Minolta Dimage S404 – digitální rychlík (recenze)

aktualizováno 
Dobrý digitální fotoaparát by měl mít kvalitní optiku, měl by umět co nejvěrněji zachytit skutečnost a zároveň dosahovat dostatečné rychlosti. Především s tou se však mnoho „digiťáků“ potýká nepříliš úspěšně. Dimage S404 však v rychlosti vyniká.

Větší rozvoj digitální fotografie doposud brzdily v podstatě dva problémy. Jeden se týkal malého rozlišení, které nemohlo ani zdaleka konkurovat klasickému kinofilmu a druhý souvisel s rychlostí záznamu fotografie. Zatímco s prvním problémem se výrobci digitálních fotopřístrojů pomalu ale jistě vypořádávají, druhý ještě mnohým z nich dělá starosti. Námi testovaný model Minolta Dimage S404, se však ani v tomto směru nenechává zahanbit.

Vybavení a vzhled

V balení Minolty Dimage S404 uživatel nalezne mimo samotného fotoaparátu také dálkové ovládání, CF kartu o kapacitě 16MB, poutko, krytka objektivu, video kabel, USB kabel, DiMAGE S404 CD ROM software, ArcSoft PhotoImpression software a 4 AA tužkové baterie. Samotný přístroj o rozměrech 113,5 x 64,5 x 58,5 mm váží bez baterií asi 335 g.

Minolta Dimage S404 

Klasický vzhled digitálního kompaktu nenarušuje žádný výraznější designérský prvek. Zaujmout snad mohou nestandardně zkosené horní hrany, ale na to jsme si již u Minolty zvykli. Také kovově stříbrná barva je na těchto přístrojích až příliš klasická.

A tak ani čelní strana neskrývá nic neobvyklého. Objektiv se světelností f/3,0 – f/3,6 je složen z jedenácti prvků a je možné chránit jej krytkou. Přímo nad ním je výstup optického hledáčku, vedle něhož je integrován blesk s dosahem od 0,5 po 3,5 metru. Předek ještě obsahuje infračervený port pro vstup signálu z dálkového ovládání a kontrolku samospouště.

Horní část nabízí prostor pro stavový displej, mikrofon, spoušť a standardní kruhový ovladač. Stavový display nabízí komplexní informace o aktuálním nastavení přístroje, jako je například snímaný režim (makro, obličej, krajina, atd.), nastavení blesku (redukce červených očí, automatický, vypnutý) či kvality snímku. Samozřejmě lze zjistit i kolik dalších snímků ještě dovolí volná paměťová kapacita pořídit, nebo jak jsou nabité baterie a ještě mnoho dalších údajů.

Na zkosený prostor mezi horní a zadní částí designéři umístili tři multifunkční tlačítka. Prvním se nastavuje režim blesku nebo zvětšování obrazu, druhým samospoušť a třetím expozice.

Minolta Dimage S404 

Zadní ploše dominuje 1,8 palcový LCD panel, sloužící také jako elektronický hledáček. Vedle něj je umístěn křížový ovladač pro pohyb v menu a zoom. Pod ním je tlačítko pro vstup do menu, dále butonek na mazání přebytečných snímků a klávesa pro aktivaci displeje. Pravý horní roh je určen pro hledáček, po jehož straně jsou dvě diody, z nichž je jedna určena pro kontrolu blesku a druhá pro ostření.

Na pravém boku přístroje nalezne uživatel dvířka, pod kterými se skrývá slot pro Compact Flash kartu, USB port a AV výstup. Pod tímto prostorem je konektor pro napájení zakrytý gumou. Na druhé straně fotoaparátu se nachází zabudovaný reproduktor a držák na poutko. Na spodní straně jsou pak dveře, pod nimiž se nachází prostor pro baterie.

Ovládání a režimy

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že je S404 zahlcen různými tlačítky a ovladači, není pro alespoň trochu zkušenějšího uživatele problém se v nich po chvíli orientovat. Nakonec zjistí, že je vlastně velice užitečné mít přímý přístup k mnoha funkcím, které se u jiných modelů skrývají v menu.

V automatickém režimu může člověk využít některý z předvolených programů jako je makro, portrét, krajina, text, denní světlo, žárovka, zářivka.

 

Menu digitálního fotoaparátu Dimage S404

Menu digitálního fotoaparátu Dimage S404

Menu digitálního fotoaparátu Dimage S404

Menu nabízí mimo základního nastavení, jako je velikost snímku, jeho kvalita, druh expozice (manuální, automatická, apod.), vyvážení bílé, také dvě „custom“ záložky, kde si fotograf může navolit například vyvážení expozice, nebo ostrost a kontrast obrazu či barevnou sytost.

