MP3 týden: Nový Napster až příští rok

  5:00aktualizováno  5:00
Kdy se konečně vrátí na síť Napster, proč skončila AOL u soudu, na co se mohou těšit majitelé nových počítačů od HP s Windows XP a jaký dáreček přichystali pro fandy digitální hudby u Apple? Na to odpoví obnovené vydání pravidelného přehledu novinek a zajímavostí ze světa MP3.

Napster: start 2002
Bezesporu zklamáním pro velkou obec stále čekajících fanoušků je prohlášení nového CEO Napsteru Konrada Hilberse na konferenci Webnoize v Los Angeles, z nějž vyplývá, že se start komerčního modelu služby odkládá až na první čtvrtletí příštího roku. Někteří zlí jazykové už roztrubují, že to pravděpodobně bude až 31. března 2002. Hilbers zpoždění vysvětluje potížemi, jež doprovázejí získávání licencí od nějvětších zábavních gigantů. Napster nedávno podepsal klíčovou licenční smlouvu s americkou Národní asociací hudebních vydavatelství, ta se však netýká labelů "Velké pětky", tedy Sony Music, Universal, EMI, Warner Music a BMG. Pokud se Napsteru nepodaří získat práva na produkci největších nahrávacích společností za rozumnou cenu, hodlá podat podnět k vyšetřování zmíněných společností na podezření z kartelové dohody. Cestu k licencím všem elektronickým distributorům by měl otevřít zákon Music Online Competition Act, který v srpnu představili kongresmani Rick Boucher a Chris Cannon. Kongres by se jím měl zabývat v průběhu listopadu.

HP nabídne hudbu uživatelům XP
Společnost Hewlett-Packard se dohodla se službou RioPort na licencování její technologie distribuce hudby po internetu a taktéž i veškerého obsahu. HP plánuje nabídnout zpoplatněné digitální downloady uživatelům nových stolních počítačů a laptopů s předinstalovaným operačním systémem Windows XP. RioPort v současnosti nabízí produkci všech pěti největších labelů a poskytlo svou technologii mnoha dalším distributorům digitálních médií, mimo jiné také MTV.

iPod - jukebox od Apple
Apple iPod - Mac onlyHarddiskový jukebox, velký pouze jako balíček karet, představila společnost Apple. Dvouapůlpalcový disk o kapacitě 5 GB pojme kolem tisícovky MP3 souborů kódovaných na bitrate 160 kbps, což je standardní datový tok pro aplikaci iTunes téže firmy. Povedený sněhobílý design můžete ocenit na obrázku vpravo stejně jako velký displej a vynikající navigační systém, jemuž vévodí otočný volič. Přenos souborů zajišťuje rychlé rozhraní FireWire alias IEEE 1394, jehož prostřednictvím lze přehrávač nabíjet přímo z počítače. Plně nabitý akumulátor údajně vydrží deset hodin provozu. iPod vypadá velmi nadějně, ale zvláště pro evropský trh má jednu dost podstatnou chybu - je kompatibilní pouze s Mac OS 9.2 a vyšším. CEO Apple Steve Jobs oznámil, že podpora pro další operační systémy je v plánu, ale rozhodně se nejedná o blízkou budoucnost. iPod se distribuuje za cenu kolem 400 dolarů.

AOL 6.0 obsahuje ukradený MP3 přehrávač
Předběžné opatření federálního soudu zakázalo společnosti America Online, největšímu americkému ISP, distribuovat nejnovější internetový multimediální balík AOL 6.0. Obsahuje totiž patentovaný MP3 přehrávač AMP firmy PlayMedia Systems, která také podala žalobu a požaduje odškodné ve výši 47 milionů dolarů. Zákaz šíření balíku se týká i všech smluvních distributorů, kteří bundlují software AOL ke svým produktům. America Online se hodlá odvolat, nicméně už vydala novou verzi 7.0, která technologii přehrávače AMP neobsahuje. Společnost je údajně dokonce schopna spornou aplikaci odstranit formou "live update". V okamžiku, kdy se uživatel připojí k internetu, bude na jeho počítač nainstalován opravný patch. Je s podivem, že takový spor vůbec vznikl, protože jak známo AOL je vlastníkem firmy Nullsoft, z jejíž dílny pochází legendární WinAmp.

Intel ve stopách Napsteru
A na závěr zajímavá perlička pocházející od největšího výrobce počítačových čipů. Aby snížil telekomunikační poplatky, nechal se Intel inspirovat Napsterem a pro komunikaci se zaměstnanci po celém světě založil vlastní podnikovou P2P síť. Ta umožnila výměnu multimediálních souborů a velkých firemních dokumentů za zlomek ceny přenosu přes klasické telekomunikační kanály, protože důležité soubory se zrcadlily na více počítačích a pracovníci je stahovali z toho nejbližšího. Intel má tak nyní v této sféře desetinové náklady... šikovní hoši.

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Kino do kapsy od Ankeru vykouzlí velký obraz kdekoli, kabely nepotřebuje

Anker Nebula

Na stěnu vám promítne videa z YouTube, Netflixu i USB paměti, bez připojení k elektřině zvládne i Titanic a stiskem...

VIDEA ROKU: Obří vzducholoď nad Prahou i podvod v ruské televizi

Vyhlídkový let vzducholodi Zeppelin NT nad Prahou.

Nejsledovanějšími videi na Technet.cz se za rok 2018 staly záběry z obří vzducholodě nad Prahou, klip se skartací...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

Najdete na iDNES.cz