Navrátilová navrhuje reformy

Melbourne - Po čtrnácti letech se vrátila na tenisový Australian Open bývalá světová jednička Martina Navrátilová. A návrat to byl úspěšný. S partnerkou Světlanou Kuzněcovovou porazily v prvním kole čtyřhry domácí hráčky Casanovovou a Prattovou ve třech setech. Mladé Rusce, po jejímž boku tenisová legenda vstoupila do nové sezony, byly čtyři roky, když Navrátilová hrála svůj poslední zápas na australském grandslamovém turnaji. "Postavit se opět na dvorec v Melbourne - to je pro mne takové vzrušení, že se mi doslova rozklepala kolena," přiznala rodačka z Čech.Dále čtěte: Čtvrtý hrací den byl pro Čechy úspěšný

Návrat však nebyl nikterak jednoduchý. "Trvalo mi půldruhého setu, než jsem dostala nohy do pohybu, i když jinak jsem hrála docela dobře," pravila už smířlivěji.

S Kuzněcovovou se dala dohromady náhodou. "Světlanu jsem požádala já," zavzpomínala Navrátilová. "Odřekla jí Aranxta Sanchezová právě v okamžiku, kdy se moje partnerka Tuljaganovová rozhodla kvůli zraněnému ramenu v Melbourne nehrát zároveň dvouhru i čtyřhru," vysvětlovala.

"Světlanu jsem znala z Tokia, kde jsem se Serenou Williamsovou prohrála právě s Aranxtou a Světlanou. Tak jsem jí zavolala, dohodli jsme se s trenérem Sanchezem a bylo to," doplnila Američanka.

Ruska si zkušenější partnerku nemůže vynachválit. "Je to velká škola," uvedla Kuzněcovová v rozhovoru pro agenturu SID.

Navrátilová se v Melbourne rovněž svěřila se svými představami, kudy by se měl tenis dál ubírat. Jednou z věcí, které by změnila, jsou rakety. Stýská se jí po dřevěných s malou hlavou. "Vždyť se na to podívejte. S tím, s čím se hraje dnes, je to hračka. Se starými raketami to bylo o něčem jiném. S novými to jde samo, ale není to moc divácky atraktivní," tvrdila Američanka, která se netají ambicemi reformovat hru a spolupodílet se v budoucnosti na organizaci tenisového dění.

"Myslím si, že bych mohla uplatnit zkušenosti, které jsem získala během těch třiceti let, a také se mi zdá, že bych se ráda podílela na určitých změnách," přiznala Navrátilová. Nejprve by zavedla síť velkých turnajů, na nichž by každoročně hráli tenisté ze světové špičky. "Šlo by o jakousi nejvyšší soutěž," snažila se přiblížit svou představu. "Měli bychom dvanáct velkých turnajů plus tradiční grandslamy. Světová špička by ročně hrála šestnáct turnajů, což je podle mně v silách každého," tvrdila.

"Vedle toho by pak existovaly turnaje na nižší úrovni. Ti nejlepší by se každopádně měli utkávat častěji. Nemělo by to být tak, že se hraje dvacet turnajů, na nichž na sebe hráči dlouho nenarazí, protože jeden hraje tam a druhý zase jinde," líčila, co jí vadí na současném hracím systému.

V souvislosti s oznámením Švýcarky Martiny Hingisové, že si od tenisu hodlá na neurčitou dobu odpočinout, Navrátilová uvedla, že dnešek klade na tenisty ohromné nároky. "Hlavní důvod, proč dnes hráči vydrží méně, je asi v tom, že my jsme vyrůstali na antuce," přemítala Navrátilová. "Zatímco dnes hrají mladí jednak velmi mnoho a především na tvrdých dvorcích, což silně namáhá klouby," uzavřela Američanka.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga