Sobota 24. října 2020, svátek má Nina
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 24. října 2020 Nina

Jukebox plný kyslíku nabídne šest giga za šest Palackých

Pokud se poohlížíte po novém MP3 přehrávači především kvůli malé paměti toho stávajícího a přitom máte hluboko do kapsy, máme pro vás jedno řešení. Jmenuje se O2 Oxygen XDD 1001 a vaší peněžence ušetří mnoho obrázků slavných osobností.

Výběr MP3 přehrávače se povětšinou odvíjí od horní hranice vašich finančních možností. Přitom je zcela jasné, že za dvě zbytečně otálející pětitisícovky ve vaší kapse budete mít mnohem větší výběr než s poloviční hodnotou této částky.

Druhým aspektem pro výběr vhodného hudebního společníka je jeho funkčnost. Ne každý z nás si potřebuje na miniaturním displeji přehrávat filmy či poslouchat rádio, ve kterém jeho oblíbený styl zazní jednou za uherský rok. A především ne každý si dovolí za zbytečné funkce ještě zbytečněji připlácet.

K dnešní recenzi jsme tak zvolili produkt, který je šitý na míru výše nastíněnému uživateli. Ideální tvor, který bude nosit v kapse šest giga "kyslíku" tak nechce utrácet za zbytečné fičury moderních MP3 playerů a přitom chce dostatečnou kapacitu pro svou oblíbenou hudbu.

Elegán ve fraku

Přehrávač Oxygen XDD 1001 patří mezi ryze minimalistické přístroje, které se snaží svému majiteli maximálně usnadnit život. Je tak oproštěn od jakýchkoli designových výstřelků i zbytečných kláves. Jeho tělo je vyrobeno z kvalitního plastu, přičemž čelní strana nese povrchovou úpravu zvanou Soft Touch. Jde o matný hladký povrch, který se minimálně špiní.

Přístroj má rozměry 52,5 × 79,2 × 17,7 mm a váhu poměrně slušných 85 gramů. I tak ale nošení na krku nedoporučujeme, po celodenním nošení se totiž zcela jistě nemile ozve páteř. Pokud tak ale chcete učinit, poutko pro připevnění šňůrky najdete v horním levém rohu. Horní strana obsahuje i dva 3,5 mm Jack konektory, jeden sloužící jako výstup pro sluchátka a druhý jako vstup (line-in) například pro externí mikrofon. Ten integrovaný naleznete na levém boku.

Společně s ním zde našel své místo i miniUSB port se zdířkou napájecího konektoru. Jsou zakryty společnou gumovou záslepkou, která je pevně přichycena k tělu přístroje. Její odchlípnutí ale není s čerstvě ostříhanými nehty nejjednodušším úkonem. Levý bok dostal do vínku i nepříliš oblíbené tlačítko reset, ostatní ovládací prvky se usídlily na straně protější.

Přední straně dominuje pětisměrný joystick, který mohl být povedenější. Po chvilce zvyku se s ním pracuje ale příjemně. Nad ním nalezneme monochromatický a bíle podsvícený displej. V záplavě barevných OLED displejů se superjemným rozlišením tak působí spíše jako černá ovce, pro své účely ale naprosto dostačuje. Jeho rozlišení je 128 × 128 obrazových bodů a na přímém slunci je dostatečně čitelný.

Joystick téměř na všechno

Shluk základních kláves čítá tři funkční tlačítka a jeden posuvník Hold sloužící - jak jinak - k blokování ovládacích prvků. Klávesa Rec a již zmiňovaný a dostatečně citlivý integrovaný mikrofon pak prozradí schopnosti přehrávače nahradit diktafon. Tato klávesa vám krom nahrávání navíc pomůže i s označením úseku skladby (A-B), který si přejete aktuálně přehrávat. Ideální na analýzu zaznamenaného rozhovoru.

Další klávesa slouží ke vstupu do nabídky či návratu do hlavního menu, při přehrávání delším podržením jako funkce stop. Posledním tlačítkem přístroj zapnete či vypnete (delší stisk) či jej použijete při přehrávání jako funkci Play/Pause.

