Nový centrkurt ve Wimbledonu

Nový centrkurt ve Wimbledonu | foto: Reuters

Je tu revoluce. Vítejte pod wimbledonskou střechou

  • 5
Vlastně je to skoro stejně šokující, jako kdyby se princ Charles vydal na procházku kolem Temže v pankáčském oblečení. Nejkonzervativnější ze všech tenisových grandslamů,Wimbledon, se odhodlal k výrazné revoluci. Jeho centrkurt bude mít v letošním ročníku, který začíná už v pondělí, poprvé k dispozici i posuvnou střechu.

Prší? Nevadí. Na rozdíl od předchozích zvyků to neznamená mnohahodinové prodlevy, nekonečné čekání hráčů v šatnách. Pokud se zápas hraje na centrkurtu, v dešti se prostě jen zatáhne střecha.

"Tak často jsme tu kvůli dešti čekali. Jsem rád, že Wimbledon udělal tak velký pokrok," pochvaloval si favorit číslo 1 Roger Federer.

V minulosti po prvních kapkách následovala bleskurychlá operace, při které sběrači míčků zahalili travnaté kurty velkými zelenými plachtami.

Aby nebyl povrch centrkurtu narušen, vyrostl před zraky moknoucích fanoušků prapodivný krycí stan.

Teď to bude jinak. V případě potřeby se tady do deseti minut zatáhne průhledná střecha, do dalších přibližně 30 minut se pod ní ustálí potřebné klima, aby si tenisté nepřipadali na trávníku jak na ledové ploše. Pak už je jedno, jestli je venku slota. Zápas může pokračovat.

Podívejte se, jak vypadá nová chlouba Wimbledonu

"Jen aby bylo jasno – na takovou plochu, kterou teď pokryje střecha, by bylo třeba 7 500 deštníků," napsal list The Times.

Ne, slovo revoluce není přehnané. Tohle místo za 132 let své existence nezažilo větší změnu. Přestože se zdá praktická, spoustě milovníků starých pořádků se nezamlouvala. Měli v ruce obstojný argument – novinka stála spoustu peněz, v přepočtu až tři miliardy korun. Byla však nutná.

Časté přestávky vynucené špatným počasím čím dál tím víc vadily především televizní stanici NBC, jež Wimbledon vysílá. Její tlak donutil pořadatele k rázné investici.

"Při celé rekonstrukci jsme pečlivě dbali na to, abychom se neprovinili na dlouholeté wimbledonské tradici," řekl jeden z organizátorů, Tim Phillips.

Nejde jen o déšť, střecha může pomoci i v případě tmy. Dosud se fanoušci kolem deváté večerní hodiny s obavami dívali na hodinky, zda se zápas před nimi stihne dohrát. Nyní je díky 120 reflektorům teoreticky možné, že se zápasy budou dohrávat až po půlnoci.

"Takzvané night-sessions, které jsou běžné třeba při Australian Open, zatím neplánujeme. Ale ano – klidně se může stát, že budeme končit po desáté večer," připustil Phillips.

Třeba vám to celé pořád přijde jako zveličovaná prkotina, mnoho tenistů by s vámi však nesouhlasilo.

Hrát pod střechou je něco jiného než pod otevřeným nebem. Specifické podmínky zastřešeného kurtu vyhovují například Britovi Andy Murraymu.

I proto má třetí hráč světa troufalé přání: "Ať prší co nejvíc." Pokud se mu přání splní, přijde si na své. Tedy s jednou podmínkou – že bude jeho zápas naprogramován na centrkurt. Když na něj vyjde jiný dvorec, má smůlu. Bude čekat v šatně tak dlouho, než se anglické počasí umoudří. Tak jak to znaly generace tenistů před ním.


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga