopným elektronickým bleskem se směrným číslem 11 (m/100 ISO) s automatickým TTL měřením, anebo ručním nastavením, se standardní nabídkou režimů a funkcí včetně redukce červených očí a možnosti synchronizace buď na 1., nebo 2. lamelu závěrky. Zábleskovou expozici lze kompenzovat v rozsahu ± 2 EV. A samozřejmě má i aktivní sáňky pro připojení externích zábleskových jednotek (Samsung ED-SEF42A a ED-SEF20A).

Jako základní zdroj energie slouží dobíjitelná 7,4V lithio-iontová baterie BP1310 s kapacitou 1300 mAh (9,6 Wh). Její výdrž je podle standardu CIPA 400 snímků nebo 200 minut provozu. Dokoupit je možno adaptér AD9NX01 pro napájení z elektrické sítě. Přístroj má rozhraní USB 2.0, audio-video výstup (PAL/NTSC) a výstup HDMI 1.3 (1080i, 720p, 576p/480p).

Samsung NX10 - modulární systém Samsung NX

Samsung NX10 – prodejní sety, příslušenství
Do ČR a SR je NX10 dovážen pouze v klasickém černém provedení "Noble Black", ale existují ještě dvě barevné verze: stříbřitě šedá "Titan Silver" a speciální bílá v kombinaci s černými prvky vyrobená jen v omezené sérii pro vybrané trhy.

V době uveřejnění této recenze byla doporučená prodejní cena základního kitu těla NX10 s objektivem 18–55 mm OIS 16 990 Kč s DPH. U vybraných prodejců můžete zakoupit i zvýhodněné sety 1/ se dvěma objektivy 18–55 mm OIS + 30 mm a 2/ se dvěma navzájem se doplňujícími objektivy 18–55 mm OIS a 50–200 mm OIS, pro který se rozhoduje většina spotřebitelů.

Samsung NX10 + 18-55 mm OIS

Pro všechny tři objektivy jsou k dispozici sluneční clony: pro 18–55 mm OIS robustní tvarovaná, pro 50–200 mm OIS velká kruhová a pro 30mm objektiv subtilní kruhová ED-LH30NB. Pomocí adaptéru ED-MA9NXK je možné k tělu NX10 připojit a používat také objektivy s bajonetem Pentax K, byť ty systému Samsung NX jsou kompaktnější a mají kratší sečnou vzdálenost (tj. vzdálenost poslední čočky optické soustavy od roviny obrazového snímače, potažmo filmu), neboť NX10 nemá segment se sklopným zrcadlem a je celkově menší a užší než digitální zrcadlovky Samsung a Pentax se snímači formátu APS-C.

Součástí prodejních balení jsou přirozeně i počítačové programy: základní Samsung Master, umožňující stahovat soubory a upravovat v počítači snímky a video, Samsung RAW Converter 3.1 pro zpracování souborů RAW, ale stejně tak i pro úpravy souborů JPEG a TIFF, a QuickTime Player 7.6 pro přehrávání videoklipů. Samsung RAW Converter 3.1 je pro operační systémy Windows XP a Vista nabízen v sedmi jazykových mutacích (anglické, francouzké, německé, španělské, ruské a ve dvou čínských) a pro Mac je nabízena verze "globální".

Pro testy jsem měl k dispozici dva kity: tělo NX10 s objektivem 30 mm 1:2,0 "Pancake" a druhý se zoomem 18–55 mm 1:3,5–5,6 OIS. A vyzkoušet jsem mohl i oba externí elektronické blesky: kompaktní SEF20A a výkonnější SEF42A za 7790 Kč. Oproti zabudovanému výklopnému blesku mají dvě, respektive tři výhody: vyšší výkon, naklopení v několika úhlech pro osvětlení nepřímým zábleskem a "kobra-model" SEF42A má navíc reflektor výrazně výš nad podélnou osou objektivu, což snižuje nebezpečí vzniku nežádoucího efektu červených očí a umožňuje použití současně s robustní tvarovanou sluneční clonou na objektivu 18–55 mm OIS bez nebezpečí zastínění u základního ohniska.

Samsung NX10 - s bleskem SEF42A

Je zřejmé, že pro kompaktní hybridní fotoaparát NX10 – a nový NX5 s 3" LCD namísto AMOLED a další, které budou následovat – je třeba vybudovat celý komplexní fotografický systém, zahrnující výměnné objektivy všech typů pro různé použití, externí elektronické blesky s různým výkonem, řadou užitečných funkcí a opět pro různé použití, ale také další příslušenství jako snímací filtry nebo dálkové spoušti, kabelové i bezkabelové.

