Řada sportovišť stále čeká na obnovu

  • 1
Praha - Přes značné finanční injekce do rekonstrukcí budov a úprav areálů poničených loňskými katastrofálními záplavami se život na mnohá sportoviště vrací jen pomalu. Většina z nich je již sice v provozu, ale většinou jen v provizorních podmínkách, postrádajících dostatečné zázemí pro sportovce.

Podle údajů pražského magistrátu způsobila velká voda jen v hlavním městě škody za téměř 300 milionů korun. Nejvíce utrpěl sportovní areál ve Stromovce, ale hodně postiženy byly i Štvanice, Trója, nebo Velká Chuchle.

V areálu ministerstva vnitra v pražské Stromovce odborníci vyčíslili škody na 167 milionů korun. Obnovena byla zatím venkovní sportoviště, tenisové kurty a atletický ovál, v zimní části sezony už budou mít atleti možnost plně využívat krytou halu. Letos se kvůli její opravě domácí halové tituly rozdělovaly v Bratislavě.

Hromady suti, vytrhaného asfaltu a neutěšený stav dalších objektů však stále připomínají loňskou tragédii. Některé stavby dokonce musely být srovnány se zemí, jiné čekají na rekonstrukci. Rychlost úplné obnovy chodu areálu závisí podle ředitele odboru sportu ministerstva vnitra Jaromíra Vodehnala na ekonomických možnostech, zapotřebí je prý přes 62 milionů korun.

"Pokud budeme mít včas dostatek financí, mohli bychom se dočkat úplného provozu třeba do roka. V opačném případě se s tím ale můžeme potýkat také dalších pět let," odhadl Vodehnal.

Pozitivní informací je podle něj fakt, že ani jedna z hlavních budov, které jsou v současné době opuštěné nebo slouží jen přechodně jako šatny pro pracující dělníky, není podle statiků určena k demolici.

Patří mezi ně rovněž hala, která sloužila vzpěračům PSK Olymp i reprezentaci. Okna a dveře otevřené, aby vzduch mohl lépe proudit a stěny vyschnout, cedule přibité na vchodech upozorňují na zákaz vstupu. "Vzpěrači se tam nejspíš nevrátí," konstatoval smutně generální sekretář Českého svazu vzpírání Zdeněk Eret.

Povodně ve Stromovce napáchaly vzpěračům škody kolem 25 miliónů korun. Voda poškodila nejen více než čtyři desítky činek, ale také šatny s oblečením, masérny, kanceláře s počítači a posilovnu. Podle Ereta existuje varianta, že se pro vyplavenou halu najde jiné využití a nový stánek by měl být údajně vybudován na Markétě. Reprezentanti se už téměř rok připravují v mateřských oddílech, převážně v Sokolově, ženy našly azyl v Ostravě.

Ve Stromovce zatím netrénují ani zápasníci, jimž rozvodněná Vltava způsobila jen na sportovním a materiálním vybavení ztráty nejméně za dva milióny korun. Sami odklízeli naplavené bahno, vynášeli čtyři zničené žíněnky a zařízení z administrativní
budovy. Dnes marně hledají odpovídající zázemí.

Nejprve se potýkali s problémy s vytápěním v Hostivaři, poté se stísněnými prostory v útrobách tribuny plochodrážního stadionu na Markétě a v současné době trénují v policejním muzeu poblíž Nuselského mostu. "Je to jako připravovat tenistu jen na jedné na polovině kurtu," posteskl si nedávno kouč tuzemské reprezentace v řeckořímském stylu Ervín Varga. Rozložit dvanáct metrů zápasnické žíněnky nelze v muzeu ani náhodou.

Peripetiím patrně nebude hned tak konec, nicméně zpráva o chystané rekonstrukci budovy ve Stromovce přinesla zápasníkům světélko naděje. Opravy si ovšem podle odhadů mohou vyžádat až deset milionů korun.  "Jestli bude dobrá vůle a dost peněz, zápas by se do prostor ve Stromovce mohl vrátit a zápasníci zahájit přípravu možná už na další olympijský cyklus," podělil se o soukromý odhad bývalý dlouholetý reprezentant, olympionik a šéf svazu Petr Kment.

Škoda na tenisovém klubu pražské Sparty činila 35 miliónů korun. Ze čtrnácti antukových dvorců je opravena polovina, ze dvou betonových jeden. Hraje se i na třech dvorcích v hale, čímž byl zajištěn chod klubu, v kterém trénují například Klára Koukalová a Bohdan Ulihrach. Dosavadní opravy v hodnotě 25 miliónů korun vedení financovalo z povodňových dotací, pojistky a klubové rezervy.  Nyní se dodělává restaurace, rehabilitace a sportovní obchod. Přes zimu se činovníci Sparty rozhodnou, jakým způsobem opraví zbytek.

Hlavní město dalo sportovním klubům a oddílům na odstranění povodňových škod již loni 9,5 milionu korun, letos 26 milionů. S dotacemi počítá i pro příští rok.  "Snažíme se dát maximum, limitováni jsme však finančními možnostmi městské pokladny," sdělil primátorův náměstek Petr Hulinský.

Magistrát přiděluje peníze tak, aby pomohl k obnově základních funkcí poškozených sportovišť. S pomocí města se podařilo opravit například loděnice AC Sparta Praha, SK Praha 4 či klubu kanoistů Slavia Praha. Obnoveny byly i sokolovny TJ Sokol Hodkovičky, TJ Slavoj Holešovice či SK Start Praha.

"Finančně jsme se spolupodíleli také na zprovoznění jezdeckého areálu Žižka Praha nebo umělého slalomového kanálu v Tróji," dodal Hulinský.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž