HP PhotoSmart 850 Bundle - automat s tváří tygra (recenze)

aktualizováno 
Na první pohled ušlechtilá šelma s ladnými křivkami, bystré oko s 8x přiblížením kořisti, v srdci CCD čip s rozlišením 4 megapixely, a přitom nikterak náročná obsluha. Jednoduše elektronická zrcadlovka se skvělým výkonem, určená i nejméně zkušeným digitálním fotografům.

Společnost HP představila PhotoSmart 850 poprvé na podzimním Invexu. Přístroj je to více než zajímavý: robustní tělo, optika i elektronika s parametry vyšší třídy, a přitom na uživatele neklade příliš vysoké nároky. Ba naopak, prakticky stačí jen mačkat spoušť. Aby práce s ním byla ještě jednodušší, dodává HP také stolní kolébku, která se stará o spojení s počítačem a tiskárnou.

Osazenstvo
Fotoaparát je osazen skleněnou optikou s 8x zoomem (ekv. ke kinofilmu 37-300 mm) a solidní světelností f2,8-f11. V normálním režimu zaostřuje od 50 cm, v makro režimu lze snímat předměty ve vzdálenosti 10-70 cm. Objektiv osvětluje snímací CDD čip se čtyřmi miliony pixelů a dvěma stupni citlivosti, ekvivalentní k 100 a 200 ISO. Maximální rozlišení obrazu je 2272x1712 bodů, na výběr je ještě úspornější megapixelové rozlišení 1136x848. Snímky je možné ukládat ve třech stupních JPEG komprese. Závěrka poskytuje široké spektrum expozičních časů od 16 do 1/2000 sekundy. Ke každé fotografii lze přiřadit půlminutový hlasový komentář. Přístroj umí také točit nejdéle šedesátisekundové ozvučené videoklipy v rozlišení 288x208 bodů ve formátu MPEG.

HP PhotoSmart 850

Výbava
Do začátku k fotoaparátu obdržíte paměťovou SD kartu s kapacitou 16 MB, na níž se vejde až 26 čtyřmegových či přibližně 71 megapixelových fotografií. Nesmí chybět krytka objektivu, řemínek na cesty a tři propojovací kablíky: dva USB k počítači a tiskárně a třetí k prohlížení snímků a videa na televizoru. Na dodaném CD se nachází firemní software pro správu, prohlížení a tisk snímků, jejich sdílení na internetu a tvorbu interaktivních alb. Druhý balíček obsahuje síťový adaptér, další USB kabel a stolní dock alias kolébku. Ta zjednodušuje spojení fotoaparátu se jmenovanými zařízeními a pomocí dvou tlačítek automaticky vyvolává ve spojení s firemními aplikacemi jmenované akce.

HP PhotoSmart 850

Obsluha
Díky kvalitní optice a přítomnosti čtyř tužkových baterií váží fotoaparát dobrých šedesát deka. Držení v obou rukách je tím pádem nevyhnutelné, na druhou stranu tím získáte pocit, že třímáte opravdu silný stroj. Spoušť najdeme na klasickém místě pro ukazovák pravé ruky spolu s otočným voličem, který kameru aktivuje a volí mezi normálním snímáním, samospouští a videem. Chybí tu pozice pro prohlížení snímků, tato funkce je ale rychle dostupná pomocí specializovaného tlačítka vedle barevného displeje s úhlopříčkou 5 cm. Palec obhospodařuje ovládání zoomu a také směrovou růžici pro pohyb v menu. Na zadní stěně dále najdeme přepínání makra a režimu blesku, vyvolání menu Share pro tisk a rozesílání snímků mailem a také přepínání aktivního displeje.

HP PhotoSmart 850

PhotoSmart 850 totiž nemá průhledový hledáček, nýbrž podobně jako FinePix S602Zoom hledáček elektronický. Je vybaven "mikrodisplejem s vysokým rozlišením", což je sice citace z manuálu, ale LCD je skutečně velice jemné. Zrcadlo to sice není, ale pokrok v detailech zobrazení je znát. Hledáček má navíc dioptrickou korekci a výtečnou vychytávku Eye-On: aktivuje se v okamžiku, kdy k němu přiložíte oko. Dáte-li fotoaparát stranou, opět se vypne. Šetří tak baterie, přičemž energie spotřebuje HP 850 poměrně hodně. Čtyři alkalinky byly po několika minutách "hraní" a asi 40 snímcích téměř prázdné.

