Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč si (ne)koupit 4K televizor. Vyzkoušeli jsme dostupnou Toshibu

Obraz v ultravysokém rozlišení je úžasný, o tom není sporu. Co však můžete v současnosti se 4K televizorem vlastně dělat, když se v této kvalitě nevysílá a neseženete žádné 4K filmy? Umí vylepšit FullHD obraz a fotky na něm vypadají excelentně.
Obraz na 4K televizoru často působí lépe než realita.

Obraz na 4K televizoru často působí lépe než realita. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Pokud něco hýbá současným světem televizorů, tak je to ultravysoké rozlišení. Obraz 4K televizoru je složen z 8 294 400 obrazových bodů, což je čtyřnásobek dnes standardních Full HD obrazovek s 2 073 600 body. Pro diváka to znamená významně jemnější, ostřejší, prokreslenější a detailnější obraz.

Má to však háček. Ve 4K se nevysílá, film v ultravysokém rozlišení si v obchodě nekoupíte, v půjčovně nepůjčíte a mimo několika ukázkových a nezávislých snímků ani nestáhnete z internetu. A když stáhnete, není úplně snadné ukázkové video přehrát.

Má tedy cenu v současnosti po 4K televizoru vůbec pokukovat? Vzali jsme jeden z cenově nejdostupnějších 4K přijímačů, Toshibu 58L9363D, kterou lze při úhlopříčce 58", tedy 147 centimetrů, pořídit za 79 990 korun.

Jeden z nejdostupnějších 4K televizorů na trhu je rozhodně fešák. Tenký rámeček kolem obrazovky a elegantní stojan umožňují pootočení televizoru.

Běžné televizní vysílání na 4K televizoru

Toshiba je vybavena trojicí tunerů, díky kterým umí přijmout televizní vysílání šířené jak klasickým digitálním vysíláním, tak kabelovou sítí nebo přes satelit. Samozřejmě si poradí s Full HD rozlišením.

Vzhledem k tomu, že parametry 4K vysílání budou standardizovány až letos v létě, nelze ani do vzdáleného budoucna očekávat, že by televizor případné 4K vysílání dokázal využít. Vzhledem k rychlosti rozvoje digitálního vysílání v ČR je však pravděpodobné, že televizor doslouží dříve, než by měl vůbec teoretickou příležitost 4K vysílání přijmout.

Menu v nízkém rozlišení

Nepříjemným překvapením jsou rozkostičkované nápisy a grafické prvky menu televizoru, včetně celého "smart" aplikačního prostředí.

Menu televizoru je však v nízkém rozlišení a na skvělé obrazovce to vypadá ......

Škoda, že ani grafika televizoru není ve 4K. Působilo by to rozhodně lepším dojmem.

Obraz v klasickém televizním (SD) rozlišení z DVB-T vypadá přesně tak, jak lze na veliké obrazovce očekávat. Nic moc. Nízká ostrost, kompresní mapy a pixelizace v tmavých plochách a kolem hran. To však nemůžeme vyčítat televizoru. Je to stejné, jako bychom do nového mercedesu nalili fritovací olej v biokvalitě a divili se, že čoudí a netáhne.

HD vysílání vypadá samozřejmě o poznání lépe a navíc u něj můžeme využít režim Quad FHD (u SD vysílání nedostupný), kdy televizor obraz přepočítává na 4K rozlišení.

Abychom předešli ohnivým diskuzím, upscaling obrazu není "vaření z vody". Výkonný procesor obrazový signál analyzuje a s využitím více snímků najednou dopočítává chybějící informace a detaily. 

Přepočítaný obraz je doostřený, se sytějšími barvami a vizuálně působí technicky lépe než originál. Na výsledek se kouká velmi dobře, ale nejde podle nás o tak dramatickou změnu, aby ospravedlnila investici při nákupu 4K televizoru jen za tímto účelem. Výsledek je navíc proměnlivý podle kvality vysílaného obrazu. V některých situacích nedostane procesor dostatek použitelných obrazových dat a převodem na 4K se nic nezmění. Jak praví staré přísloví, kde nic není, ani smrt nebere.

Blu-ray nebo DVD na 4K obrazovce

U filmů na Blu-ray a DVD nosičích je situace trochu analogická s televizním vysíláním s tím rozdílem, že z kvalitního Full HD obrazu z Blu-ray disků je výkoný procesor CEVO Engine schopen vypočítat kvalitnější "pseudo 4K" obraz než ze silně komprimovaného DVB-T.