Trocha technologických údajů

Testovaná Minolta je vybavena CCD prvkem s 4,13 milióny obrazových bodů, díky němuž je schopna vytvořit snímek s maximálním rozlišením 2272 x 1704 (jpeg, tiff). Čtyřnásobný optický zoom je doplněn 2,2násobným digitálním přiblížením. Ohnisková vzdálenost odpovídá ekvivalentu 35 – 140 mm u kinofilmu. Citlivost dosahuje až 400 ISO. Dosah vestavěného blesku je od 0,5 po 3,5 metru. V režimu makro je možno snímat od 10 do 60 cm. Expoziční čas 15 sekund (Bulb), 4 – 1/1000. Ostrost lze nastavit ve třech stupních: hard, normal a soft. Videosekvence se zvukem ve formátu Motion JPEG (AVI) a v rozlišení 320 x 240 bodů mohou být dlouhé necelou minutu. Vyrovnávací paměť dosahuje kapacity 32 MB.

Práce s přístrojem

Snímek pořízený fotopřístrojem Minolta Dimage S404 (0,9 MB)Rychlost je jednou z hlavních předností tohoto přístroje. Samotné probuzení aparátu z vypnutého stavu do aktivního trvá méně než dvě sekundy a první snímek můžete vytvořit již kolem třetí sekundy. Další fotografii je možno vytvořit již za necelou sekundu po předchozím fotu. To dává poměrně slušnou šanci na kvalitní snímek pohybujícího se předmětu. K tomu dopomáhá i průběžný systém ostření, které nepřetržitě doostřuje na zaměřený objekt.

Testovaného přístroje se nemusí bát ani začátečník v digitální fotografii. Díky dobré automatice bude i on tvořit kvalitní snímky a díky dalším vlastnostem fotoaparátu může postupně pronikat do dalších tajů této problematiky. Poněkud nás neuspokojovala výdrž zánovních akumulátorů s kapacitou 1800 mAh, které na testy používáme. Po necelých čtyřiceti snímcích se zapnutým LCD, nám totiž přístroj hlásil jejich vyčerpání.

Kvalita snímků

Refernční snímek chodby přístrojem Dimage S404Velikou předností fotopřístroje Minolta Dimage S404 je, co se obrazu týká, jeho barevná věrnost. Má prý k tomu napomáhat technologie CxProcess, která ovládá ostrost, barevnou reprodukci, tonální gradaci a omezuje šum. K tomu máme jen mírnou poznámku. Z přiložených snímků je patrné, že tyto mají u kontur téměř neznatelné moiré. Při horších světelných podmínkách se pak zvyšuje procento šumu.

Hodnocení

Ideální přístroj pro zkušené digitální amatéry, který nabízí mnoho rozličných funkcí, rychlost a vysoce kvalitní a věrný obraz. Ani začátečníci si nebudou muset s tímto zařízením dělat větší starosti, navíc díky němu mohou proniknout hlouběji do technik práce s digitálním fotoaparátem. Snad jen někomu může vadit, že délka videosekvencí je omezena na necelou minutu a nemá šanci využít plného potenciálu případné paměťové karty, ale „digiťák“ je přece primárně určen na vytváření statických obrázků.

Cena: 27 bodů z 30 možných

Za téměř dvacet tisíc bez DPH nabízí přístroj poměrně mnoho. Líbilo by se nám, kdyby v základní výbavě byla Compact Flash paměťová karta s větší kapacitou.

Výdrž baterií: 9 bodů z 15 možných

Poněkud nás překvapila relativní nenasytnost tohoto fotopřístroje. Naše 1800 mAh akumulátory vydržely při zapnutém LCD necelých 40 snímků.

Paměť: 11 bodů z 15 možných

Kapacita 32 MB vyrovnávací paměti je velice příjemná, ale mohla by jí odpovídat i kapacita přiložené paměťové karty.

Vybavení: 18 bodů z 20 možných

Velice slušně technologicky vybavenému přístroji by slušel větší rozsah optického zoomu.

Kvalita snímků: 17 bodů z 20 možných

Jedny z nejkvalitnějších snímků, jaké jsme prozatím měli možnost spatřit. Mírně to kazí lehké moiré u kontur a větší šum při horších světelných podmínkách.

 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

Parádní zvuk i obraz. První TV Philips s ozvučením B&W hraje jako z praku

Rozhraní Android TV na Philips 55OLED903

Slabinou valné většiny televizorů je kvalita zvuku. Ta zpravidla stačí na zprávy, ale pro film nebo koncert je vhodné...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

Televizor z Plzně potěšil, nabízí velmi dobrý obraz za příznivou cenu

Televizor Hisense H55U7A

Otestovali jsme v Plzni vyráběný televizor čínské značky Hisense. Za rozumnou částku nabízí výborný 120Hz LCD...

Najdete na iDNES.cz