Hlavním ovládacím prvkem celého přehrávače je ale již zmiňovaný pětisměrný joystick na čelní straně. Při pohybu v nabídce slouží k navigaci, přičemž horizontálními směry se pohybujete v hierarchii menu, směry vertikálními vybíráte požadovanou volbu. Stisknutí joysticku tak téměř postrádá smysl, své využití ale najde.

Najde jej v režimu přehrávání skladby. V tomto případě krátkým stiskem zobrazí nabídku ekvalizačních křivek (pět přednastavených, jedna vlastní), delším podržením můžete rychle přenastavit režim přehrávání - náhodné ze všech složek či pouze z vybrané, bez opakování či s ním. Horizontální směry pak slouží k posunu na další či předchozí skladbu, delším podržením se můžete v aktuální skladbě pohybovat.

V nastavení naleznete základní volby jako je čas podsvícení displeje (lze zapnout i nastálo) či doba, za jakou se má přístroj při nečinnosti automaticky vypnout. Přístroj překvapivě komunikuje v naší mateřštině, zvláštní je i nutnost manuální volby zdroje zvuku při nahrávání. Hodit se bude nastavení kontrastu displeje či informace o stavu baterie a firmwaru, který můžete pomocí přiloženého software aktualizovat.

Bez počítače ani nota

Připojení k počítači je skutečně triviální záležitost. K přístroji stačí připojit standardní USB kabel a počkat, až se nainstalují potřebné ovladače pro velkokapacitní paměťové médium. Oxygen přitom komunikuje přes rozhraní USB 2.0, přenos je tak dostatečně svižný. Pro majitele starších počítačů s Windows 98 je potřebný ovladač ke stažení na stránkách výrobce.

 

Po úspěšném připojení přehrávače můžete plně procházet jeho pevný disk. Díky technologii Mass Storage je tak nahrávání souborů do paměti přístroje velmi jednoduché. Záměrně však nepíšeme o hudbě, protože pouhé překopírování hudebních souborů nestačí. V tomto režimu použijete "ó dvojku" jen jako přenosné úložiště dat.

 

K nahrání hudebních souborů je potřeba použít speciální program Jockey, který naleznete jak na přiloženém CD, tak v samotné paměti přehrávače. Jeho rozhraní je velice intuitivní a vše probíhá systémem Drag&Drop, kdy v jedné části okna vidíte obsah pevného disku v počítači a v druhém obsah přehrávače. K přemístění pak stačí vybranou položku jednoduše přetáhnout myší z místa na místo a stisknout volby Save.

 

Přístroj dokáže uložené skladby automaticky třídit podle interpreta, alba či žánru. Výběr se pak děje podle abecedy, přičemž neobsazená písmena jsou při listování vynechána. Pokud ale budete mít skutečně obsáhlý seznam, může takto řešená navigace nezanedbatelně zdržovat.

 

Pohyb v adresářové struktuře umožňuje přehrávač jen při mazání jednotlivých souborů volbou přímo z nabídky. V programu Jockey si ale naštěstí můžete velmi jednoduše vytvořit playlisty, pomocí kterých si práci s hledáním oblíbených skladeb velmi zjednodušíte.

Doplňky a drobky

Při přehrávání hudby jste dostatečně informování jak o názvu skladby, tak jméně interpreta. Zobrazuje se i délka přehrávaného songu včetně jednoduchého grafického ukazatele, pozice skladby v indexování paměti přehrávače, stav baterie, režim přehrávání a symbol právě prováděné operace (play, pause, stop). K dispozici je i ukazatel úrovně hlasitosti.

 

Kromě hudby si Oxygen poradí i s textovými poznámkami. U nich, stejně jako u českých názvů skladeb, ale neumí zobrazit česku diakritiku. Je to velká škoda, jelikož čtení elektronické knihy na cestách je velmi příjemnou zábavou. Navíc se na displej vejde celých osm řádků dostatečně čitelného fontu.

