Cenová bomba: Miniaturní kartový přehrávač Xclef MT-200 se 128 MB paměti (recenze)

aktualizováno 
Druhý nejmenší kartový přehrávač na světě se jmenuje Xclef, pochází z jižní poloviny Korejského poloostrova a rozhodně to není žádné ořezávátko. Má jemný grafický displej, interní paměť 128 MB rozšiřitelnou SmartMedia kartami, umí nahrávat a stojí jen pět a půl tisíce!

Miniaturizace nabírá obrátky. Už není výsadou technologicky silných společností, maličkaté MP3 přehrávače už vyrábějí i méně značkové společnosti. Zářným příkladem budiž korejský producent MultiChannel Labs, výrobce oblíbeného MP3 discmanu MiSEL. Na trh před časem uvedla tzv. kartový přehrávač Xclef MT-200, který si nyní detailně představíme.

Maličký
Xclef je oblíben ze tří důvodů: Prvním je kapacita, interní paměť pojme 128 MB dat, což znamená 2 hodiny hudby v MP3 nebo 4 hodiny ve WMA. Paměť lze rozšířit vložením SmartMedia karty. Druhým argumentem je velikost, pouhých 5,2 x 5,6 x 1,7 cm je jen o něco málo větší než trpaslík SV-SD80 od Panasonicu (přečtěte si recenzi). Třetím důvodem je jednoznačně cena. Pět a půl tisíce s DPH je za takovou hračku opravdu docela málo.

Xclef MT-200 Xclef MT-200

Co si přineseme
Klasická kartonová krabička skrývá samotný přehrávač. To je všechno? Ne, pod falešným dnem objevujeme další úložný prostor, kde nacházíme anglický manuál, CD s ovladači, MusicMatch Jukeboxem 7.0 a jednoduchou obslužnou aplikací Digital Audio Manager. Ta se drží principu různých "Commanderů" a slouží jako jediný prostředník mezi počítačem a přehrávačem, neboť ten se nehlásí v systému jako další jednotka. Přenášet lze jak hudební soubory, tak i jakákoliv jiná data, čímž se z MP-mana stává nenápadný přenosný disk. Další součástí příslušenství tvoří sluchátka, USB kabel, šňůrka na krk a jedna mikrotužková alkalická baterie, jež vydrží kolem 10 hodin (plus/mínus nějaká ta hodinka v závislosti na náročnosti datového toku).

Xclef MT-200

Vzhled
Xclef není takový vypilovaný designérský skvost jako kolega od Panasonicu, nicméně také vypadá k světu. Už jsme zmínili o něco větší rozměry, které však také umožnily implementaci většího grafického displeje s rozlišením 128 x 64 body a s modrým, naneštěstí pouze třívteřinovým podsvícením. Displej je obehnán vkusným kruhovým výliskem. Na obvodových stěnách jsou rozmístěny rozličné prvky: USB konektor, výstup na sluchátka, zámek klávesnice a tlačítka Play/Pause, FFwd, Rew, malá kolébka pro změnu hlasitosti a další dvě funkční klávesy (viz dále). Vzadu se ještě nachází kryt baterie a paměťové karty. Stejně jako Panasonic můžete přehrávač nosit jako přívěšek na krku, váží bez baterie 44 gramy.

Xclef MT-200

Displej
Nechce se mi opakovat klišé o pěkném grafickém displeji, ale nic jiného mi nezbude. Během přehrávání je uživatel zásobován množstvím údajů o aktuální skladbě. K dispozici je stav baterie, režim přehrávání, odehraný čas, název skladby (využívá se ID3 Tagů), formát, frekvence a bitrace souboru, nastavení ekvalizéru a hlasitosti. Uživatel může podržením klávesy NAV vstoupit do systémového menu, kde lze nastavit kontrast displeje, módy přehrávání, ekvalizér, automatické spuštění a pokračování rozehrané skladby, podsvícení (3 sec. nebo vypnuté), načítání ID3 Tagů či jazyk menu. Je tu možné také mazat soubory a přepínat mezi hudbou - a hlasovým záznamem.

