Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek.

Konec chaosu mezi MP3 soubory

Ovládáte kvanta MP3 na vašem pevném disku, nebo tyto soubory ovládají vás? Nabízíme vám jeden z nejlepších nástrojů pro katalogizaci hudebních souborů, jejich přehrávání, práci s ID3 popisky, vypalování a mnoho dalšího; a navíc, vše v jednom!

Helium Music Manager je nástrojem pro hromadnou práci s ID3 popisky, přejmenovávání hudebních souborů, tvorbu seznamu skladeb, audio reportů a inteligentní vypalování hudby. Helium velmi svižně pracuje nejen s nejrozšířenějšími hudebními soubory MP3, OGG a WMA, ale umí i skvěle obsluhovat poslední standardy typu ID3v1, ID3v2, APE2 a Lyrics3. Helium jednoduše katalogizuje a organizuje komprimované hudební formáty na pevném disku a CD/DVD, do databáze však dokáže načíst i klasická audio CD. Helium nezůstává jen u lokálních medií. Jeho velkou zbraní je také podpora síťových disků.

001_album 002_Custom

003_Search 004_QuickID3

Skvělou vlastností této aplikace je také podpora různých internetových služeb, které umí automaticky přiřadit vašim MP3 souborům obrázky přebalů CD nebo třeba textů k jednotlivým skladbám. Helium si totiž hezky podává ruku s CDDB, Amazon.com, Allmusic.com a dalšími. Pokud tedy máte v sobě dost kyslíku, zkuste nainstalovat Helium a udělejte v (možném) MP3 chaosu pořádný vítr.

Základní rozhraní aplikace Helium

Struktura Helium Music Manager je velmi podobná klasickému Průzkumníku Windows. Levá část okna obsluhuje složky, resp. jednotlivá alba, v pravé části zobrazuje jednotlivé skladby. Prvním krokem, který po vás bude Helium po instalaci vyžadovat, je nastavení základní složky, která obsahuje vaše hudební soubory. Poté Helium načte obsah této složky do vlastní databáze.

Pracovat s jednotlivými skladbami je možné buď v rozhraní Audio File Explorer (F6), nebo Database Explorer (F7).

Multimediální prohlížeč: 100% pomocník pro práci s multimediálními soubory

 mp3_katalog

Prohlížeč databáze Helium: mějte váš jukebox vždy pohotově při ruce

mp3_katalog 

První zmíněné rozhraní zobrazuje celou adresářovou strukturu vašich pevných (lokálních i síťových) disků a CD medií (CTRL+1). Poskytuje základní operace s multimediálními soubory, jako je jejich fyzické kopírování, přesouvání, přejmenovávání. Umožňuje také pohodlný přesun zvolené složky do databáze Helium. V rámci Audio File Explorer je také možné přepnout zobrazení složek na rychlý editor ID3 popisků (CTRL+2).

Složku, kterou do databáze načtete, Helium zobrazí v rozhraní Database Explorer. Zde ovšem řadí a filtruje jednotlivé skladby již podle ID3 popisků. V rámci Database Explorer je možné volit čtyři základní pohledy na multimediální soubory:

Album View (CTRL+1) zobrazuje v levé části jednotlivá alba, počty skladeb, celkovou délku a počet skladeb. Ke každému albu, které je načteno do databáze je možné přiřadit několik příznaků. Jednak nastavit typ alba (EP/Maxi/Single, Album, Anthology, Bootleg, Sampler, Soundtrack, Live Performance nebo Compilation) a poté jednotlivá cédéčka podle těchto příznaků filtrovat, zobrazovat a skrývat, a jednak hodnotit poslechovou kvalitu jednotlivých skladeb pomocí hvězdiček. Hodnocení je možné provést u každé skladby zvlášť, průměr se poté zobrazí u celého alba. K albu je také možné stáhnout přímo z internetu obrázky přebalu CD. K tomu slouží zásuvné moduly třetích stran, resp. tuto funkci můžete aktivovat a manuálně, máte-li obrázek přebalu k dispozici sami. Stačí jej uložit do příslušné složky a nastavit k němu cestu.

Kompletní informace o cédéčku jsou k nezaplacení

mp3_katalog 

Custom View (CTRL+2) poskytuje zobrazení multimediálních souborů dle jednotlivých ID3 kategorií. Je tedy možné filtrovat podle interpreta, názvu alba, stylu hudby, hodnocení, data vydání, kvality MP3 a dalších parametrů. Jednotlivá pole je možné libovolně měnit, přidávat a odebírat.

