Podzimní nářez digitálních fotoparátů (díl druhý)

aktualizováno 
Tento podzim se jednotlivé společnosti yrábějící digitální fotopřístroje předhánějí v tom, která z nich nabídne nejmenší, nejtenčí a nejlehčí fotoaparát. Dokážete si vybrat z jejich nabídky?

V pokračování našeho přehledu podzimních novinek v digitální fotografii si nyní představíme výrobky, které mimo obvyklých vlastností nabízí i malé rozměry a váhu. Předchozí díl, jste si mohli přečíst zde.

Sony

 

Digitální fotoparát Sony DSC-F77 

Sony si mimo dalších novinek na letošní podzim připravilo i dva přístroje, které se řadí do kategorie kompaktů, a jeden opravdu miniaturní. V podstatě stejné DSC-F77 a DSC-FX77 se liší jen v jedné věci, tou je vybavení bezdrátovým adaptérem Bluetooth adaptérem, který je u FX modelu umístěn na boku přístroje. Shodně pak oba přístroje nabízí CCD snímací prvek o velikosti 4 milióny pixelů, díky němuž lze pořídit snímky s maximálním rozlišením 2272 x 1704 obrazových bodů, ale pouze v JPEG formátu. Tvary vycházejí z modelu DSC-F55, a tak i zde naleznete otáčecí hlavu s hledáčkem bleskem a objektivem, díky níž je možné fotit z téměř každého úhlu. Objektiv, který dodávají dílny Carl Zeiss, odpovídá 37mm objektivu u klasických fotopřístrojů a lze s ním snímat z minimální vzdálenosti 0,5 metru (makro 0,1m). Maximální citlivost odpovídá ISO 400. Rychlost závěrky se pohybuje mezi 1/30 a 1/1000 sekund. Prohlížet nasnímané snímky je možno na LCD s rozlišením 123 000 bodů. Zabudovaný blesk má dosah 1,7 metru. Videosekvence se zvukem mohou být v maximálním rozlišení 320 x 240 pixelů. Komunikace s PC probíhá přes USB port. Ve výbavě se nachází 16MB Memory Stick karta. Oba přístroje budou k dispozici během listopadu 2002.

Miniaturní digitální fotoaparát Sony DSC-U20

Nástupce miniaturního přístroje Sony CyberShot DSC-U10, změnil v názvu pouze číslovku. DSC-U20 tak logicky nabízí CCD čip s rozlišením 2 Mpix (1600 x 1200). Na LCD panel o úhlopříčce jeden palec, bude prý vidět i při silném slunečním světle. Videosekvence ve formátu MPEG-1 mohou být dlouhé maximálně 15 sekund. Jedna z příjemných funkcí, která uživateli umožní vytvářet lepší snímky je automatické předblesknutí, na základě kterého přístroj upraví nastavení podle osvícené scény do optimální polohy. K napájení stačí dvě mikrotužkové (AAA) baterie. Ve vybavení je 8MB MemoryStick karta a USB port. Potenciální uživatelé se s tímto přístrojem budou moci setkat v říjnu 2002. Cena se bude pohybovat kolem 270 amerických dolarů.

Pentax

 

Digitální fotoparát Pentax Optio 330GS 

Nový Pentax Optio 330GS, který vychází z osvědčeného modelu 230, je vybaven CCD prvkem s rozlišením 3 Mpix. Největší dosažitelný rozměr výsledného snímku je pak 2048 x 1536. Optika přístroje umožňuje dosáhnout trojnásobného zoomu. Citlivost lze nastavit v rozmezí ISO 100 – 400. Funkce makro dovoluje pořizovat fotografie již ze vzdálenosti 1 decimetr. Rychlost závěrky se pohybuje mezi 4 – 1/1500 sekundy. Maximální dosah blesku jsou necelé tři metry. V nabídce je šest programů pro vyvážení bílé. Funkce pro 3D obraz, vyfotí dva navzájem mírně posunuté snímky, které pak mohou být ve speciálním programu na PC sestaveny do jednoho, čímž se vytvoří dojem trojdimenzionální scény. Videosekvence mohou mít rozměr 320 x 240 bodů. LCD panel o úhlopříčce 1,6 palce lze vyklánět do stran. Data lze ukládat na Compact Flash karty. Energie proudí z dvou tužkových (AA) baterií, data zase přes USB rozhraní.

