KDO JE VÝŠ? V úvodním kole Pohár šesti národů se v Londýně utkaly Anglie (v bílém) a Wales. | foto: Alastair GrantAP

V britské řeži ragbistů slavila Anglie. Princ Harry jásal, smutný byl William

• 1
Na dva zápasy přišlo přes 160 tisíc diváků, na tribuně londýnského stadionu Twickenham tleskal ragbistům Anglie po výhře nad Walesem princ Harry, naopak jeho bratr princ William smutnil. 117. ročník Poháru šesti národů začal.

Začal britskou řeží a jasným vítězstvím obhájců trofeje Irska nad Itálií.

Anglie v závěru úpěla pod drtivým tlakem soupeře z Walesu, přes osmdesát tisíc lidí v hledišti tajilo dech a v čestné lóži sedící zástupci královské rodiny princové William a Harry byli u vytržení.

Nakonec po chybě soupeře v závěru vyšla z krásného a tvrdého zápasu vítězně Anglie 30:17. A tak se mohl radovat Harry, patron a velký fanoušek anglické reprezentace. Následník trůnu princ William , patron velšského ragby, musel přijmout porážku.

Princové William (vlevo) a HarryAnglie - Wales

Kdy se o ní rozhodlo? Klíčové byly dva momenty.

V závěru první půle a v úvodu druhé Anglie utekla o sedmnáct bodů. Pomohl ji k tomu nedisciplinovaný Alun-Wyn Jones, který úmyslně a hlavně zbytečně podkopl unikajícího Hartleye a byl na deset minut vyloučen. Dvě pětky a dva kopy neomylného Wilkinsona přinesly skóre 20:3.

Hosté se však nevzdali, pilíř Adam Jones vzápětí snížil a devět minut před koncem se anglickou obranou protáhl útočník Hook. Společně s kopy Stephena Jones do bylo 20:17 a Wales se dál probíjel k anglickému brankovišti.

Jenže pět minut před koncem právě hostující kopáč Jones v nadějné pozici přihrál přímo do ruky soupeři, který brejk přes půl hřiště dotáhl k třetí pětce. A když světová hvězda Wilkinson proměnil další dva kopy, Wales prohrál krutě 17:30.

2010 - ?

Anglie tak slibně vykročila do turnaje, který naposled vyhrála v roce 2003.

To v druhém sobotním utkání 1. kola Six nations úřadující šampioni z Irska porazili snaživou Itálii 29:11. Hosté sice v Dublinu předvedli slušně organizovanou a tvrdou obranu, ale k ohrožení irského brankového území se dostávali těžko.

Domácí dirigováni nestárnoucím O´Garou, autorem šestnácti bodů, trpělivě zvyšovali náskok a bezpečný odstup si hlídali až do konce.

Pohár šesti národů je jeden z nejprestižnějších turnajů národních mužstev na planetě vůbec. Hraje se už od roku 1883.

V ragby je víc jen mistrovství světa. Srovnatelný s evropským Six nations je turnaj Tri nations, v němž startují Nový Zéland, Austrálie a Jižní Afrika.

Dřív se v Evropě hrálo s pěti týmy. Itálie byla do uzavřené společnosti britských týmů Anglie, Walesu, Skotska, dále pak Irska a Francie přizvána teprve před deseti lety.

ragby, Irsko - Itálieragby, Anglie - Wales

V sobotu na dvě utkání úvodního kola do Dublinu a Londýna přišlo přes 160 tisíc diváků.

V neděli v Edinburgu domácí Skotsko podlehlo Francii 9:18.

Anglie - Wales 30:17 (13:3).