HP PhotoSmart 850

Nastavení
Expozice probíhá zcela samočinně, ale uživatel má možnost ji lehce doladit v rozsahu ±3 EV. Kromě automatiky lze vybrat také režimy sport, krajina, portrét a také poloautomatické módy s prioritou clony (F2,8-F11,3) a v plném rozsahu i závěrky. Blesk můžeme nechat automatický, zapnutý, s korekcí červených očí a vypnutý. Fotoaparát můžete navyknout na jednu z šesti předvoleb osvětlení včetně vlastního vyvážení bílého bodu. Vybrat můžeme ze tří režimů ostření: bodové, vyvážený střed, průměr. Snímky můžeme ozvláštnit sépiovým efektem, či je zcela odbarvit a ponechat černobílé.

Akce
S PhotoSmartem 850 se fotí velice příjemně. Automatika pracuje sebejistě a dokáže dobře exponovat i v noci. Pro srovnání - u stejného nočního snímku jsem v případě FinePixe S602Zoom musel použít manuální nastavení, automatika ukázala prakticky jen nezřetelná pouliční světla. Snímek z HP ovšem na tmavších plochách vykazuje znatelný šum, na který mají u Fuji speciální filtr.

Noční snímek náhled 640x480 Denní snímek náhled 640x480
Noční snímek (2272x1712, 725 kB)      Denní snímek (2272x1712, 843 kB)

Zcela zklamal avizovaný 7x digitální zoom, doplňující osminásobné zvětšení optické. Fotoaparát prakticky udělá pouze výřez z obrazu, což je ostatně trefně indikováno na displeji. Při největším "přiblížení" tak ze 4MP fotografie rázem růstane clipart o velikosti 320x240.

Denní snímek, 8x zoom náhled 640x480 Denní snímek, 56x zoom náhled 640x480
Denní snímek, 8x zoom (2272x1712, 746 kB)      Denní snímek, 56x zoom (320x240, 166 kB)

Efektivní dosah výklopného blesku se pohybuje kolem 3,5 metru při citlivosti ISO 200. Interiérové snímky s bleskem jsou ostré a tmavší pozadí poměrně čisté. Detaily v makro módu jsou velmi dobře prokreslené. Při minimální možné vzdálenosti v makru však není možné použít blesk, neboť mu objektiv velice úspěšně cloní a přes polovinu snímku je vržený stín.

Interiér, blesk náhled 640x480 Makro, blesk náhled 640x480
Interiér, blesk (2272x1712, 849 kB)      Makro, blesk (2272x1712, 879 kB)

Švenkujete-li třeba na projíždějící auto, v momentě ostření - namáčknutí spouště - se obraz v hledáčku zastaví. Vzhledem k absenci optického hledáčku je to dost velký problém, protože tak na okamžik ztratíte cíl svého zájmu z dohledu. Situace se dá ustát, pokud dění sledujete na větším displeji. S rychlostí odezvy spouště jsme však byli poměrně spokojeni. Pár desetin sekundy zabere zaostření, expozice následuje ihned po domáčknutí. HP nám snad odpustí, že ironií osudu posloužil modelem automobil úplně jiné firmy...

Automobil za jízdy náhled 640x480
Automobil za jízdy (2272x1712, 879 kB)

Závěrem
Fotoaparát PhotoSmart 850 je velice zajímavý, zejména pro méně zkušené uživatele. Ovládání je velice snadné a elektronika dokáže z potenciálu přístroje vymáčknout hodně i v automatickém režimu. Čtyřmegapixelový PhotoSmart může kromě velice atraktivního vzhledu zaujmout i cenou. Bundle s kolébkou stojí necelých 25 tisíc, samotný přístroj ještě o dva tisíce méně. Pod dvacet tisíc však nedávno spadla i konkurenční Minolta F100, která je sice plnokrevným kompaktem, ale nabízí i pokročilejší fotografické funkce, a tak to digitální zrcadlovka od HP nebude mít snadné.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Skočit nebo obejít? V interaktivní show rozhodujete za elitního vojáka vy

You vs. Wild - interaktivní show na streamovací službě Netflix.

Brodit se řekou, nebo prosekat džunglí? Plazit se po ledu, nebo jej přejít? Sníst nalezené vejce, nebo raději ne? V...

Apple ukázal druhou generaci svých bezdrátových sluchátek. Vydrží déle

Nové bezdrátové pouzdro druhé generace sluchátek Apple AirPods lze nabít...

Apple pokračuje ve svém uvádění nových produktů bez velkého humbuku. Nyní představil novou verzi svých bezdrátových...

Test: JukeBox E přehraje sbírku vinylových desek i muziku z telefonu

JukeBox E

V Litovli vyrobený Juke Box E od společnosti Pro-Ject Audio Systems se na papíru zdá být ideální volbou pro někoho, kdo...

Najdete na iDNES.cz