RUSKÁ TROJKA. Trenérka Eteri Tutberidzeová a její dívky v Grazu. Zleva stříbrná...

RUSKÁ TROJKA. Trenérka Eteri Tutberidzeová a její dívky v Grazu. Zleva stříbrná Anna Ščerbakovová, zlatá Aljona Kostorná, bronzová Alexandra Trusovová. | foto: Profimedia.cz

Puberťačky v dospělém světě. Jak žijí nejlepší krasobruslařky Evropy

  • 12
Graz (Od našeho zpravodaje) - Rozmazlují své domácí mazlíčky. Hrají si na modelky a pózují s rozpletenými vlasy. Vytrvale hledí na displej svých chytrých telefonů. Potud jsou to docela obyčejné dívky ve věku 15 a 16 let, tedy z lékařského pohledu stále v období puberty. Jenže tyto tři Rusky jsou zároveň už i ženy, přinejmenším v krasobruslařské terminologii, nejlepší v Evropě i na světě. Jak žijí? Jak se chovají? O čem se baví?

Když spolu laškují před losováním startovních čísel pro volnou jízdu, připomínají rozdováděné žákyně 9. třídy na školním výletě. 

Jenže... Jsme právě na mistrovství Evropy kategorie žen v Grazu. Na sešlosti, kde 23letá česká mistryně Eliška Březinová prohlásí: „S mými vrstevnicemi si tu už připadáme jako babičky.“

Tři mladičké Rusky v červených bundách tomuto dívčímu společenství vládnou. Kde se zjeví, triumfují rozdílem třídy. Úchvatnými skoky drtí starší konkurentky.

Krasobruslařka Březinová ve 23 letech: Připadáme si tu jako babičky

Šestnáctiletá Aljona Kostorná působí navenek coby kápo téhle party. Ovládla finále Grand Prix a teď i souboj v Grazu. A hlavně je o rok starší než zbylé dvě.

Usadí se uprostřed a její patnáctileté kolegyně Anna Ščerbakovová a Alexandra Trusovová se na ni neustále otáčejí, jako by si od ní nechávaly schvalovat, co řeknou.

Ukazují si zprávy v mobilech, hrají si s mikrofonem u stolu, pořád se chichotají. Nevypadají, že by z nich extrémní tréninkový dril, mnohými experty kritizovaný, vysával životní energii.

DOMINÁTORKY. Při losování volných jízd na ME v Grazu - zleva Trusovová, Kostorná, Ščerbakovová.

V roli Anděla v krátkém programu a Upíra ve volné jízdě ovládla Kostorná evropský šampionát.

Jaká životní role by se jí líbila, až jednou závodní brusle odloží?

„Chci být neurochirurgem,“ překvapí odpovědí.

Proč právě jím?

„Líbí se mi, že se zabývá tak malými částmi lidského těla, na které je chirurg krátký.“ 

Kdy vás napadlo, že jím budete?

„Už před čtyřmi lety, když jsem sledovala s maminkou televizní pořad o neurochirurgii.“

Nikdy se neuspokojte

Ve škole má Kostorná individuální plán. „Občas tam zajdu na dvě hodiny před tréninkem. Ale většinou jen na zkoušky,“ prozrazuje.

Nejoblíbenější předměty? Biologie a chemie.

Když byla malá, pořád skákala ze stromů i houpaček, případně děsila ostatní tím, že běhá po rozžhavených kamenech. Je hyperaktivní, dejte ji na sport, radili rodičům. Maminka vybrala pro čtyřletou Aljonu krasobruslení. Táta, bývalý atlet, měl sice jiné představy, ale posléze se spokojil s tím, že syna pro změnu přihlásil na fotbal a zápas.

Napoprvé maminka strčila dceru na kluziště a radši zavřela dveře, aby nemohla utéct. Malá Aljona mocně protestovala, až časem přicházela té bruslařské zábavě i tréninkům na chuť.

Po čtyřech letech se jí maminka zeptala: „Chceš se bruslení věnovat pořádně?“

„Samozřejmě!“

V moskevském klubu Sambo 70 se postupně propracovala až k ruské trenérské císařovně Eteri Tutberidzeové, u které se připravují také Ščerbakovová a Trusovová. Což byl zlom v její kariéře.

„Teprve tam jsem se naučila, co znamená opravdu tvrdě pracovat,“ vypráví Kostorná. „Jakmile pokazíme třeba jen jeden skok v programu, musíme jet celý program znovu od začátku. Ale to je v pořádku. Díky tomu mi pak při závodech ani na konci jízd nedochází dech.“

Aljona Kostorná ve volné jízdě na mistrovství Evropy ve Štýrském Hradci.
Anna Ščerbakovová na krasobruslařském ME v rakouském Grazu
Alexandra Trusovová na krasobruslařském ME v rakouském Grazu

NA LEDU V GRAZU. Kostorná (vlevo) při volné jízdě, Ščerbakovová (uprostřed) a Trusovová při krátkém programu.

Heslo jejich trenérky zní: Nikdy se neuspokojte. „Jakmile bychom polevily, máme problém, protože na naše místo může rychle přijít někdo jiný,“ uvědomuje si Kostorná. 

Vždyť už nyní jsou s nimi ve skupině další třinácti- a čtrnáctileté medailistky ze světových juniorských akcí.

Čivavy, oblečky, dlouhé vlasy

Jak mistryně Evropy nejraději relaxuje?

