Mohli jste je vidět třeba na našich expozicích na výstavě High End Praha nebo vědeckém festivalu Týden vědy. Televizory s 4K rozlišením poskytují technicky famózní podívanou, která s patřičně kvalitním zdrojem přináší více vizuálních detailů a podrobností, než co bez nasvětlení a postprodukce běžně vidíte. Má to však háček: na trhu chybí filmy, koncerty, seriály, dokumenty, prostě něco, na co by se dalo koukat.
Více o 4Kna Technet.cz
|
Tím jednak klesá chuť zákazníků utrácet za dražší 4K televizory, jednak je v obchodech na 4K ani nic neláká, a tak o něm velmi často ani nevědí. Medvědí službu pro 4K připravil jeden z hlavních průkopníků, společnost Sony: na trh vyslala Blu-ray disky označené „Mastered for 4K“, kterým sice byla věnována velká technická péče, ale jsou v běžném Full HD rozlišení. Obraz je sice lepší, ale zákazníky, kteří se těšili na diametrálně jiný kvalitativní zážitek, zaručeně zklame.
Analytická společnost TDG Research vydala zprávu (celá zde - placený přístup, související tisková zpráva v podobě abstraktu zde) předpovídající vývoj 4K video ekosystému do roku 2025. A pro výrobce elektroniky to není veselé čtení. Po vlažném přijetí 3D technologie a lehkého nezájmu zákazníků o chytré televizory totiž mělo ultravysoké rozlišení televizní trh konečně rozhýbat. A to se opět neděje.
V příštích pěti letech jen okrajový trh
Komentář:Mohou si za to sami Někdy máme v redakci pocit, že se výrobci úspěšnému rozšiřování 4K rozlišení sami brání. Ke 4K televizorům zákazníci nedostanou žádný obsah (třeba na USB HDD), na kterém by si kvality televizoru mohli vyzkoušet a užít. Výjimkou je Panasonic, který u 4K Viera nabízí aplikaci pro 4K stream ukázek ze serverů Panasonic. Sony natočilo ve 4K koncert Muse v Římě (dokument o natáčení k vidění na YouTube), ale majitelé špičkových TV Bravia jej vidět nemohou. |
Autoři zprávy nepochybují o tom, že se 4K rozlišení stane běžným „mainstreamovým“ standardem. Jsou však přesvědčeni, že příštích pět let půjde o okrajovou záležitost pro fajnšmekry (technologické „early adopters“), přičemž zlom nastane v roce 2019. V dalších letech bude jeho nástup rychlý a postupně bude vytlačovat současný standard Full HD.
Hlavním tahounem budou vyšší modelové řady televizorů, které mimo 4K obrazovky nabídnou v rámci „Smart TV“ platformy aplikace pro příjem streamovaného 4K obsahu. Další injekci připraví podle autora zprávy Joela Espeliena společnosti jako Amazon, Apple nebo Roku, které připraví set-top-boxy a související OTT služby, které 4K obsah nabídnou běžným spotřebitelům.
Zhruba v roce 2017 se pro šíření 4K videa stanou důležité síťové set-top-boxy a nová generace Blu-ray přehrávačů. Ta bude s největší pravděpodobností zpětně kompatibilní se současnými médii, poradí si však i s novými 4K BD disky, jejichž specifikace teprve vzniká.
Vyhrají placené distribuční sítě
Co to je OTTZkratkou OTT se označuje takzvaný „Over-the-top content“, což značí distribuci audiovizuálního obsahu přes datovou síť takovým způsobem, kdy operátoři fyzicky zajišťují přenos, ale nemají na něj žádný vliv ani z hlediska obsahu a kvality, autorských práv ani poplatků za sledování. Příklad? TopFun, Youtube, Netflix. O2TV naopak OTT není. |
Zatímco 4K video na pevných nosičích bude podle Espeliena hrát jen epizodní roli, OTT set-top-boxy budou velmi populární, především kvůli snadné výměně (počítají cyklem set-top-boxu 1 - 2 roky, 7 - 8 u televizoru), nízké ceně pod sto dolarů a průmyslovým zapojením „velké čtyřky“, tedy společností Apple, Amazon, Google a Microsoft.
A co dál? „Bez ohledu na dobu vstupu na trh a nehledě na přítomnost alternativ, zaběhnutost tradičních operátorů placených televizních sítí a jejich schopnost poskytnout přímé přenosy z klíčových akcí, jako jsou Super Bowl nebo olympijské hry, budou mít jejich 4K set-top-boxy dominantní pozici.“ předpovídá Espelien.