Je nemožné ztratit se v kvantu hudebních souborů

mp3_katalog 

Search (CTRL+3) zprostředkovává vyhledávání hudebních souborů. Je zbytečné popisovat, podle čeho všeho je Helium schopné vyhledávat, protože jsem nenašel kriterium, jež by ve vyhledávacím rozhraní chybělo. Vymyslete si cokoli, a pokud nenajdete, jednoduše si vyhledávací parametry zvolte/vyrobte sami. Otevřenost Helia je v tomto případě bezmezná. Pokud vám nevyhovuje základní vyhledávací rozhraní, klepněte na tlačítko Switch to advanced search a staňte se mistrem ve vyhledávání. Tuto vynikající funkci využijete zejména při hledání na síťových discích.

Kdo umí, umí. A kdo hledá, najde

mp3_katalog 

Quick Tag Editor (CTRL+5) je dle mého názoru jedním z nejlépe naprogramovaných na světě. V tomto pohledu je možné upravovat ID3 popisky jemně pro jednotlivé skladby. Protože Helium podporuje standardy typu ID3v1, ID3v2, APE2 a Lyrics3, dovedete si jistě představit, co vše a kam je možné vepsat. Byl by to ale špatný editor ID3 popisků, kdyby neuměl pracovat se skupinami hudebních souborů. Umí, a to excelentně.

Práce s ID3 popisky již nebude nikdy jednodušší

mp3_katalog 

Síla Helia vás povznese nad ostatní

Předpokládám, že největší čas strávíte v zobrazení Database Explorer. Podívejme se tedy, jaké špeky jsou připraveny. Pokud klepnete na jednu skladbu, resp. skupinu skladeb pravým tlačítkem myši, rozbalí se v kontextové nabídce přehršle funkcí, nad kterými se budete opravdu rozplývat.

Práce s multimediálními soubory je v Heliu naprosto bez překážek

mp3_katalog 

První položka Tag Editors zprostředkuje spuštění editoru ID3 popisků, který naprosto bezkonkurenčně a rychle doplní chybějící texty v jednotlivých ID3 polích buď individuálně, resp. skupinově. Samozřejmě podporuje CDDB, takže na neustálé ruční vyplňování zapomeňte. Protože Helium podporuje Lyrics3, rozhodně neváhejte a využijte i možnost stažení textů jednotlivých skladeb. Pokud máte ve svém portfoliu i MP3 soubory, které obsahují celou desku (všechny skladby) v jednom souboru MP3, můžete i tento soubor popsat pomocí tzv. Subtracks.

Editor ID3 popisků: kvalitní a rychlý nástroj pro udolání chaosu a nastavení řádu

mp3_katalog 

Hudební katalogy lusknutím prstu

Helium umí pracovat nejen s komprimovanými hudebními soubory. Katalogizuje také vaše klasická cédéčka. Toto stačí vložit do CD mechaniky, zvolit funkci Add Audio CD a popsat obsah pomocí databáze CDDB. Poté, i když budete v režimu off-line, budete přesně vědět co a od koho právě z CD hraje. Tato funkce je také vhodná pro tvorby seznamů a reportů hudby, kterou vlastníte. Chcete se pochlubit, resp. sdělit kolegovi, kamarádovi, jaká alba máte k dispozici? Zapomeňte na ubohé výpisy adresářové struktury. Helium umí tvořit několik typů reportů. Na jeden se můžete podívat ihned. Helium jej vytvořilo po třech klepnutích myší zhruba za tři sekundy. Líbí? Mě osobně ano. Mezi další typ reportu patří tvorba přebalů na audio cédéčka, rychlý export do HTML a následně například do aplikace Excel. Co mě trochu mrzí je absence podpory XML.

Obyčejné, přitom tak užitečné věci

Helium samozřejmě podporuje a umí tvořit seznamy skladeb, tzv. playlists. Tyto je možné využívat jak ve spolupráci s přehrávači MP3 (např. WinAmp apod.), nicméně jejich sílu spatřuji jinde: Při práci na počítači poslouchám hudbu v podstatě pořád. Jednotlivé skladby hodnotím a třídím pomocí Helia na dobré a ty horší, na skvělé a na ty „k ničemu“. Na základě těchto kriterií poté tvořím seznamy skladeb, pomocí kterých si mohu ihned zvolit, co budu poslouchat, namixovat si seznam skladeb podle momentální nálady a podobně. Helium tuto logickou a v podstatě běžnou činnost dotahuje k dokonalosti. Umí jednotlivé seznamy skladeb vypalovat na CD. Takže moje ranní cesty autem do práce jsou doprovázeny jedním, dvěma CD-RW disky, na kterých vozím mixy s hity oblíbené Brity. Například.

