Tomeček vyhrál o vteřinu rychlostní zkoušku

C a s t e l l o n - O jedinou vteřinu vyhrála Tatra Tomáše Tomečka a Brazilce Andreho Azeveda rychlostní zkoušku třetí etapy Rallye Paříž-Dakar, která vedla okolím Castellonu ve Španělsku a měřila šest kilometrů. Tatra Karla Lopraise dojela se ztrátou sedmi sekund na třetím místě, mezi kopřivnické vozy se vklínil kamaz Rusa Kabirova. Třetí etapa měří 430 kilometrů a její cíl je v Almerii. V průběžném pořadí kamiónů vede i nadále další Rus Čagin před Kabirovem. Loprais zůstal třetí, Tomeček si polepšil z šestého na čtvrté místo.

Mezi automobily byl nejrychlejší Francouz Jean-Pierre Fontenay na mitsubishi. V čele celkového pořadí se usadil Japonec Hiroši Masuoka rovněž na mitsubishi, který v rychlostní zkoušce dojel za Fontenayem. Dosud vedoucí Jean-Louis Schlesser z Francie obsadil až třinácté místo a celkově je druhý.

Motocykly dnešní etapu vynechaly kvůli přehnaným finančním nárokům španělské strany. Podle agentury Reuters údajně Španělský motocyklový svaz požadoval po organizátorech rallye za pomoc s etapou sedm miliónů peset (asi 1,5 miliónu korun).

Výsledky - 3. etapa (rychlostní zkouška)

Automobily: 1. Fontenay (Fr./Mitsubishi) 8:20, 2. Masuoka (Jap./Mitsubishi) -6 s, 3. De Mevius (Belg./Nissan) -22, 4. De Lavergne (Fr./Nissan) -33, 5. Souza (Port./Mitsubishi), 6. Servia (Šp./Schlesser) oba -34.
Průběžné pořadí: 1. Masuoka 42:58, 2. Schlesser (Fr./Schlesser) -46, 3. Fontenay -1:00, 4. Servia -1:06, 5. De Mevius -1:15, 6. Souza -1:18.

Kamióny: 1. Tomeček, Azevedo (ČR, Braz./Tatra) 10:03 min., Kabirov (Rus./Kamaz) -1 s, 3. Loprais (ČR/Tatra) -7, 4. Čagin (Rus./Kamaz) -8, 5. Guiea (Šp./Kamaz) -15, 6. Toni (It./Mercedes)-19.
Průběžné pořadí: 1. Čagin 53:22, 2. Kabirov -25, 3. Loprais - 52, 4. Tomeček -1:54, 5. Toni -2:10, 6. Versino (Fr./Hino) -2:12.

Příznivci osvobozenecké fronty Polisario blokují trať 3. etapy Rallye Paříž-Dakar, která odstartovala 3.ledna ve španělském Castellonu. Fronta Polisario usiluje o samostatnost Západní Sahary, jež byla v roce 1975 anektována Marokem.