„Miluju koně a mé čivavy, hraju si s nimi.“ 

O domácích mazlíčcích si s oběma kolegyněmi může povídat donekonečna. Alexandra Trusovová, bronzová v Grazu, dokonce pro svou čivavu Tinu zřídila vlastní instagramový účet a s rozzářenýma očima o ní vypráví: „Na prázdniny jezdím nejradši k moři do Itálie nebo Španělska, protože tam mohu brát také Tinu a v obchodech pro psy jí kupuju krásné oblečky. Nemá je ráda, ale mně se líbí, když ji mohu oblékat jako princeznu.“ 

Psa má rovněž stříbrná Anna Ščerbakovová, navíc kočku Mafii, jejich fotografie s oblibou vystavuje na svém instagramového účtu. Zároveň ráda pózuje se svými rozpuštěnými dlouhými vlasy. „Jste jako elfka z Pána prstenů,“ píší jí fanoušci. 

Ovšem na délku vlasů Trusovové, které sahají téměř až ke kolenům, nemá. „Odmalička jsem si je nestříhala, jen konečky. Chtěla jsem je mít stejně dlouhé jako Locika,“ zmíní Trusovová holčičku z Pohádek bratří Grimmů.

Buď jsem první, nebo žádná

Přestože tři mladé Rusky mezi sebou bojují o nejcennější tituly, zdá se, že mimo led si rozumějí. 

„Snažím se mít dobré vztahy se všemi,“ říká Trusovová. „Kvůli tréninku a studiu nemám moc šancí dělat si přátele. Ale mohu se spolehnout na své starší bratrance. Za nimi vždycky chodím, když potřebuji s něčím poradit.“

Kostorná o své povaze prozrazuje: „Nejsem kdovíjak společenská. Lidem moc nevěřím. Potřebuji je nejprve lépe poznat, než se před nimi rozmluvím. Někdo si proto možná myslí, že jsem arogantní. Není to tak.“

Na ledě a především při závodech jejich kamarádství pochopitelně rychle mizí. Tam jsou největšími rivalkami. 

„Buď jsem první, nebo žádná,“ je motto Kostorné.

„Rivalita jim pomáhá. Když vidí, jak skvěle skáčou na tréninku ty druhé, jsou neustále v napětí,“ tvrdí Eteri Tutberidzeová. 

Trusovová za trenérkou údajně chodí s prosbami, že chce zkoušet skoky a kombinace, které nikdo jiný nedělá. 

„Čtveráky skáču od dvanácti,“ vypráví. „Přála bych si, aby krasobruslení bylo jen o skocích. Bohužel není, to je smůla. Musím se učit i další věci.“

Už ve třinácti šokovala Trusovová svými čtvernými skoky svět i na juniorských závodech. Tehdy měla v tomto směru před Ščerbakovovou a Kostornou velký náskok. Dnes má jako jediná v repertoáru hned čtyři různé čtverné skoky: toeloop, salchow, flip a lutz. Jenže v aktuální sezoně u nich padá častěji, než bývala zvyklá.

Ščerbakovová si v roce 2017 při nácviku obtížné kombinace dvou trojitých rittbergerů zlomila nohu, ale dokázala se obdivuhodně rychle vrátit a dvakrát vyhrát ruské mistrovství. Jako jediná nyní zařazuje do volné jízdy hned dva čtverné lutzy. 

„Možná vypadám jako malá a křehká holka, ale mám srdce bojovnice, která se chce rvát s dospělými,“ tvrdí. „Čtverné skoky jsou pro mě adrenalin.“

Zkoušejí je na ledu nejprve s bezpečnostní sítí, později ji odkládají. „Nosíme polstrované kalhoty, aby nás pády při nácviku čtveráků tolik nebolely,“ vysvětluje Ščerbakovová.

„Musíte nejprve překonat strach a psychologickou bariéru, jinak to nefunguje,“ poukazuje Kostorná. Ta ještě čtverný skok v závodech nezařadila, zato udivuje skvostným a vysokým trojitým axelem. 

„Zkouším čtverný salchow, ale chce to čas. Zatím je to surový skok,“ prozrazuje. Bývalá mistryně světa Marija Butyrská se nicméně domnívá, že se svými schopnostmi může Kostorná v budoucnu zvládnout i čtverný axel. Tedy skok, který dosud nikdy nepředvedl ani žádný muž. 

Krasobruslení jim otevřelo svět a ony ho nadšeně poznávají. Trusovová vypráví: „Miluji Austrálii kvůli zvířatům, Kanadu kvůli krásné přírodě a Japonsko kvůli milým lidem, kteří mi dávají jako dárky i panenky a oblečky pro mého psa.“

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Walk in Tokyo  #Dreams on ice#

Příspěvek sdílený Aliona Kostornaia (@aliona_officialnew),

Jak dlouho asi tento jejich životní styl potrvá?

„Chtěla bych vyhrát olympiádu v Pekingu 2022,“ říká Kostorná. Ten cíl mají všechny tři stejný. Ale vydrží v závodech a ve špičce tak dlouho? 

Varující jsou příklady krátké ledové životnosti slečen Sotnikovové, Lipnické nebo Zagitovové, když se jejich těla odrůstající pubertálnímu věku začala měnit a byla zároveň příliš brzy vyčerpaná každodenními tvrdými tréninky.

Aljona Kostorná, královna evropských krasobruslařek ze šampionátu v Grazu, to teď neřeší. 

„Žiju přítomností,“ povídá.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž