Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Digitální fotoaparát není hračka. Starejte se o něj i na cestách

Poškodit váš digitální fotoaparát není zase až tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je to přeci jen elektronické zařízení, které má navíc množství prvků, jenž je potřeba chránit. Na co si musíte dát pozor při jeho používání?
Každý digitální fotoaparát má své limity, které však lze rozšířit vhodnými doplňky. Zvláště před dovolenou se vyplatí informovat se o možnostech, jak některé schopnosti svého fotoaparátu posílit. Řeč je o různých brašnách, krytech a případně pouzdrech, které vám dovolí používat váš digitální fotoaparát například pod vodou.

Zvyšte odolnost vašeho přístroje

K ochraně a jednoduššímu přenášení digitálních fotoaparátů nabízejí jejich výrobci a nejen ti, množství různých brašen a pouzder. Ty jednodušší pojmou digitální fotoaparát a někdy i náhradní paměťovou kartu, případně akumulátor či baterie. Jejich výhodou je, že zabírají jen o málo více místa než samotný fotoaparát.

Pokud jsou vyztuženy a polstrovány, mohou navíc ochránit přístroj při případném pádu. To samozřejmě nelze čekat od malých pouzder a různých pytlíčků, které většinou najdete přímo v základní výbavě fotoaparátu. Na druhou stranu však není nutno mít aparát v pouzdře neustále. Někdy stačí poutko na ruku či kolem krku.

Větší brašny na digitální fotoaparáty pak přinášejí větší komfort a jsou nutností pro všechny fotografy, kteří se svou digitální zrcadlovkou nosí i jeden či více objektivů.

Fotit můžete i pod vodou

Především příznivci potápění a podvodních světů budou hledat aparáty, které jim umožní snímat obrázky i pod vodou. I když je na trhu množství voděodolných aparátů a i pár těch, které mohou být do určité minimální hloubky ponoru označeny za vodotěsné, ten pravý ráj nabízejí až speciální pouzdra.

Najdete je jak v nabídce výrobců fotoaparátů, tak u specializovaných prodejců. Bohužel však tato pouzdra nejsou k dispozici na všechny druhy digitálních fotoaparátů.

Na druhou stranu se však v případě, že jste vášniví potápěč, můžete již při koupi fotopřístroje rozhodovat mezi těmi, které tuto možnost nabízejí. Pokud si navíc nejste příliš jisti v nastavení fotoaparátu pro snímání různých scén, poohlédněte se po takovém, který nabízí ve scénických režimech i možnost snímání pod vodní hladinou.

Při nákupu podvodního pouzdra si nechte předvést jak se s ním manipuluje a jaké podmínky musíte splnit, aby bylo pouzdro skutečně dobře utěsněno.

Aby váš přístroj dlouho dobře sloužil

Předchozí rady se týkaly toho, jak chránit přístroj prostřednictvím různých obalů. Víte však také, jak nakládat se samotným digitálním fotoaparátem a na co si dát při jeho používání pozor?

Všeobecně platí, že digitálním fotoaparátům nesvědčí dlouhé vystavování vysokým či extrémně nízkým teplotám (udávaná provozní teplota od 0° do 40°C je však silně podhodnocena zvláště směrem dolů). Další problémy může způsobit vlhkost ( a to třeba i ta tělesná), dlouhodobé silné vibrace či delší přítomnost silného magnetického zdroje. Prach či písek, které k přístroji či dokonce do něj pronikly, také udělají své.

Chraňte čočky objektivu, jako oko v hlavě

Jednou z nejdůležitějších součástí digitálního fotoaparátu je optika. Pokud se na čočce objektivu objeví nějaký kaz, vždy se na výsledné fotografii projeví. Digitální fotoaparáty, kde se objektiv nezakrývá automaticky při jeho vynutí, jsou vybaveny krytkou. Krytka by měla být na objektivu vždy, když zrovna nefotíte. Ušetříte si tak starosti s tím, že na čočku nechtěně sáhnete a zanecháte na ní otisk svého prstu.

Ostatně určitou vědou je i čistění objektivu, které je i přes všechnu péči nutno čas od času provést. Rozhodně byste jej neměli dělat částí vašeho oděvu nebo papírovým kapesníkem. Můžete totiž na objektivu udělat miniaturní škrábance. Ideální je měkký hadřík, který můžete přikoupit při samotné koupi přístroje. Občas bývají v základní výbavě přístroje a hodí se většinou i na čistění náhledového LCD displeje.

Nebezpečné baterie

Jednou z nejvíce nebezpečných součástí digitálního fotoaparátu jsou baterie. Jejich energie uskladněná pro napájení přístroje, může za určitých okolností proudit výrobcem nezamýšleným směrem a pak může dojít ke zkratu a případnému požáru či explozi.

To může způsobit například namočení přístroje nebo to, že jej na určitou dobu vystavíte vysoké teplotě. V některých případech může stačit přímé letní sluníčku zářící na fotoaparát za oknem automobilu.

Ani LCD není superodolné

Možná ještě větší opatrnosti než v případě objektivu, je potřeba dbát při čistění LCD displeje a to především pokud je chráněn antireflexní vrstvou. Tu může hrubé zacházení poškodit. K čištění takových LCD jsou určeny speciální hadříky, které občas bývají v základní výbavě přístroje.

LCD je také ze všech součástí nejvíce náchylné k mechanickému poškození. Zvláště tenké modely fotoaparátů s velkou úhlopříčkou LCD je nutno chránit před nešetrnou manipulací.

Zdířky pro konektory nemají rády písek

Chraňte i paměťové karty a konektory kabelů, které do nich vkládáte. Do digitálních fotoaparátů nikdy nevsunujte nic násilím. Ať se již jedná o paměťovou kartu, nebo akumulátor. Podívejte se nejdříve, zda tato zařízení náhodou nevkládáte obráceně, nebo zda není lůžko pro jejich vložení znečištěné tak, že vložní neumožní.

Pro čištění těchto částí můžete využít suchou vatovou tyčinku. K čištění jakýchkoliv součástí digitálního fotoaparátu nepoužívejte ředidlo, benzín a podobné chemikálie.

Co dělat s utopeným aparátem?

I přes všechnu opatrnost se však může stát, že váš digitální fotoaparát dojde k úhoně. Mezi nejčastější podobné problémy patří polití přístroje vodou nebo jeho pád pod hladinu. V takovém případě je potřeba přístroj okamžitě z vody vytáhnout a pokud byl zapnut tak, jej vypnout. Vzápětí by mělo následovat vyjmutí všech vyjímatelných součástí, jako jsou baterie a paměťové karty.

Pak teprve má smysl aparát a jeho součásti začít sušit. Dále vám nezbyde nic jiného než doufat, že se vašemu přístroji nic nestalo. Doporučuje se také nechat aparát před prvním spuštěním od jeho „utopení“ zkontrolovat v příslušném servisu.

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 173 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 30 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Byla to druhá nejjasnější hvězda. V budoucnu může svítit jako druhý Měsíc

v diskusi je 17 příspěvků

21. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v devatenáctém století náhle zjasnila a stala se druhou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi jsou 2 příspěvky

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi nejsou příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu? Je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 10 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Přistávat s vrtulníkem je jako balancovat na míči a zůstat při tom něžný

v diskusi jsou 4 příspěvky

27. dubna 2024

Mysli na to, že při záchraně druhých nesmíš sebe ani nikoho jiného ohrozit. Tak zněla jedna z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...