Jak vypadá nabídka objektivů systému Samsung NX v době uveřejnění této recenze? K dispozici je výše zmíněná trojice: tenký širokoúhlý 30 mm 1:2 "Pancake" (u 35mm formátu odpovídá 46,2 mm), standardní zoom s optickou stabilizací obrazu 18–55 mm 1:3,5–5,6 OIS (u 35mm formátu odpovídá 27,7–84,7 mm) a dlouhý zoom 50–200 mm 1:4–5,6 OIS také s optickou stabilizací obrazu (u 35mm formátu odpovídá 77–308 mm). Tyto objektivy byly představeny v lednu 2010 a jsou dostupné spolu s tělem NX10 od zahájení prodeje.

Ve druhé půli letošního roku mají být v prodeji krátký kompaktní zoom 20–50 mm 1:3,5–5,6 a širokoúhlý plochý objektiv 20 mm 1:2,8 "Wide Pancake". A oznámený je ještě "cestovatelský zoom" se širokým rozsahem a s optickou stabilizací obrazu ("Super Zoom") 18–200 mm 1:3,5–6,3 OIS a makroobjektiv 60 mm 1:2,8 "Macro", ale zatím nebylo oznámeno, kdy se na trhu objeví.

Samsung NX10 - s externími blesky

Samsung NX10 – obrazová kvalita

Samsung NX10 - artefakty

Obrazová kvalita je celkově výborná, a to včetně prokreslení jemných detailů obrazu. Struktury nevykazují zvýšený kontrast na hranách. Tonální křivka je mírně strmější, s tvrdším přechodem, zejména u kontrastních scén je dobré si dávat pozor na přeexpozici.

Samsung NX10 - ostrost

Základní míra ostrosti obrazu je dobře nastavena, hranová ostrost ani u šikmo orientovaných linií nevykazuje zvýšené třepení a rozostření. Vyznačené výřezy jsou zvětšeny na 400 %.

Samsung NX10 - ostrost - knihy

Ostrost a prokreslení jemných detailů v celé ploše obrazu na snímku z reálného prostředí při nízké a vysoké citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas 0,3 s), vpravo 1600 ISO (1/20 s). Clonové číslo bylo v obou případech 10 a ohnisková vzdálenost 30 mm (ekv. u 35mm formátu: 46 mm; použil jsem 30mm objektiv "Pancake").

Samsung NX10 - obrazovky: vyvážení bílé

Tonální reprodukce a vyvážení barev v plenéru jsou realistické, přechody tónů jemné, barvy homogenní. Plná automatika vyvážila žluté žárovkové světlo s výrazným posunem k teplému podání, režim Žárovka byl naopak mírně chladnější (bez uživatelského doladění, přirozeně).

Samsung NX10 - wb

Systém pro vyvážení bílé barvy a tedy celkového barevného podání má nové, nápadité uživatelské řešení. Nabízí vyvážení plně automatické, 7 režimů přednastavených (Jasné denní světlo, Pod mrakem, 3× Zářivka – bílá, neutrální, denní, Žárovka a Blesk), přičemž všechny včetně automatického můžeme jemně doladit (mikroúprava jantarová-modrá/zelená-purpurová á ± 7 kroků), dále můžeme provést ruční vyvážení, použít automatickou řadu – bracketing wb, anebo nastavit přímo barevnou teplotu v Kelvinech.

Samsung NX10 - šum

Míra šumu je poměrně dobře vyvážená. U všech nastavení je šum optimalizován tak, aby nebyl rušivý, měl přirozený charakter a byl homogenní. Šum roste spolu s citlivostí, u hodnoty 1600 ISO je vyšší a u 3200 ISO výrazný. Ekvivalent citlivosti ISO má rozsah od 100 do 3200 a k dispozici je i funkce Intelligent ISO.

Samsung NX10 - redukce šumu

Možné je použít funkci redukce šumu. Výsek ukazuje část testovacího obrazce při citlivosti ISO 3200 bez použití a s využitím této funkce. Jak je vidět, dochází i k rozostření a tedy ke ztrátě kresby u jemných detailů obrazu, viz horní pruh. Dolní pruh pro srovnání ukazuje výsledek, pokud funkce redukce šumu použita není.

Samsung NX10 - šum - reálné prostředí

A ještě vliv vyšší hodnoty citlivosti na reálný objekt. Vlevo při základním ekvivalentu citlivosti ISO 100 (čas 1,3 s), vpravo s citlivostí ISO 1600 (1/13 s). Clona byla 10 a ohnisko 30/46 mm (použil jsem 30mm objektiv).

Samsung NX10 – výběr ze zkušebních snímků

Samsung NX10 - změny barev

Fotoaparát nabízí široké možnosti pro uživatelské úpravy barevnosti od jednoduše použitelných digitálních filtrů po jemné nastavení jednotlivých barevných kanálů plus úpravu kontrastu a ostrosti. Zde alespoň pár ukázek: Vlevo nahoře živé barvy, vpravo nahoře potlačená barevnost v retrostylu a dole ukázka, jak přístroj převede barevné tóny do šedé škály; vlevo bez uživatelské úpravy, vpravo uživatelsky upraveno. Opět jsem použil 30mm objektiv (ekv. 46 mm), citlivost byla ISO 200, čas 0,5 s a clona 9.

