A-MAX NAPA DAV326: MP3/WMA discman za pár kaček (recenze)

aktualizováno 
Exemplář jednoho z nejočekávanějších výrobků konce loňského roku uvízl v redakční síti. Nabízíme vám pohled na zbrusu nový MP3/WMA discman hongkongské značky A-MAX. NAPA DAV326 má na našem trhu nahradit starší výběhové modely.

Konečně nový přehrávač od A-MAXu! Každý se na něj tak těšil. Slušný vzhled, dobrý zvuk, displej s ID3 Tagy, dobíjení baterek a především super cena udělaly z DAV326 nákupní tahák přelomu roku. Přes svátky jsme měli jeden kousek k otestování i my, a tak si můžeme vlastnosti discmanu společně dopodrobna rozpitvat.

Vybavení
Bohužel mě právě teď nenapadá žádný originální úvod do nudného výpisu příslušenství, které s přehrávačem dostanete, a tak začneme jako obvykle: v poutavé kartonové krabici se nachází discman v barvě myšího kožíšku, spolu s ním známá sluchátka Lá Phony, síťový zdroj, rychlý průvodce v němčině a angličtině a CD s manuály v několika jazycích ve formátu PDF. Dva tužkové akumulátory o kapacitě 1600 mAh dávají cosi tušit o schopnosti jednotky dobíjet baterie a plátěný cestovní pytlíček evokuje nostalgické vzpomínky na prvostupňová školní léta. Jedno místo v krabici však zůstává prázdné a zpočátku jsme si marně lámali hlavu, co že tu chybí.

Napa DAV326

Vstupy/výstupy
Hned letmý pohled na bok přehrávače pohřešovanou součást odhalil. Na sluchátkový výstup je nabalen konektor pro dálkové ovládání, jež je však pouze volitelnou součástí dodávky. Výrobce pro něj nicméně připravil místo ve škatuli, abyste měli ovladač po zakoupení kam uložit. No není to od něj hezké?

Napa DAV326

Na těle přístroje už pak jsou jen dvě zásuvky: Line Out a vstup pro externí napájení/dobíjení akumulátorů. Sympatické je, že přehrávač konečně identifikuje stav nabíjení alespoň slůvkem "Charging". Po dosažení maximální kapacity je proces automaticky zastaven.

Napa DAV326

Vlastnosti
NAPA DAV326 kromě hudebních stop na CD/R/W médiích přehraje komprimované soubory MP3 a WMA, nakódované při vzorkování 8-48 kHz a bitrate 16-320 kbps. Velká paměť pro vyrovnání otřesů pojme až 960 sekund zvuku ve WMA@64 kbps, 480 sekund v MP3@128 kbps a 120 sekund audia z kompaktních disků. Přístroj podporuje playlisty ve formátu M3U a měl by si rozumět i s multisession disky, tedy médii s více vypálenými oblastmi. Potěšující je funkce Resume, jež spustí playback od skladby, kde byl přehrávač naposledy zastaven. NAPA se stále drží ošklivého, spoře zeleně podsvíceného textového displeje, na němž si můžeme prohlédnout detailní informace o aktuální skladbě.

Napa DAV326

Ovládání
Dálkáče nemaje, ovládá se přehrávač tlačítky, jež lze zamknout přepínačem Hold. Klasický křížový joypad (Play/Pause/Power On, Stop/Power Off, Back, Forward) doplňují tlačítka pro změnu hlasitosti ve 32 stupních a další dvě funkční klávesy. Menu slouží k nastavení systémových parametrů: aktivaci ESP, Resume, podsvícení, pípání při stisku kláves, a režimu přehrávání (Normal/Repeat/Random/Intro), Nav nás provede strukturou vloženého disku. Procházení mezi adresáři, skladbami a playlisty za pomoci joypadu je velice intuitivní. Poslední překvapení na uživatele čeká při delším podržení tlačítka Nav. Dostane se totiž ke zvukovému ekvalizéru, kde lze vybrat z předvoleb Normal, Classic, Pop, Jazz, Rock, ale nechybí ani nastavení uživatelské s korekcí basů a výšek v rozmezí ±7 kroků.

