Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

High-end: nekritizujte, pokud neslyšíte

Technet.cz přináší exkluzivní seriál z oblasti nejlepší audiovizuální elektroniky. Zajímá vás, proč má smysl pořídit si poslechovou sestavu za cenu luxusního automobilu, v čem se tato elektronika liší od té spotřební? Pak si nový seriál nenechte utéct.

Teac Esoteric

Skoro odjakživa mám rád hudbu a protože čas od času si ji poslechnu i v originále, tedy nikoli prostřednictvím zvukové konzervy, oceňuji, oč kvalitněji a věrněji ji novější technika dokáže zprostředkovat. Ve svém nadšení rozhodně nejsem sám, přesto zde existuje i názor opačný.

High-end nepotřebuje high-it

Na internetu občas probíhají diskuse, kde zanícení zvukoví "znalci" obhajují dokonalost poslechu z MP3 a peckových sluchátek. Nic proti MP3 přehrávačům, také v dopravě a při práci využiji jejich dobrodiní. Je však nutno chápat, že přesně zde je jejich místo. Je to zpravidla levná, příjemná a nejpohodlnější možnost poslouchat hudbu tam, kde nelze naslouchat ničemu jinému. A může to být i eventualita pro ty, kteří neslyší rozdíl.

Ano, jsou lidé, kteří neslyší kvalitativní rozdíl mezi živým koncertem a MP3 nahrávkou v nízkém datovém toku. Nic proti nim, já (ani kdokoli jiný) také nejsem zdaleka dokonalý. Problém je spíše v tom, že oni pronášejí ničím nepodložené záporné soudy o smysluplnosti kvalitního zvuku a ještě horší je, že je někdo bere vážně.

Dovolte mi drobnou paralelu: zcela neoddiskutovatelně existují barvoslepí lidé. Nikdo si ale od nich nenechá mluvit do toho, zda volba a kombinace barev v interiérech a oblečení má vůbec smysl. Nikdo by jejich názory nebral vážně, i kdyby se mezi nimi podobný agilní zhůvěřilec našel. Z jejich pohledu jsou barvy opravdu zcela zbytečné a nezajímavé. Přesto barvy existují a mají pro život smysl.

Stejně tak je legitimní snaha o reprodukci hudby v podobě co nejbližší originálu. A nám může být pouze líto, že se jimi (barvami i zvukem) nemohou všichni těšit. Jak jsem již řekl v titulku, dle mého názoru „háj-end“ nepotřebuje hájit.

Špičková reprodukce jen se špičkovou technikou 

Docílit opravdu věrného zvuku není nic jednoduchého a high-endovými výrobci zvolené nápady a principy mohou mnohým připadat jako zbytečné hnidopišství, magie či alchymie, nebo jen způsob, jak z milovníků věrného zvuku tahat peníze. Avšak jen souhrn používaných technických fines je schopen tak kvalitních výsledků, které lze z vyspělých aparatur slyšet.

Cesty za kvalitním a originálu maximálně věrným zvukem (a vlastně i obrazem) jsou rozmanité a skládají se z mnoha částí, větší či menších, z mnoha podstatnějších či někdy možná až lehce nadbytečných detailů. Tyto pečlivě promyšlené součástky, obvody či řešení provázejí signál, ať již zvukový či obrazový, po celé jeho cestě od zdroje až k našim uším či očím. Ale všechny směřují k jednomu společnému cíli.

Na počátku bývá ... CD

Na úplném začátku, alespoň z pohledu možností naší volby, je signálový zdroj, tedy nejčastěji nějaký přehrávač nebo PC harddisk. Nejfrekventovanějším médiem současnosti je kompaktní disk.

Pro mnohé je naprostou samozřejmostí, že přehrávač přehrává CD nebo DVD disk. Od toho tu je. Otázkou však je, jak jej přehrává. Na úrovni běžné spotřební elektroniky se o úplnost signálu mnohdy postarají více samoopravné algoritmy než precizní čtecí mechanika s optikou.

Uvědomíme-li si, jak tenké jsou jednotlivé nahrané stopy na DVD disku, jak drobné jsou pity, tvořící digitální záznam, jak ne zcela přesně jsou disky vyráběny či vypalovány a jakou rychlostí se otáčejí, pak není divu, že zvláště levnější zaostřovací mechanismy mají s udržením stopy a jejich bezchybným čtením uprostřed vibrací disku i celého přístroje občas značné problémy.

To, že vše vyřeší vhodně zvolený software, je ideální pro danou cenovou kategorii, neboť dopočítávání chybějících vzorků nemusí vždy vést k opravdu původním datům, ale navíc je tím procesor značně zatěžován a při kumulaci chyb může dojít k problémům. Ideální proto je, pokud je vše zařízeno tak, že možnost vzniku datových chyb způsobených čtením či DA převodem je maximálně eliminována již z konstrukční podstaty přehrávače.

Chvění a vibrace

Jedním z největších nepřátel diskových přehrávačů jsou chvění a vibrace. Je zajímavé sledovat, jak tvůrci přehrávačů řeší kvalitu již od těch zdánlivě triviálních problémů a to mnohdy těmi nejjednoduššími cestami. Již sama volba konstrukce nožiček je velkou vědou - nejen, že jsou vyráběny z materiálů schopných zamezit přenosu vibrací z podložky na šasí přehrávače a naopak, ale svoji roli hraje i jejich počet. Například snadnému vodorovnému a bezproblémovému umístění na polici v interiéru napomáhá to, že přístroj je umístěn pouze na třech nožkách, které nenarušitelnou stabilitu naleznou mnohem snáze než klasické čtyři.

Proti účinku vibrací, ať již vnitřních nebo vnějších, výrazně spolupůsobí i masivní konstrukce šasí, která účinkuje jak svoji vahou, tak i vysokou pevností. Není proto výjimkou dvoumilimetrový ocelový plát, ze kterého je vytvořen spodní panel přehrávačů, ale i ten bývá doplněn masivními vnitřními výztužemi, upevňujícími diskovou mechaniku.  

Proti vibracím rychle se otáčejícího disku bývá mechanika doplněna masivním stabilizérem nezřídka vyrobeným s hodinářskou přesností z několikamilimetrového ocelového plátu, kde účinkuje nejen svojí vahou, ale i tuhostí. Kapitolou samou pro sebe je čtecí mechanika. Ta musí být schopna udržovat osu laserového paprsku neustále naprosto přesně ve středu čtené datové stopy. Pouze splněním této podmínky je zaručeno nejen mimořádně přesné, ale především úplné získání dat z disku.

Tím samozřejmě péče o cestu signálu nekončí, velmi podstatná je i volba D/A převodníku, schopnost převzorkování ... ale o tom až někdy příště.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 21 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 12 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...