Samsung NX10 - použití blesku

Malý objekt v popředí osvětlený pomocí elektronického blesku. Použil jsem objektiv 18–55 mm a nastavil zoom na maximum – 55 mm; ekv. 35mm formátu: 84 mm. Vlevo: čas 1/160 s, clonové číslo 5,6 a citlivost 100 ISO. Uprostřed: čas 1/20 s, clonové číslo 6,3 a citlivost 400 ISO. A vpravo: čas 1/160 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.

Samsung NX10 - celek 1

Městská krajina, celkový záběr s použitím setového zoomu 18–55 mm. Čas 1/500 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.

Samsung NX10 - polocelek

Polocelek – lehce přiblížený předchozí záběr. Čas 1/640 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.

Samsung NX10 - obloha, vertikálně

Dvojice snímků orientovaných na výšku tak, aby dominantní byla obloha a bylo možné posoudit, jak si přístroj poradí expozičně. Vlevo: 30mm objektiv (ekv. 46 mm), čas 1/640 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO. Vpravo: ohnisko 18 mm (ekv. 27 mm), čas 1/750 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.

Samsung NX10 - jiný pohled 1

Jiný pohled "1". Použit 30mm objektiv, čas 1/640 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.

Samsung NX10 - jiný pohled 2

Jiný pohled "2". Ohnisko 45/69 mm, čas 1/400 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.

Samsung NX10 - Kampa 1

Kampa "1". Použit 30mm objektiv, čas 1/160 s, clona 8 a citlivost 100 ISO.

Samsung NX10 - Kampa 2

Kampa "2". Také 30mm objektivem, čas 1/90 s, clona 8 a citlivost 100 ISO.

Samsung NX10 - Kampa 3

Kampa "3". Také použit 30mm objektiv, čas 1/160 s, clona 8 a citlivost 100 ISO.

Samsung NX10 - Kampa 4 a Karlův most

Kampa "4"/Karlův most. Vlevo výřez detailu z Karlova mostu: 30mm objektiv, čas 1/350 s, clona 8 a citlivost 100 ISO. Vpravo: 30mm objektiv, čas 1/200 s, clona 8 a citlivost 100 ISO.

Autor:
  • Nejčtenější

Opravdová vesmírná turistika začala. Bezos s hosty strávili minuty v kosmu

O něco málo více než deset minut trvala celá cesta od startu do přistání pro čtyři vesmírné turisty, kteří se v úterý...

Rusko ukázalo novou „neviditelnou“ stíhačku. Šach mat má vzlétnout za dva roky

Rusko představilo chystaný „neviditelný“ letoun 5. generace. Stíhačka s přezdívkou Šach mat má jeden motor, v budoucnu...

Událost, která vyhubila dinosaury, přichází průměrně za 500 milionů let

Nové poznatky o kosmickém zabijákovi dinosaurů ukazují, že Chicxulubský asteroid byl temný kosmický tulák. Na zkoumání...

První velký export vojenské techniky z ČSR po roce 1945 mířil do Švýcarska

Mezi velké exportéry zbraní patřilo i malé Československo. Většina jeho zbrojního exportu mezi lety 1945 a 1989 šla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak začalo strategické bombardování a budování první protivzdušné obrany

Pod pojmem letecký souboj si většina lidí představí boj dvou letounů. V počátcích letectví se však utkávaly i letouny...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  • Další z rubriky

Apple Music dohání konkurenci, nově uspokojí i náročnější posluchače

Bylo to trochu legrační. Loni Apple na trh uvedl drahá sluchátka pro náročné posluchače, jejich vlastní hudební služba...

Kde sledovat olympiádu? Víme, kde bude nejlepší obraz a nejvíc přenosů

Letní olympijské hry začnou za pár dní, takže máte poslední příležitost se nachystat na jejich sledování. Zjistili...

Nové reprosoustavy Ikea pověsíte jako obrazy. Hodí se do maličkých bytů

Spolupráce společností Ikea a Sonos přináší další plody, tentokrát hrající obrazy. Pověsíte je na stěnu, připojíte do...

Zbláznila se? Kdepak. Unikátní televize mění stereotypy, jde otočit i na výšku

Advertorial Odehrává se většina vašeho pracovního nebo osobního života na sociálních sítích, takže vás z nepřirozeného sklánění se...

LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?
LETNÍ SOUTĚŽ: Už jste navštívili Archeopark Chotěbuz?

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Kam vyrazit tento týden? Navštivte třeba Archeopark Chotěbuz.

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...

Pornoherečka se zastřelila kvůli rakovině. Její kolega se zabil na motorce

Americká pornoherečka Dahlia Sky spáchala sebevraždu. Měla rakovinu prsu a podle lékařů poslední fáze nemoci provázely...