Vítek doplaval v závodu na 25 km osmý

Postupim - Ruský plavec Jurij Kudinov se stal v Berlíně mistrem Evropy v maratonskému závodu na 25 kilometrů. Světový šampión na této trati z loňské Fukuoky, který dosud neměl z mistrovství Evropy ani jednu medaili, deklasoval celé startovní pole rozdílem třídy a cílem proplaval v čase 5:09:47. Druhý skončil se ztrátou více než osmi minut Francouz Gilles Rondy, třetí pozici obsadil Španěl David Meca, který byl na minulém ME v Helsinkách v roce 2000 stříbrný.

Čeští dálkoví plavci se na Templinském jezeře v Postupimi neztratili. V průběhu závodu byli velice aktivní a nakonec se protlačili do desítky. Svěřenec reprezentačního trenéra Zdeňka Tobiáše Rostislav Vítek, který před dvěma lety vzdal, obsadil osmou pozici. Na Kudinova ztratil téměř dvacet minut. Pavel Srb z
pražských Bohemians skončil s odstupem dalších třinácti minut dvanáctý a neobhájil tak desáté místo z Helsinek.

Stejně jako mezi ženami pozdější vítězka Edith van Dijková z Nizozemska, také Kudinov uplaval svým soupeřům hned na začátku. Už po pěti kilometrech před ostatní skupinou vedl o dvě minuty a v mezičasu na 15 kilometru měl více než sedmiminutový náskok na desítku plavců, v jejímž čele figurovali Srb s Vítkem. V dalším okruhu se však skupina roztrhala Češi se mírně propadli.

Akvabela Rybářová skončila desátá
Francouzka Virginie Dedieuová se v Berlíně stala novou mistryní Evropy v synchronizovaném plavání. Stříbrná medailistka z mistrovství světa předvedla
vynikající volný program a s přehledem si udržela náskok před druhou Anastasií Davydovovou z Ruska. Bronz získala v kategorii sólistek Španělka Gemma Mengualová.

Česká závodnice Jana Rybářová si ve finálovém volném programu o jedno místo polepšila a v konečném hodnocení obsadila desáté místo. Čtyřiadvacetiletá závodnice Tesly Brno se o umístění dělí s Běloruskou Kristinou Naděždinovou.

Obhájkyně titulu Olga Brusnikinová z Ruska do Berlína nepřicestovala, neboť vloni po triumfu na mistrovství světa ve Fukuoce ukončila kariéru.