Napa DAV326   Napa DAV326

Zvuk
Po zvukové stránce jsem byl s DAV326 poměrně spokojen. Při udaném odstupu signál/šum 88 dB nebylo v dodávaných sluchátkách zřejmé žádné dramatické zašumění. Zvuk je i bez ekvalizéru velice slušný, s vyváženým poměrem frekvenčních pásem. Při připojení přehrávače Line Out konektorem k zesilovači bylo patrné, že dynamice signálu přece jen něco chybí. Linkový výstup je nepochopitelně závislý na ovládání hlasitosti, discman pořádně hraje až v nejvyšších stupních 30-32. Celkově však lze říci, že zvuk přehrávače je v této cenové relaci velice kvalitní.

Napa DAV326   Napa DAV326

NAPA v praxi
Pokud jste se namlsali a už netrpělivě čekáte na to, jak se přehrávač choval v terénu, připravte se na horor. Z šoků, kterých jsem se během testování discmanu dočkal, jsem se otřepával pěkně dlouho. Tak pěkně popořadě:

 • Přehrávač se nastartuje a začne hrát po stisku Play i se zamknutými klávesami! Můžete si tak nechtěně vybít baterie (což se mi samozřejmě povedlo...).
 • DAV326 nepodporuje multisession disky! V manuálu je sice uvedena opačná informace, ale nachlup stejná fráze se opakuje v dokumentaci ke všem přístrojům této značky. Z nabídnutých médií nenačetl téměř nic, pokusy končily hlášeními No File, No Disc nebo Can't Read. Výjimečně se na několikátý pokus načetla první session a spustilo přehrávání. Single-session a CDDA disky byly bez problémů.
 • Přístroj po problémech s načítáním někdy hlásí No File i po vyndání nečitelného a vložení dalšího disku. Je nutné mechaniku vypnout a znovu zapnout (pravděpodobně inspirace Microsoftem).
 • Jen jednou z asi dvaceti pokusů se načetla alespoň první session 8cm MP3 disku, a to po velkém experimentování s náklonem přehrávače. Zajímavé je, že jak už NAPA jednou načetla obsah disku, bylo možné ji položit zpět na stůl, kde hrála bez problémů. Po otevření a zavření dvířek už ovšem znovu nespolupracovala.
 • Při neúspěšném pokusu o načtení obsahu CD se mechanika nepochopitelně roztočí obrovskou rychlostí proti směru otáčení. Většinou stačí jen otevřít dvířka, jindy je třeba přehrávač vypnout či dokonce odebrat zdroj energie!
 • Přehrávač má problémy se čtením byť jen lehce škrábnutých či znečištěných CD.
 • Mechanika je velice hlasitá, veškeré přesuny optiky a její naříkání při neúspěšných čtecích pokusech se nesou široko daleko.
 • Jednou se po problémech s načtením CD přehrávač připojený k elektrické síti vypnul, na displeji naskočilo "Charging", ale mechanika se stále pohybovala. Bylo nutné odpojit zdroj.
 • Elektronická ochrana přehrávání je prakticky k ničemu, neboť přehrávač rozhodí sebemenší otřes - ať je to škubnutí vlaku na výhybce, jemné drncání na kolejích či vymetení kanálu autobusem (Napu jsem přitom vždy držel na klíně). Naprostý hardcore ale je, že mechanika přeskočí i při pouhém stisknutí tlačítka na víku přehrávače...
 • NAPA zničehonic přestala číst datové CD, ani po několikerém vypnutí a zapnutí nechtěla načíst obsah, a když už, odmítla cokoliv přehrát. Vzpamatovala se po čtvrthodině neustálého přesvědčování, že není vložen žádný disk.
 • Náhodně začala přeskakovat bez zjevné příčiny. Vložené CDDA bylo úplně nové, nepoškrábané, přehrávač byl úplně v klidu. Přesto vypadávala ochranná paměť, počítadlo běželo, ale bez zvukového signálu. Po několika minutách začalo vše fungovat správně. Stejně tak se v jednom případě ztratil i signál z MP3 dekodéru.
 • Na displeji se nepravidelně při rolování obsahem disku objevují celé řádky nesmyslných znaků, při scrollingu jména skladby zůstává viset první písmeno.
 • Napa DAV326   Napa DAV326