 Xclef MT-200

Rekordér
Kromě přehrávání hudebních souborů ve formátech MP3 (bitrate 32 - 320 kbps včetně VBR) a WMA (64 - 128 kbps) zastané Xclef také práci digitálního záznamníku. Pomocí poměrně citlivého mikrofonu může do interní paměti uložit až 34 hodin záznamu při 8 kbps, na výběr jsou ještě další dvě kvalitativní třídy: 16 a 32 kbps.

Xclef MT-200 Xclef MT-200

Zvuk
Královská disciplína každého testu audio techniky. Jak tedy Xclef MT-200 hraje? Tak předně vyzkoušejme dodávaná sluchátka. Zvuk bez basů, výšek, pouze středy. Pryč s nimi, vezměme si něco kvalitnějšího. Pecky od ChromeX? Vezmeme-li je za průměr, dají se každé trochu lepší pecky použít, pokud přepnete ekvalizér na Rock. Jinak je výstup přehrávače dosti bezbarvý. Kossy - totéž, opět výraznější středy, basy je třeba trochu přiživit. Ekvalizérem jde tato neřest napravit, ovšem na cokoliv kromě Rock zapomeňte. Takže hodnocení? Dá se...

 Xclef MT-200

Závěrem
Trochu mi vrtalo hlavou, odkud se přehrávač vlastně vzal. Že v MultiChannel Labs opustili značku MiSEL a přijali pro své výrobky jméno Xclef, je patrné ze stránek společnosti, na nichž se ovšem výrobek s označením MT-200 vůbec nevyskytuje. Patrně se jedná o tak žhavou novinku, že ji webmaster ani nestačil zaregistrovat, server je nejspíš v rekonstrukci, protože např. vůbec nefunguje anglická část. Vyhledávání přes Google nás dovedlo pouze na korejské nebo české stránky, zbytek světa jako by o přehrávači nevěděl (snad pod jiným názvem?). Ale dosti dohadů, na programu je redakční shrnutí testu. MT-200 je rozhodně zajímavý výrobek a za ty peníze... No, nekupte to.

Xclef MT-200

Hodnocení

Kvalita zvuku a funkce: 20 bodů ze 30
Funkcemi dokonalý, se zvukem už to tak slavné není. Pro jeho zpestření lze použít jedinou použitelnou předvolbu ekvalizéru, což je trochu málo. Užitná hodnota přístroje je však velká.

Ergonomie a ovládání: 20 bodů z 25
Ačkoliv jsou ovládací prvky rozesety po celém těle přístroje, kontrola funkcí není složitá a po chvíli se stane intuitivní.

Vybavení: 10 bodů z 15
Ve výbavě přístroje najdeme to nejnutnější, bonus v podobě šňůrky na krk dojem ze špatných sluchátek nezlepší.

Cena: 30 bodů ze 30
5590 Kč s DPH za kartový přehrávač se 128 MB je částka velice nízká a není divu, že se o Xclefu mluví hodně nahlas. Za tuto cenu se jedná o malý zázrak.

Přehrávač k testu zapůjčila firma Empei.

 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

Televizor z Plzně potěšil, nabízí velmi dobrý obraz za příznivou cenu

Televizor Hisense H55U7A

Otestovali jsme v Plzni vyráběný televizor čínské značky Hisense. Za rozumnou částku nabízí výborný 120Hz LCD...

Technologie microLED slibuje obraz jako OLED, chystá se ale levnější miniLED

„The Wall“ od Samsungu. První modulární MicroLED televizor

OLED panely jsou stále poměrně drahé a jejich výrobci se musí vypořádat se stárnutím diod. I proto řada výrobců od...

Najdete na iDNES.cz