Novák na turnaji Masters porazil Moyu

• 4
Madrid - Český tenista Jiří Novák postoupil na turnaji série Masters v Madridu do čtvrtfinále. Turnajová jedenáctka dnes v třetím kole odvrátila v duelu se Španělem Carlosem Moyou při svém podání za stavu 4:5 v třetím setu mečbol a vypjatý zápas nakonec vyhrála po setech 6:7, 6:4 a 7:5. V pátečním utkání o postup do semifinále se sedmadvacetiletý Novák střetne s thajským hráčem Paradornem Srichaphanem.

Paradorn Srichaphan pokračuje na turnaji v Madridu ve vítězném tažení. Poté, co vyřadil bývalou světovou jedničku Gustava Kuertena z Brazílie a čtvrtého nasazeného Brita Tima Henmana, porazil ve třetím kole Ivana Ljubičiče z
Chorvatska. Třiadvacetiletý hráč, jenž před týdnem vyhrál tenisový turnaj na Asijských hrách, se ve čtvrtfinále utká s vítězem duelu mezi Jiřím Novákem a Carlosem Moyou ze Španělska.

Španělský tenista Alex Corretja porazil devátého nasazeného Rusa Jevgenije Kafelnikova a postoupil do třetího kola turnaje v Madridu. Corretja vyhrál ve třech setech 3:6, 6:3 a 6:4. Vyřazen je také Maročan Younes El Aynaoui, turnajová šestnáctka, naopak ve čtyřhře pokračuje šestý nasazený český pár Martin Damm a Cyril Suk. Turnaj série Masters v Madridu je dotován částkou 2,95 milionu dolarů.

Iveta Benešová porazila v druhém kole v Bratislavě Američanku Lauru Granvilleovou a poprvé v kariéře postoupila do čtvrtfinále turnaje WTA Tour. Benešová, která se do hlavní soutěže dostala z kvalifikace, zdolala osmou nasazenou Granvilleovou 6:3 a 6:4. V pátečním čtvrtfinále se devatenáctiletá Benešová (98. hráčka světového pořadí) utká s domácí hráčkou Evou Fislovou, která nečekaně vyřadila turnajovou čtyřku Jelenou Lichovcevovou z Ruska.

Více než dvě a půl hodiny bojovaly o postup do čtvrtfinále turnaje v Curychu Daniela Hantuchová s Ruskou Jelenou Dementěvovou. Z vítězství se nakonec radovala sedmá nasazená Slovenka, která svou soupeřku porazila 2:1 na sety.
Blíže k postupu přitom byla Dementěvová, jíž se povedlo poměrně hladce získat první sadu. V druhém dějství pak Slovence podruhé vzala servis a za stavu 5:3 měla čtyři mečboly.

Hantuchová je však odvrátila, což jí dodalo sebevědomí.  Devátá hráčka světa zpřesnila hru a proháněla svou soupeřku z jedné strany kurtu na druhou. Set nakonec získala v tie-breaku a poté pro sebe stejným způsobem rozhodla i třetí sadu, která se hrála dlouhých 72 minut. Svůj čtvrtý mečbol už Hantuchová na
rozdíl od soupeřky proměnila.

Výsledky:
MADRID (dotace 2,95 miliónu dolarů)

Dvouhra - 2. kolo:
Corretja (Šp.) - Kafelnikov (9-Rus.) 3:6, 6:3, 6:4, Lopez (Šp.) - El Aynaoui (16-Mar.) 6:7 (6:8), 6:4, 6:2, Lapentti (Ekv.) - Acasuso (Arg.) 6:3, 6:2.
3. kolo:
Novák (11-ČR) - Moya (8-Šp.) 6:7 (2:7), 6:4, 7:5, Ferrero (5) - Corretja (oba Šp.) 3:6, 6:0, 6:1, Grosjean (7-Fr.) - Južnyj (Rus.) 7:6 (7:2), 6:1, Calleri (Arg.) - Johansson (Švéd.) 6:4, 6:4, Srichaphan (Thaj.) - Ljubičič (Chorv.) 6:4, 6:2, Santoro
(Fr.) - Nalbandian (Arg.) 6:0, 6:2.
Čtvrtfinálové dvojice:
Santoro - vítěz Federer/Lapentti, Srichaphan - Novák, Grosjean - Calleri, Ferrero - vítěz Lopez/Agassi.
Čtyřhra - 2. kolo:
Damm, Suk (6-ČR) - E. Ferreira, Rikl (JAR/ČR) 6:4, 6:3, Escudé, Santoro (Fr.) - Novák, Štěpánek (ČR) 6:3, 6:2, Bhúpathí, Mirnyj (Ind./Běl.) - Kafelnikov, Vízner (Rus./ČR) 7:6 (7:5), 7:5.

CURYCH (1,224 miliónu dolarů)

Stevensonová (USA) - Dokičová (5-Jug.) 7:6 (8:6), 4:6, 7:5, Clijstersová (6-Belg.) - Coetzerová (JAR) 6:1, 6:1, Hantuchová (7-SR) - Dementěvová (Rus.) 3:6, 7:6 (7:4), 7:6 (8:6).
Martinezová - Stevensonová, Hantuchová - vítězka Mauresmová/Schnyderová, Mikaelianová - Heninová, Clijstersová - Davenportová.

BRATISLAVA (110.000 dolarů)
Dvouhra - 1. kolo:

Fislová (SR) - Tuová (USA) 6:0, 1:1 skreč.
2. kolo:
Benešová (ČR) - Granvilleová (8-USA) 6:3, 6:4, Dechyová (1- Fr.) - Rittnerová (Něm.) 2:6, 6:4, 7:6 (7:3), Matevžičová (Slovin.) - Shaughnessyová (2-USA) bez boje, Fislová (SR) - Lichovcevová (4-Rus.) 6:3, 6:4, Neffaová-de los Riosová (Par.) -
Schiavoneová (5-It.) 6:4, 7:5, Kurhajcová (SR) - Tuljaganovová (6-Uzb.) 1:6, 6:0, 6:2.
Dechyová - Kurhajcová, Fislová - Benešová, Loitová - Grandeová, Neffaová-de los Riosová - Matevžičová.
Čtyřhra - čtvrtfinále:
Dechyová, Tuová (Fr./USA) - Blahotová, G. Navrátilová (ČR) 6:4, 6:3, Matevžičová, Nagyová (Slovin./SR) - Hrdličková, Rittnerová (ČR/Něm.) 4:0 skreč.