Rus Daniil Medveděv se hecuje v utkání skupiny Turnaje mistrů.

Rus Daniil Medveděv se hecuje v utkání skupiny Turnaje mistrů. | foto: Reuters

Medveděv zmrazil Djokoviče a postupuje do semifinále Turnaje mistrů

• 12
Turnaj mistrů zná dalšího účastníka semifinále. Díky skalpu Novaka Djokoviče si postup ze skupiny zajistil Daniil Medveděv, ruský tenista v Londýně zaskočil světovou jedničku přesvědčivě dvakrát 6:3. Odpoledne si první vítězství na prestižním podniku připsal Alexander Zverev, který porazil Diega Schwartzmana 6:3, 4:6 a 6:3.

„Proti Novakovi hraji rád, v těchto podmínkách můžeme mít hodně dlouhých výměn. Oba si dobře zaběháme,“ prorokoval Medveděv před střetem s Djokovičem.

Jeho prognózy se vyplnily a byl to překvapivě Rus, komu zápas vyšel lépe.

Djokovič vs. Medveděv

Reportáž z utkání

K vítězství 6:3 a 6:3 mu dopomohl výtečný servis, stejně jako trpělivost při výměnách od základní čáry. Naopak Djokovič zcela vyhořel, v utkání předvedl 24 nevynucených chyb.

„Novak je jeden z největších šampionů našeho sportu, když mi bylo osm let, sledoval jsem v televizi, jak vyhrával grandslamy. Samozřejmě mám radost, že jsem vítězil, dobře jsem podával a v důležitých momentech jsem hrál jistě,“ popsal Medveděv příčiny svého úspěchu.

Rus o něm rozhodl v sedmém gamu první sady, který se natáhl přes 11 minut. Světový hráč číslo čtyři v něm vymazal čtyři gamebaly soupeře a sám po úmorné výměně proměnil třetí brejkbol.

Srb na ztrátu nedokázal zareagovat, své trápení podtrhl za stavu 3:5 druhým odevzdaným servisem v řadě, proti setbolu předvedl dvojchybu.

A strádání světové jedničky pokračovalo i ve druhém setu. Zatímco Medveděv pálil jeden prudký servis za druhým a ve výměnách hrál se strojovou přesností a spolehlivostí, Djokovič trestuhodně chyboval.

Novak Djokovič ze Srbska se hledá v utkání skupiny Turnaje mistrů.

Po dalším nezdaru na servisu zaostával první hráč žebříčku už 0:3, prohrál tedy šest gamů v řadě, a rozjetého ruského soka už zastavit nezvládl.

Neměl jak, ani kudy, Medveděv totiž nadále servíroval náramně.

Náskok brejku uhájil až do konce, utkání po hodině a dvaceti minutách ukončil přesným forhendem do protipohybu protivníka - pozici k úderu si vypracoval jak jinak než podáním.

V sobotním semifinále jakožto jistý vítěz skupiny Tokio 1970 narazí na lepšího z dvojice Rafael Nadal, Stefanos Tsitsipas.

Zverev nedovolil Schwartzmanovi dokonat obrat

Svá úvodní vystoupení na Turnaji mistrů ztratili ve dvou setech, ve vzájemném souboji tak Zverev a Schwartzman zápolili o první výhru na hvězdném finále sezony.

A lépe si počínal Němec Zverev, který v úvodním utkání středečního programu přemohl Argentince 6:3, 4:6 a 6:3.

„Tady nejsou žádné lehké zápasy. Jsem šťastný z vítězství a šance na semifinále,“ radoval se Zverev.

Zverev vs. Schwartzman

Místo přetahování ve třetím setu ale mohli být oba tenisté dávno v šatně, Zverev měl totiž skvěle nakročeno k výhře ve dvou setech.

Poté, co sérií čtyř gamů v řadě otočil vývoj úvodní sady, vedl Němec ve druhém dějství 3:1 s náskokem brejku.

Schwartzman však mocně zabojoval, odvážil se k agresivnějším úderům a odměnou mu byla otočka na 4:3.

Své vzepětí pak zakončil dalším úspěchem na returnu, proměnil druhý setbol po dlouhé výměně, v níž zaskočil soupeře krátkým bekhendem.

V rozhodujícím setu se ale Zverev vrátil k výkonu z prvního dějství. Skvěle podával, Schwartzmanovi nenabídl jediný brejkbol, střádal vítězné údery a těžil z protivníkových chyb.

Od stavu 2:2 získal Němec dva brejky, při mečbolu mu Argentinec pomohl forhendem do sítě.

Zverev, jenž v utkání nasázel deset es a 30 vítězných úderů, si tak po prohře s Medveděvem připsal do tabulky skupiny první vítězství a v pátek bude s Djokovičem bojovat o semifinále. Naopak Schwartzman se na turnaji ze skupiny nedostane.

Ve druhé skupině Londýn 2020 má už postup jistý Dominic Thiem, který si v úterý proti Rafaelu Nadalovi připsal druhé vítězství na turnaji.

Tenisový Turnaj mistrů v Londýně

tvrdý povrch, dotace 5,7 milionu dolarů

Dvouhra - skupina Tokio 1970
Medveděv (4-Rus.) - Djokovič (1-Srb.) 6:3, 6:3
A. Zverev (5-Něm.) - Schwartzman (8-Arg.) 6:3, 4:6, 6:3

Čtyřhra - skupina Boba Bryana
Granollers, Zeballos (4-Šp./Arg.) - Pavič, Soares (1-Chorv./Braz.) 7:6 (7:4), 6:7 (4:7), 10:8
Melzer, Roger-Vasselin (7-Rak./Fr.) - Peers, Venus (6-Austr./N. Zél.) 2:6, 7:6 (7:4), 12:10.