Nikon

 

Digitální fotoparát Nikon Coolpix 3500 

Nový Nikon Coolpix 3500 rozeznáte od jeho předchůdce na první pohled. Tam kde se u předchozího modelu vyjímala modrá barva, je u Coolpixu 3500 použita šedá. CCD senzor je vybaven 3,34 milióny obrazových bodů, výsledné snímky (pouze ve formátu JPEG) jsou pak složeny z 2048 x 1536 bodů. Optický zoom je trojnásobný. Rozsah citlivosti je mezi ISO 100 – 400. Makromód je nastaven pro snímání z minimální vzdálenosti 4 centimetry. Závěrka pracuje rychlostí 2 – 1/3000 sekundy. Přístroj nabízí sedm možností pro vyvážení bílé. Dosah blesku je přibližně tři metry. Videosekvence ve formátu 320 x 240 bodů mohou trvat 15 sekund při rychlosti 15 snímků za sekundu. Jeden a půl palcový LCD displej dává prostor pro 110 000 zobrazovacích bodů. Ve vybavení lze objevit 8MB Compact Flash kartu a vlastní akumulátor. Komunikace PC probíhá přes USB kabel.

Fuji

Digitální fotoparát FujiFilm F402 

Před více než měsícem společnost FujiFilm představila pět nových digitálních fotoaparátů. Od té doby se objevil ještě jeden model. FinePix F402 je poněkud tenčí, než jeho předchůdce F401. F402 nabízí SuperCCD III čip s rozlišením 2,1 Mpix. Právě díky technologii SuperCCD, lze ale pořizovat snímky s maximálním rozlišením 2304 x 1728 bodů, což odpovídá rozlišení necelé 4 Mpix. V makro módu lze pracovat již se vzdáleností 6 cm. Citlivost lze volit v rozmezí ISO 200 – 1600. Rychlost závěrky je ¼ - 1/2000 sekundy. Maximální dosah blesku je 3,5 metru. Minutové videosekvence se zvukem v maximální rozlišení 320 x 240 pixelů mají rychlost 10 snímků za sekundu. LCD panel o velikosti 1,5 palce je osazen 117 000 zobrazovacími body. Data je možno ukládat na paměťovou kartu xD Picture Card, v balení je jedna o kapacitě 16 MB. Komunikační rozhraní je USB. Napájení je zajištěno z vlastního dobíjecího akumulátoru. Cena přístroje by se měla pohybovat kolem 450 amerických dolarů.

Minolta

Digitální fotoaparát Minolta Dimage Xi 

Určitého vylepšení se na letošní podzim dočkal i model, který je znám především originálním zoomem. Dimage Xi je ještě o něco tenčí než předchozí model a nabízí rozlišení 3,3 Mpix, díky němuž dosahují pořízené snímky maximální velikosti 2048 x 1536 obrazových bodů. Nezvykle řešený trojnásobný optický zoom zůstal i u této novinky. Citlivost lze nastavit v rozmezí ISO 50- 400 (automatika pracuje s ISO 50-160). Minimální vzdálenost foceného objektu může být čtvrt metru. Uživatel má možnost si vybrat z pěti programových nabídek pro vyvážení bílé. Rychlost závěrky je 2 – 1/1000 sekundy. Integrovaný blesk dosáhne do vzdálenosti 3,2 metru. Ozvučené videosnímky v rozlišení 320 x 240 bodů lze snímat rychlostí 15 obrázků za sekundu po dobu 35 sekund. Jeden a půl palcový LCD displej nabízí prostor pro 110 000 pixelů. Pořízené snímky lze ukládat na karty formátu MMC a SD, ve vybavení je přiložena jedna 16MB SD karta. Přenos souborů lze provést přes USB rozhraní, navíc je možno využít videovýstup. K napájení využívá Dimage Xi vlastní akumulátor.

Konica

 

Miniaturní digitální fotopřístroj Konica Revio KD 500z 

Další miniaturní aparát, tentokrát i s optickým zoomem nabízí společnost Konica. Přístroj s názvem Digital Revio KD-500Z je vybaven CCD čipem s 5,36 milióny obrazových bodů, při maximální velikosti snímku 2592 x 1944 bodů. Trojnásobný optický zoom, by měl být další předností tohoto miniaturního aparátu. Rychlost závěrky se pohybuje mezi 1 až 1/2000 s. KD-500Z nabízí přibližně šest módů pro vyvážení bílé. LCD panel má úhlopříčku 1,5 palce Fotopřístroj umožňuje snímat videosekvence se zvukem v rozlišení 320 x 240 při rychlosti patnáct snímků za sekundu v maximální délce 30 s. Interní paměť lze rozšířit paměťovou flash kartou formátu Secure Digital, Multimedia Card či Memory Stick (přiližena je 16MB). Energii Konica získává ze svého vlastního akumulátoru, s PC komunikuje přes USB rozhraní.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

Uživatelé bluetooth sluchátek se musí spokojit s horší kvalitou

Bose QuietComfort 35 a Sony MDR-1000X v redakčním testu

Stále populárnější bezdrátová sluchátka připojená přes bluetooth zatím nemohou přinést tak kvalitní zvuk jako ta...

Revoluční technologie pro televize od Samsungu má šanci převálcovat OLED

Televizory se zobrazovací technologií microLED budou zcela bez rámečků a...

Skvělá obrazová kvalita a škálovatelná velikost i modularita, díky které si budete moci sami složit čtvercový...

Najdete na iDNES.cz