Klasické české filmy se možná dočkají HD podoby

  18:40aktualizováno  18:40
Sdružení DVD Group chce, aby každý rok bylo převedeno několik klasických českých filmů do vysokého rozlišení.

Ilustrační foto | foto: Václav Nývlt, Jan Kužník

Stát by měl podle profesního sdružení DVD Group.cz přispívat na převod "zlatého fondu" českých filmů do formátu s vysokým rozlišením obrazu (High Defition, HD) tak, aby je bylo možné vydávat v moderním nastupujícím formátu Blu-ray a promítat v kinech v digitální kvalitě s HD. Podle DVD Group.cz by tak bylo vhodné, aby každý rok po dobu pěti let šlo deset procent ze státního fondu kinematografie právě na digitalizaci starších českých filmů, řekli dnes zástupci sdružení novinářům.

Ministerstvo kultury nyní připravuje návrh zákona o kinematografii, který podle sdružení počítá se zavedením poplatku z každého disku s filmy za účelem vyššího příjmu fondu. Podle sdružení by měl v tom případě stát vytvořit i lepší podmínky pro vydávání filmů vhodných pro nastupující technologie. Sdružení ale podle šéfa DVD Group.cz Pavla Borowiece zároveň respektuje, že peníze z fondu jsou určeny především na natáčení nových filmů.

Digitalizaci si podle DVD Group.cz zaslouží umělecky kvalitní tituly jako Holubice nebo Markéta Lazarová od Františka Vláčila, Touha od Vojtěcha Jasného, Trápení nebo Vysoká zeď od Karla Kachyni a další, které dosud nebyly vůbec vydány ani na DVD nosičích, stejně jako filmy Karla Zemana, Jiřího Trnky nebo Hermíny Týrlové.

Na rozdíl od převodu na formát DVD, který je méně kvalitní než Blu-ray, nemá podle Borowiece smysl převádět staré klasické české filmy na Blu-ray bez precizního restaurování a digitalizace. To ovšem přijde na značnou částku peněz, kterou u takto umělecky zaměřených děl trh nezajistí.

"Investice do (digitalizace) titulů, které jsou starší, bude nepochybně větší, je to otázka desítek milionů korun," uvedl Borowiec.

Podle údajů sdružení bylo v letech 1999 až 2008 uvedeno na trh 6337 filmových titulů s českou verzí. Z toho je 386 filmů, které lze podle DVD Group.cz označit jako českou filmovou klasiku natočenou od 30. let do roku 1990.

Paradoxně přitom podle Borowiece nejsou dostupná významná umělecká díla, která byla v době svého vzniku nebo v období normalizace z hlediska distribuce znevýhodňována nebo přímo zakázána. "Převažují důvody komerční, ty mají svůj důvod, přesto si myslíme, že tady je nezastupitelná úloha státu," podotkl.

Podle Borowiece bez digitalizace hrozí, že se začnou rozevírat pomyslné nůžky mezi novými technologiemi včetně Blu-ray umožňujícími vysoké rozlišení HD na straně jedné a technickou úrovní filmů a jejich případnou nedostatečnou nabídkou na straně druhé. Budoucnost podle něj patří právě novému formátu Blu-ray, který DVD v budoucnosti nahradí.

DVD Group.cz původně vzniklo podle svých stránek jako sdružení pro podporu formátu DVD. Členem se může stát společnost, která se v ČR zabývá výrobou, distribucí nebo dovozem přístrojů nebo nosičů formátu DVD.

Autor:
 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Samsung končí s Blu-ray přehrávači, v televizích však uvede nové služby

Nývlt Václav: online #6281

Loňské modely Blu-ray a UltraHD Blu-ray přehrávačů Samsung byly podle informací společnosti poslední. Místo toho chce...

Skvělé pohodlí i obsluha, při telefonování byste je ale raději zahodili

Microsoft Surface Headphones

Otestovali jsme sluchátka Microsoft Surface Headphones. V některých ohledech patří k tomu nejlepšímu na trhu, v jednom...

TEST: Nejlepší „instantní“ domácí kino, které jsme zatím slyšeli

Soundbar HW-N950 od společnosti Samsung.

Zvládne prostorové formáty Dolby Atmos i DTS-X, hudbu hraje i přímo ze serverů Spotify. Soundbar s bezdrátovým...

Najdete na iDNES.cz