Měřicí mikrofon v uchu jednoho z posluchačů během předvedení 360 Reality Audio na veletrhu CES 2019

Měřicí mikrofon v uchu jednoho z posluchačů během předvedení 360 Reality Audio na veletrhu CES 2019 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

  • 30
Las Vegas (Od zpravodaje Technet.cz) - Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality Audio, o kterém u Sony hovoří jako o budoucnosti hudby. Po zkušebním poslechu v demo-místnosti jsem pochopil, proč vypadal tak nadšeně.

360 Reality Audio má být standardem pro prostorovou hudební reprodukci. Není to reinkarnace neúspěšné multikanálové reprodukce „zepředu/zezadu“, jakou jsme znali z SACD nebo DVD-A disků, ale o plné vykreslení prostoru ze všech myslitelných směrů.

Nový systém se má promítnout v celém produkčním a reprodukčním řetězci, od softwarové výbavy studia pro smíchání prostorového mixu přes distribuci zvukovým formátem MPEG-H 3D Audio po reprodukci přes speciální aplikaci (nebo plug-in v aplikaci). Pozitivní je, že systém má fungovat se současnými přehrávači (chytrými telefony/tablety vybavenými patřičnou aplikací) a dnes běžnými sluchátky vyšší kvalitativní třídy.

Je nutné zdůraznit, že nejde o uměle vytvářený virtuální prostorový zvuk, mix 360 Reality Audio vzniká již ve studiu při nahrávání nebo případně při „remasteru“ z původních vícestopých nahrávek.

Na první poslech

Hned po tiskové konferenci jsme se zúčastnili komorního ukázkového poslechu v demo-místnosti. V první části nám pustili ukázku prostorové reprodukce z 13.2 multikanálového systému a vykreslení prostoru bylo působivé - ostatně, pokud sedíte obklopeni takovým množstvím reprosoustav, nic jiného nečekáte. Zvuk přicházel bez omezení ze všech směrů, jeden nástroj zazněl ze zadního horního rohu, jiný ze předního dolního a posluchač prakticky seděl uprostřed zvukové koule. Bylo to demo, takže vše přehnané do extrémů a s realitou nemající nic společného, ale přesnost lokalizace a neomezený prostor byly velmi působivé. 

Potemělá demo-místnost pro poselch 360 Reality Audio na CES 2019

V další části nám byly do uší vloženy miniaturní citlivé měřicí mikrofony a proběhlo jedno kolo měření - z reprosoustav zazněly testovací signály a systém změřil odezvu v uších. Následně jsme si nasadili sluchátka MDR-Z7M2 a měření se zopakovalo, tentokrát testovací signály přehrávala sluchátka. Naměřená data byla použita k přizpůsobení zvuku pro každého posluchače.

Měřicí mikrofony použité ke zmapování akustiky ucha posluchače

Nyní nastala ta část, která ve mně vyvolala podobné nadšení, jaké měl na pódiu a v doprovodném videu raper v teplákovce. Vyjádření prostoru bylo bez opakovaného srovnání (které z časových důvodů nenastalo, venku se mezitím vytvořila dlouhá fronta zájemců) prakticky identické. Což je něco, co při poslechu na „obyčejná“ sluchátka nečekáte.

S mikrofony do uší na trh systém nepůjde

Sony počítá, že pokud se systém 360 Reality Audio dostane na trh, nebude to s měřicími mikrofony. Jejich úlohou je v tuto chvíli změření vnitřní akustiky uší posluchače (zejména boltců a začátku vnějšího ucha, které se mezi lidmi hodně liší) a v budoucnu by tuto úlohu měly převzít kamery chytrých telefonů - ucho si opakovaně vyfotíte a systém by měl dopočítat vše potřebné.

Vizualizace rozmístění jednotlivých zvuků v prostoru

V případě domácího poslechu se počítá jak s instalacemi s větším počtem reprosoustav (ostatně, pokud má někdo multikanálovou instalaci pro Dolby Atmos, byl by hřích ji nevyužít), tak i se speciálními reprosoustavami s do různých směrů zářícími reproduktory. 

Prototyp kompaktní reprosoustavy pro 360 Reality Audio

Prototyp jedné byl k vidění (a v hluku výstaviště jen částečně k slyšení) na stánku Sony na výstavišti LVCC v Las Vegas.

Kde končí realita a začíná fikce

Že něco dobře funguje technicky, ještě neznamená, že je dobrý nápad to používat. A to je moment, který ve mně zatím působí spíše rozporuplně. 

Vývoj reprodukce hudby na vyšší kvalitativní úrovni se vždy točil okolo pojmů „vysoká věrnost“ (High-Fidelity,  zkráceně Hi-Fi) - reprodukovaný zvuk má být co nejbližší tomu, jak kapela doopravdy zahrála. A s tím nemá 360 Reality Audio mnoho společného.

Většina hudby totiž nebyla složena a zahrána tak, aby byl posluchač v jejím centru. Posluchač není prakticky nikdy na pódiu a nemyslím si, že by dávalo smysl, aby k vám zepředu zpívala a hrála na piano Diana Krall, zezadu shora hrál Christian McBride na basu a zleva někde od podlahy Russel Malone na kytaru. Myslím, že to by nechtěl ani autor, ani posluchač. 

Slavný raper a hudební producent Pharrell Williams je z 360 Reality Audio nadšený a na konferenci CES o tom s ředitelem Sony Music Robertem Stingerem vyprávěl.

Ale pokud přemýšlíme například o elektronické a populární hudbě, pak by 360 Reality Audio otevřelo tvůrcům úplně nové možnosti. A například ve skladbách Mikea Oldfielda bych uprostřed seděl docela s chutí.

Chcete poslouchat hudbu v prostorovém formátu?

celkem hlasů: 1906

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 16. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

Ano, ale jen u některé hudby. Sedět uprostřed rockové kapely je nesmysl.
Ano, ale jen u některé hudby. Sedět uprostřed rockové kapely je nesmysl. 1002
Ne, preferuji klasickou stereofonní reprodukci.
Ne, preferuji klasickou stereofonní reprodukci. 492
Ano, rád se nechám přenést mezi hudebníky.
Ano, rád se nechám přenést mezi hudebníky. 412
,