V balení dostanete kromě samotného přehrávače se sluchátky i CD se softwarem, semišový pytlík pro přenášení, datový USB kabel, propojovací audio kabel (Jack - Jack), cestovní síťovou nabíječku a podrobný český návod. Právě nabíječka je vítaným společníkem v případě, že není dostupný žádný počítač, na kterém je většina USB přehrávačů závislá. Přehrávač dokáže na vestavěnou Li-Ion baterii s kapacitou 770 mAh hrát až 15 hodin.

 

Kvalita reprodukce přiložených sluchátek je silně podprůměrná. Levné plasťáky namísto čistého zvuku podávají naprosto plochý zvuk postrádající mnohá frekvenční pásma pro dostatečné ukojení oblíbenou skladbou. S referenčními sluchátky Koss Porta Pro se podání zvuku o poznání zlepšilo, audiofily ale nepotěší ani kvalita samotného výstupu z přehrávače - my, běžní uživatelé, ale budeme naprosto spokojeni.

Suma sumárum

Proč ho koupit?
 • lákavá cena
 • kvalita konstrukce
 • slušná výbava
 • výdrž
Proč ho nekoupit?
 • nekvalitní sluchátka
 • možná až příliš jednoduchý displej
 • horší joystick
Kdy?
únor 2006 
Za kolik?
cca 6 000 Kč
Přehrávač O2 Oxygen XDD 1001 je velmi dobrou volbou v případě, že nemáte příliš peněz nazbyt. K celkové ceně si ale připočtěte nutnou investici do kvalitnějších sluchátek, jelikož ta přiložená vám po chvíli utrhnou uši. Naše redakčně oblíbená Nirvana zněla v těchto plasťácích jako beznadějná česká kytarovka Marná Snaha.

I přesto je jeden z nejlevnějších harddiskových přehrávačů na velmi dobré úrovni. Drobné chybičky v podobě nekomfortního nahrávání skladeb či chybějící podpory českých znaků mu lze odpustit, jelikož kvalita zpracování i velkorysé úložiště ve spojení s příznivou cenou hrají do karet mnohem více. Pokud tak sháníte novou "empétrojku", popřemýšlejte i o tomto produktu.

Autor:
 • Nejčtenější

Tragické a vzácné. Vědci potvrdili první úmrtí na reinfekci koronavirem

V Nizozemsku vědci zaznamenali případ úmrtí ženy, která se podruhé nakazila virem SARS-CoV-2. Jak naznačují i okolnosti...

Nenaplněný příběh nejrychlejší stíhačky světa YF-12A ze Skunčích dílen

Špionážní letoun Lockheed A-12 pro CIA posloužil jako platforma pro připravovanou záchytnou stíhačku létající...

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu

Vakcíny renomovaných západních firem proti covidu-19 budou bezpečné. V Rozstřelu po Skypu to řekl ředitel Asociace...

Stačí jen pár lidí a riziko nákazy vyletí. Matematika pandemie je zrádná

Čím víc lidí pohromadě, tím větší riziko nákazy. Tomu zřejmě už rozumí každý. Jak rychle ale roste riziko nákazy s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Popularizátora LSD Learyho se bál i Nixon, nechal si natočit své umírání

Kontroverzní americký psycholog Timothy Leary, který se narodil 22. října 1920, proslul zejména jako popularizátor...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

 • Další z rubriky

Televizory LG se mohou přehřívat, zkontrolujte, zda to není ten váš

U některých televizorů společnosti LG hrozí přetížení napájecího modulu, které může vést k jeho silnému přehřívání,...

U nás nabízené set-top boxy pro DVB-T2 může zneužít internetový útočník

Odborníci antivirové společnosti varují před ovládnutím dvou set-top boxů pro příjem DVB-T2 televizního signálu. Při...

Chytrá reprosoustava Apple dostala levnější a šikovnější sestřičku

Je menší, levnější a má se stát centrem chytré domácnosti i vaší komunikace. Více než zvukem nejspíše HomePod Mini...

Nový čip Qualcommu potlačí okolní hluk, i když sluchátka neucpou uši

Má odstranit hluk i bez utěsnění uší a dostat tuto funkci do velkého množství různých modelů. Qualcomm na veletrhu IFA...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...