Helium dále umí prověřit kvalitu kódování jednotlivých skladeb a doplní tuto kontrolu o kompletní popis vlastností souborů. Pokud Helium odhalí jakoukoli chybu v datovém toku MP3, navrhne řešení problému a je sto tento neduh odstranit. Toto je funkce, kterou ocení každý.

I když je kondice některého ze souborů špatná, Helium umí neduhy léčit

mp3_katalog 

Helium v sobě integruje jednoduchý (ale dostačující) přehrávač podporovaných multimediálních souborů. Radon je konstruován tak, aby všechny funkce Helia, které jsou spojeny s přehráváním, přebíral a zobrazoval u momentálně přehrávané skladby. Pokud nebudete chtít Radon používat, je samozřejmě možné přiřadit k Heliu jako výchozí jakýkoli jiný přehrávač.

Radon je velmi podobný WinAmpu. Chybí mu ovšem mnohdy potřebný ekvalizér

mp3_katalog 

Udělejte si pořádek ve vlastním hudebním světě

Helium Music Manager je aplikací, která byla naprogramována hlavou. Je logicky dobře vystavěna, umí vše, co pro práci s multimediálními soubory potřebujete. Jistě, můžete si říci, že vám stačí obyčejný Průzkumník Windows a přehrávač. Máte-li ovšem alespoň kapku smyslu pro pořádek a na vašich discích a CD mediích skladujete gigabajty hudby, ochudíte se bez Helia o pořádné a užitečné funkce. Proto: pusťte si Helium do plic a užijte si (nejen) skvělou zábavu. Stojí za to.

Helium Music Manager 1.8.0 (build 4008)

Intermedia Design, www.helium2.com

Distribuce: shareware, 45denní zkušební verze

Velikost instalace: 6 MB

Podpora formátů MP3, OGG Vorbis, WMA, MP+, MPC a MP2

Systémové požadavky: Windows 98/98SE/ME/NT/2000/XP (nelze instalovat na Windows 2003 Server)

Minimální hardwarové požadavky: Intel Pentium III+, 64 MB RAM, 20 MB volného místa na pevném disku

Známé problémy: při instalaci do některých verzí systémů Windows 98 a Windows ME dochází k deformacím obrázků alb v zobrazení Album View. Tento problém je způsoben špatnými distribucemi DLL knihoven společnosti Microsoft

Plusy a minusy

+ podpora zásuvných modulů třetích stran (CDDB, Amazon.com, Allmusic.com, Darktown Getter, Discogs Getter a další)

+ podpora Ogg Vorbis

+ integrovaný přehrávač Radon

+ hromadná práce s ID3 popisky

+ vypalování datových CD, reporting

- nepodporuje XML

- chybí ekvalizér

- neumí vypalovat audio CD

Autor:
  • Nejčtenější

Proč jsou Windows 11 horší než předchozí generace a jak se vrátit zpět

Premium Přemýšlíte, zda přejít na novou verzi operačního systému Windows 11? Nebo jste již upgradovali a nejste dvakrát...

Hledá se náhrada za gripeny. Zkusili jsme udělat tendr „nanečisto“

Páteří českého vojenského letectva je v současné době čtrnáct kusů bojového letounu Saab JAS-39 Gripen, pronajatých od...

Sopka Cumbre Vieja emisní povolenku nemá, ale ovlivňuje klima

Jako se žhavé magma vulkánu pod tlakem žene k povrchu, aby z jícnu sopky vyrazilo ven a stalo se lávou, dere se spolu s...

Neklesej, křičel na pilotku těsně před tragédií. Černý červen 1954

Jestliže první polovina padesátých let byla u československého letectva na nehody bohatá, pak červen 1954 byl v tomto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Československé motoráky obsadily v 80. letech maďarské lokálky

Nejpočetnějším motorovým vozem maďarských železnic se stal typ Bzmot, který pro ně vyráběla Vagonka Studénka. Exportní...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Apple vylepšil svá oblíbená sluchátka a absurdně zlevnil hudební službu

Pondělní záplava novinek se v nemalé míře soustředila na zvukové a hudební produkty. Podrobně vás jimi provedeme.

Slyším reprák, nevidím reprák. Vyzkoušeli jsme hrající novinku Ikey

Opřete ji o stěnu nebo pověsíte na zeď a zapojíte do zásuvky. Wi-fi reprosoustava pak zprostředkuje poslech nekonečné...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz
Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz

Milé maminky, také se už těšíte na týden plný výher? Značka LOVI si pro vás nachystala krásné ceny a každý den budete moci vyhrát hrníček LOVI a...

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...

Důchodové novinky: jak si v roce 2022 finančně polepší penzisté

V příštím roce budou všichni penzisté pobírat vyšší státní důchod, než je tomu letos. Důvodem je valorizace. Pro příští...