Přepnutí na Quad FHD je schované v menu s přepínáním poměrů stran obrazu.

Full HD obraz z Blu-ray disku vypadá na 4K televizoru díky upscalingu na ultravysoké rozlišení lépe než na srovnatelně velkém Full HD televizoru. Rozdíl opět nemůžeme nazvat dramatickým, ale rozhodně je patrný. Jen pozor, u filmů s výrazným zrnem, je tato "vada" zvýrazněna, takže výsledek může paradoxně působit pro oko hůře než originál. Každopádně platí, že pořídit si 4K televizor na přehrávání Blu-ray disků a MKV ripů v 1080p není špatný nápad. Tedy pokud pro vás není výše uvedená finanční investice přílišnou překážkou.

Pozitivní vliv přepočtu je patrný i při přehrávání DVD disků, v tomto případě se však samozřejmě nerovná ani plnohodnotnému Full HD.

Streamování videa: příslib blízké budoucnosti

To je velký oříšek. V podstatě je internetové streamování příležitostí, jak do televizoru 4K obraz dostat již dnes, byť by šlo jen o nějaké ukázky nebo trailery. Touto cestou se vydali u Panasonicu a Samsungu (nabízí ve vlastních aplikacích 4K streamování), avšak Toshiba zatím ne (přinejmenším u tohoto cenově dostupného modelu).

"Smart" menu televizoru s aplikacemi

V menu chytrých funkcí tak najdeme například koncerty iConcerts. Ty však vypadají velmi dobře na 10" tabletu, slušně na malé 32" obrazovce, ale rozhodně ne na obrovské ploše 58" televizoru. Podobně je to s YouTube. Ruční volbu kvality aplikace neumožňuje, 4K obsah však rozhodně nenabízí a ani videa, u kterých víme, že jsou nahraná ve Full HD, na to úplně nevypadají. V případě aplikace Viewster jsme pak kvůli "kvalitě obrazu" zavzpomínali na systém VHS. V případě streamovaného videa navíc bohužel nelze využít Quad FHD upscaling.

Osobní rádio Aupeo sice potěší, ale přeci jen asi málokdo chce amortizovat televizor za 80 tisíc poslechem rádia, notabene v nevalné kvalitě vestavěných reproduktorů. K tomu se hodí jiná zařízení.

Video z USB nebo SD karty

Zatímco některé výše uvedené výhrady nejsou přímo chybou televizoru, v tomto bodě je to chyba zcela zásadní. Multimediální přehrávač vestavěný v televizoru Toshiba 58L9363D neumí přehrát 4K video. Není v tom sám, z vlastní zkušenosti víme, že stejný problém mají i mnohé televizory konkurence, včetně samsungu za tři čtvrtě milionu. Ale to není z uživatelského hlediska relevantní omluva, natož vysvětlení.

Přípojnými místy nijak nevybočuje z normálu. Z boku má trojici HDMi portů, CI slot pro dekódovací karty a druhý USB port.

Ačkoli tedy máte vlastní nahrávky nebo zkušební videa ve 4K rozlišení, z USB paměti nebo SD karty je nepřehrajete. V oblasti Full HD rozlišení je podpora formátů i kvalita zobrazení výborná. Bohužel, při přehrávání vestavěným přehrávačem není konverze videa na 4K dostupná. Škoda.   

Konečně: fotky ve 4K vypadají skvěle

Tak tady můžete potenciál 4K televizoru využít prakticky okamžitě. Obrazovka samotná kreslí 8MPpix snímky, takže fotografie z 8MPix foťáků zobrazí ve zcela maximální kvalitě. Obrázky například z 20Mpix aparátů jsou přepočítány, ale na obrazovce vypadají úchvatně.

Načítání obrázků je docela rychlé, což se bohužel nedá říci o načítání adresářové struktury plnější 16GB SD karty - to jsme se docela načekali. Popisky nejsou navíc u ikon složek, ale v pravém dolním rohu obrazovky - díky tomu a časovým prodlevám byla kupříkladu práce s 1TB externím diskem našeho fotografa velice nepohodlná. Jakmile jsme však snímek našli, televizor jej zobrazil v excelentní kvalitě.

