RECENZE: Music Pen - MP3 přehrávač a digitální záznamník velikosti propisky

aktualizováno 
A je tu výrobek, který není určen jen skalním fanouškům formátu MP3, ale také špionům, vědcům, reportérům a vůbec všem, kteří nepotřebují jen hudební přehrávač, ale také digitální záznamník šikovně maskovaný do podoby propisovací tužky.

Fakta
Nejnovější projekt bulharské společnosti Daisy Technology dostal jméno Music Pen, čili "hudební pero". Není se co divit, MP3 přehrávač vtěsnaný do štíhlého válečku by si člověk na první pohled mohl splést se silnější propiskou nebo popisovačem. Podle konfigurace může být vybaven 16-256 MB interní flash paměti, která vzhledem k povaze přístroje není expandovatelná. Napájen je jedinou tužkovou baterií (jedna alkalická přibalena, výdrž se pohybuje kolem 12 hodin), pro komunikaci s počítačem slouží USB rozhraní specifikace 1.1. Displej je segmentový, zvládá však také zobrazení údajů z ID3 tagu a je podsvícený čirými diodami, podobně jako hodinky. Při přehrávání Music Pen zvládne soubory o bitrate 32-320 kbps včetně VBR při samplovacích frekvencích 32, 44.1 a 48 khz. Zvuk, zachycený vestavěným mikrofonem, je ukládán ve WAVu při použití 4bit kodeku IMA ADPCM s datovým tokem 32kbps a pásmem 8khz. Stejně jako u propisky nechybí klipsna pro uchycení třeba na kapse u košile, díky níž se můžete po společnosti pohybovat nenápadně jako skutečný agent.

Music Pen s dodávanými sluchátky

Balení
Music Pen je balený v průhledném plastovém obalu, který jde nejen rozebrat, ale - což není vždy obvyklé - také složit zpět. Uvnitř se skrývá kartonové pouzdro, na němž je připevněn samotný přehrávač a sluchátka. V nitru pouzdra je uschováno CD s ovladači pro všechny periferie, které Daisy Technology vyrábí, anglický a český manuál a propojovací USB kabel.

Instalace a software
Z přiloženého CD se nainstalují drivery, pod nimiž se připojený Music Pen hlásí jako další výměnná jednotka. Win2k a vyšší k přihlášení přehrávače do systému žádnou instalaci nepotřebují. Pro pohodlnější kopírování a správu souborů si můžete do počítače pustit aplikaci Music Loader, firemní hudební organizér. Ten prošmejdí váš harddisk, nalezené MP3 roztřídí podle alb, interpretů a žánrů. Z nich pak můžete vybrat soubory pro přenos a sestavit z nich playlist. Komu stačí práce v prostředí Průzkumníka, Music Pen při kopírování souborů na svém vlastním software netrvá.

Obslužný software Music Loader

Formát digitálního záznamu

Obsluha
Kvůli osobitému designu nezbylo na ovládací prvky mnoho místa. Na místě obvyklého čudlíku propisky se nachází kombinované tlačítko Power On/Off/Play/Pause. Pod displejem jsou umístěna čtyři tlačítka pro změnu hlasitosti a přetáčení/vyhledávání vpřed a vzad. S touto základní sadou příkazů si většinou bohatě vystačíte. Nad displejem je ještě nenápadný button SH, což značí "Shift" a kompenzuje nedostatek tlačítek - přiřadí všem druhotné funkce, například zvýraznění basů a výšek, nastavení ekvalizéru, přehrávacího režimu a citlivosti mikrofonu (vysoká, střední, nízká, automatická). Nechybí Hold pro uzamčení klávesnice. Přepnutím posuvníku z pozice Play na Rec se jako mávnutím kouzelného proutku stane z přehrávače digitální záznamník, který pojme až 99 záznamů. Interní mikrofon má překvapivě skvělou citlivost, kromě slova namlouvaného přímo na něj zachytí zřetelně i vzdálenější hovor a ruchy, aniž by byl signál nějak dramaticky zašuměn. Záznam může být aktivovaný manuálně, nebo může spoušť zareagovat na hlas či hluk.

Detailní záběr displeje

Zvuk
Přehrávač disponuje pouze sluchátkovým výstupem, dostatečně hlasitým a čistým. Odstup signálu od šumu je výrobcem udáván 90dB. Zvuk má už "od přírody" vyrovnanou barvu, nicméně dá se ochutit třemi předvolbami ekvalizéru (Rock, Pop, Jazz) a uživatelským nastavením s deseti modifikovatelnými pásmy. Přibalená sluchátka nejsou označena logem výrobce a zvenku nevypadají nijak atraktivně, hrají však poměrně slušně. Při horní hranici hlasitosti sice přestávají stíhat, ale vzhledem k tomu, že to už je skutečně o uši, jde spíš o upozornění, že ke sluchu bychom měli být šetrnější. Na běžný provoz bohatě dostačují.

Odvrácená strana přehrávače

Shrnutí
Music Pen se u nás zatím prodává ve dvou modifikacích s kapacitou paměti 32 a 64 MB. První je na hudbu prakticky nepoužitelná (30 minut při MP3 128 kbps), ale do záznamníku se vejdou 2 hodiny. Druhý model pojme již hodinu hudby v MP3 a 4 hodiny mluveného slova. Hudební propisky stojí od čtyř do pěti tisíc včetně DPH a jedná se o rozhodně zajímavé produkty, unikátní svým vzhledem, zajímavé funkcemi. Jejich možnosti navíc půjde v budoucnu rozšířit updatem firmware.

Přehrávač k testu zapůjčila firma Alzasoft.

 

Nejčtenější

Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Ryby vidí tmu jinak. Český objev z hloubi moří se dostane do učebnic

Beztrnovka stříbřitá má na poměry hlubokomořských tvorů poměrně nenápadný...

Bioložka Zuzana Musilová z Přírodovědecké fakulty se s kolegy „potopila“ do oblasti, která je Čechům obvykle vzdálená:...

Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

Další z rubriky

Skvělé pohodlí i obsluha, při telefonování byste je ale raději zahodili

Microsoft Surface Headphones

Otestovali jsme sluchátka Microsoft Surface Headphones. V některých ohledech patří k tomu nejlepšímu na trhu, v jednom...

Huawei chystá televizor. Bude to první přístroj s připojením přes 5G

Ilustrační snímek

Čínská společnost Huawei vyvíjí vlastní televizní přijímač. Jeho hlavní devizou má být vedle vysokého rozlišení i...

Spotify má sto milionů platících uživatelů, kupuje firmy na podcasty

Aplikace Spotify.

Populární streamovací hudební služba Spotify se rozrostla i na indický trh, kde za první týden přilákala milion...

Najdete na iDNES.cz