BUDU HRÁT TURNAJ MISTRŮ? Tomáš Berdych si v žebříčku pro finálovou osmičku drží šestou pozici. | foto: AP

Berdych je nově šestý v žebříčku. A stále živí naději na Turnaj mistrů

• 13
Tomáš Berdych se oficiálně stal světovým hráčem číslo 6. Pětadvacetiletý tenista tak opět o jedno místo vylepšil své žebříčkové maximum, jehož dosáhl skvělými výsledky zejména v první polovině sezony. Zároveň stále drží naději na svůj premiérový start na listopadovém Turnaji mistrů.

Od finálové účasti ve Wimbledonu se Berdychovi příliš nedaří. Víc zápasů prohrál (9) než vyhrál (7), i tak má k účasti na klání osmi nejlepších tenistů sezony stále blíž.

A to i přesto, že na turnaji série Masters v Šanghaji minulý týden vyhrál jen jeden zápas. V Číně si totiž své pozice nevylepšili ani jeho přímí konkurenti

V žebříčku pro Turnaj mistrů českému tenistovi momentálně patří šesté místo s náskokem 515 bodů na devátého Španěla Verdaska.

Už jistou účast v Londýně mají Rafael Nadal, Roger Federer, Novak Djokovič a nově i šampion ze Šanghaje Andy Murray. Blízko je pátý Robin Söderling.

tomáš berdych 2010

Úspěchy:

F - Wimbledon, Miami
SF - Roland Garros

Bilance zápasů do Wimbledonu (včetně): 36-12 (12 turnajů + Davis Cup + Světový pohár)

Bilance zápasů po Wimbledonu: 7-9 (7 turnajů + Davis Cup)

"Máme před sebou ještě jeden hlavní cíl, a to je Londýn, takže zase musí makat," řekl Berdychův trenér Tomáš Krupa.

Berdych tento týden startuje na podniku série 250 ve Stockholmu, kde bude nasazenou trojkou.

Do konce sezony tenisty čekají ještě tři zásadní turnaje: ve Valencii a Basileji se bude hrát o 500 bodů, posledním je Masters v Paříži (1000). Turnaj mistrů se uskuteční od 21. do 28. listopadu.

Berdych atmosféru závěrečného turnaje sezony už okusil v roce 2007, v Šanghaji ale působil jako náhradník. O rok později byl jako náhradník povolán Radek Štěpánek. Ten však oba své zápasy prohrál.

Posledním českým tenistou, který se do finálové osmičky přímo kvalifikoval, byl Jiří Novák v roce 2002.

CESTA DO LONDÝNA (OSM NEJLEPŠÍCH PLUS DVA NÁHRADNÍCI, TUČNĚ OZNAČENÍ UŽ MAJÍ ÚČAST JISTOU)