Každopádně pro prezentaci fotografií ve výborné kvalitě je 4K televizor perfektní volbou.

4K Video přes HDMI

Sečteno a podtrženo, pokud chcete vidět 4K video, musíte použít externí zdroj obrazu. A vynecháme-li například multimediální přehrávače Oppo s upkonverzí z Full HD na 4K (což beztak není opravdové 4K), pak je jediným zdrojem počítač. A to ne ledajaký, ale opravdu výkonný. Zbrusu nový Acer Aspire S7 a haswellovým Core i7-4500U a HD4600 jsme do zcela plynulého přehrávání 4K videa nedonutili ani s využitím hardwarového dekódování Intel QuickSync (Media Player Classic Home Cinema a K-Lite Codec Pack).

Prehistorický konektor SCART působí na 4K televizoru úsměvně. Ale někdy se může hodit.

Problémy s některými ukázkami mělo i herní dělo Toshiba Qosmio X70-A-10F s procesorem Core i7-4700MQ, 32 GB operační paměti, a grafickou kartou NVidia GeForce GTX 770M. Při HW akceleraci videa na gafické kartě CUVID se obraz nepravidelně zasekával, při DXVA2-CB byl mimo drobných záseků téměř plynulý. Lze tedy říci, že pro bezpečně plynulou reprodukci 4K videa potřebujete výkonný herní desktop. Jak by dopadl pokus o přehrávání nového (pro 4K zamýšleného) kodeku H.265 se nám nepodařilo vyzkoušet, protože žádná taková ukázka k dispozici není.

Obraz sám o sobě je skvělý, výtečný, perfektní. Množství detailů a přirozeného prostoru je po přechodu z Full HD na nativní 4K ohromující. V testovacích ukázkách se místy zobrazovaly drobné (ale nepěkné) artefakty, nemáme však tušení, zda je způsobilo dekódování v grafické kartě, nebo signálová elektronika televizoru. Každopádně, obraz Toshiby 58L9363D uspokojí i náročného diváka.

Na Qosmiu jsme vyzkoušeli 4K záznamy na serveru YouTube (v prohlížeči Internet Explorer) a výsledek byl v klidných scénách velmi dobrý, v rychlejších byla vidět razantní komprese YouTube. Místy navíc nestíhalo naše redakční připojení.

Zajímavé je však využití 4K televizoru jako počítačového monitoru. Pracovní plocha je obrovská, můžete pracovat s excelovou tabulkou velikosti Václavského náměstí, ale 58" je na to samozřejmě příliš mnoho.

Pro lepší představu: takto vypadá plocha Windows ve 4K rozlišení.

Vše je přitom ostré a čitelné.

V ultravysokém rozlišení dokáže nahrávat video například kamera GoPro Hero 4, nebo phabet Samsung Galaxy Note 3. Zejména pro přehrávání záznamů z GoPro kamery má nákup 4K televizoru smysl.

HDMI 1.4 má při 4K odřené uši

A aby toho nebylo málo, je zde další problém. Většina současně dostupných 4K televizorů, včetně zkoušené Toshiby, je osazena HDMI vstupy ve verzi 1.4. Ty jsou však schopny přijmout 4K signál jen s frekvencí 30 snímků za sekundu. Na plnohodnotných 60 snímků za sekundu je připravena až nová specifikace HDMI 2.0. Někteří výrobci slibují úpravu pomocí firmwaru, takže se nechme překvapit.

Pochmurný epilog

Nesmyslně rychlá doba vyvolává ve výrobcích a jejich marketingových odděleních pocit, že musí chrlit jednu novinku za druhou. A tak se na trh dostávají i technologie, které pracují na hraně současných technických možností. Jinými slovy, technologie jde na trh dříve, než je na ni připravena elektronika, případně distribuční sítě, případně software jako takový.

Obraz ve 4K má rozhodně budoucnost, ale současné (první a druhá) generace přístrojů mají co dělat, aby si s ním vůbec nějak poradily.

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Nečekaně nízká poptávka po brýlích Apple snižuje dodávky až o polovinu

v diskusi je 8 příspěvků

29. dubna 2024  17:30

V době uvedení na trh byly brýle Apple Vision Pro nedostatkovým produktem. Nyní, několik měsíců po...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 9 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi je 7 příspěvků

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...