  Shrnutí
  Nutno dodat, že záměrem předchozího odstavce nebylo čtenáře pobavit, ale odradit od koupě tohoto přehrávače. Pravda, mohlo, ale nemuselo se jednat o závadu jen jednoho výrobku jednotky. Je ovšem pravděpodobné, že se stejné problémy vyskytují u více kusů, a už zkušenosti s recenzovaným discmanem mě naučily být napříště k produktům hongkongského A-MAXu obezřetnější. Proto radím: ruce pryč! Cena DAV326 je velice lákavá, za necelé tři tisíce pořídíte máloco. Zvukově je NAPA také dobrá, ale s mechanickými součástmi je na štíru. Má-li být tohle mechanika SONY, tak se japonský elektronický gigant musel hodně seknout...

  Napa DAV326 v2P.S.
  Procházím stránky výrobce a nestačím se divit. Ačkoliv má na sobě náš testovací kousek datum výroby 18. prosince 2002, web A-MAXu patrně nabízí něco jiného. Jejich discman je sněhobílý, s trochu jiným displejem a především modrým podsvícením. Také při bootování ukazuje pozměněnou obrazovku s jinou verzí firmware. Tak nevím, buď existují od jednoho typového označení dva odlišné výrobky, nebo nás chce výrobce navnadit na možnou budoucí podobu přehrávače. Možná se jedná o nějakou testovací předprodukční várku - což ovšem nic nemění na tom, že NAPA DAV326 této série je nejhorším MP3 discmanem, jaký jsem kdy držel v ruce.

  K testu zapůjčil obchod CDman.cz společnosti TPC s.r.o.

   

  Nejčtenější

  Kolik je 4 % ze 75? S tímto primitivním trikem to spočítá každý zpaměti

  Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento...

  Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento jednoduchý trik vám ale usnadní každodenní...

  Na Ulož.to naleznete firemní hesla, faktury, e-maily i lékařské zprávy

  Výsledek hledání výrazu „faktury“ na serveru Ulož.to

  Analýza více než dvanácti tisíc souborů na serveru Ulož.to odhalila překvapivý problém. Někteří jej využívají pro...

  MySpace ztratil všechna data, co na něj uživatelé za dvanáct let nahráli

  Aktuální homepage MySpace.com.

  Kdysi to byla největší sociální síť na světě. Začínající umělci na ni nahrávali svoji tvorbu, odstartovala tu sláva...

  Krušné chvíle v obrněnci. Kam chodí tankisté na záchod?

  Novou generaci ruských tanků zastupuje na přehlídce už v minulosti přítomný typ...

  Ve druhém březnovém týdnu proběhla snad všemi ruskými medii informace o toaletě v ruském tanku T-14 Armata. Podívejme...

  Jen 0,86 sekundy. ISS se prohnala před Měsícem, byla vidět na Olomoucku

  Měsíc, ISS, Mezinárodní vesmírná stanice, transit, (22. března, 2019, Nové...

  Mezinárodní vesmírná stanice proletěla po půlnoci nad Evropou. Na Olomoucku bylo možné její siluetu spatřit na pozadí...

  Další z rubriky

  Panasonic chce obsadit domácnost od kuchyně po obývák. Výbavu na to má

  Nové 4K OLED televizory, které používají i profesionální koloristé pro doladění...

  Nové 4K OLED televizory, které používají i profesionální koloristé pro doladění hollywoodských spektáklů, UHD Blu-ray...

  Revoluční technologie pro televize od Samsungu má šanci převálcovat OLED

  Televizory se zobrazovací technologií microLED budou zcela bez rámečků a...

  Skvělá obrazová kvalita a škálovatelná velikost i modularita, díky které si budete moci sami složit čtvercový...

  Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

  Aural Neuronics Exquisite

  Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré...

  "Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným
  "Byla to náhoda?" a další otázky, které nikdy nepokládejte těhotným

  Nedávno jsme s kámoškami u lahve Pálavy spontánně otevřely téma – jak jsme prožívaly naše „nejšťastnější období v životě ženy“. Jak hodin přibývalo a vínka ubývalo, dospěly jsme k překvapujícímu zjištění.

  Najdete na iDNES.cz