V Kuopiu kraloval Nor Romören

Kuopio - Fin Janne Ahonen ještě nemůže začít s oslavami celkového prvenství ve Světovém poháru skokanů na lyžích. Závod pod umělým osvětlením ve finském Kuopiu totiž ovládli Norové - zvítězil Björn Einar Romören před Roarem Ljökelsöyem. A ten na Ahonena dva závody před koncem seriálu ztrácí jen 142 body.

Třetí skončil Alexander Herr z Německa, který stanul na stupních vítězů poprvé v kariéře. Ahonen, který nemá můstek v Kuopiu příliš v lásce, byl čtvrtý, vyrovnal své místní maximum a ze svého náskoku v čele SP dovolil soupeřům ukrojit jen 30 bodů.

Ljökelsöy však už má o celkovém vítězi SP jasno. "Letos vyhraje Ahonen a za rok já," usmíval se Nor a vedoucí muž SP mu přizvukoval: "Myslím, že moje vyhlídky na prvenství opravdu nejsou tak špatné," pokyvoval hlavou Ahonen.

A spokojený trojlístek doplňoval i vítězný Romören. "Skáču teď úplně lehce, bez jakýchkoli problémů. Doufám, že mi tahle forma vydrží i v závodech v Norsku," věřil dvaadvacetiletý závodník.

Janda postoupil do druhého kola z třicáté pozice a nakonec si své umístění ještě o dvě příčky vylepšil. Dokázal totiž přeskočit Rakušana Andrease Goldbergera a nahoru jej posunul i výrok rozhodčích, kteří diskvalifikovali Švéda Johana Erikssona za příliš dlouhé čekání s rozjezdem.

Za 28. místo získal Janda do hodnocení SP tři body. Další český závodník Jan Matura se do hlavní soutěže z úterní kvalifikace neprobojoval.  Světový pohár pokračuje pátečním závodem v Lillehammeru a vyvrcholí v neděli v Oslu.

Výsledky:  1. Romören 259,7 b. (127,5+126,5 m), 2. Ljökelsöy (oba Nor.)
252,6 (125+124,5), 3. Herr (Něm.) 245,0 (124,5+123), 4. Ahonen (Fin.) 243,0 (120+125), 5. Ammann (Švýc.) 242,1 (120,5+124), 6. Kiuru (Fin.) 240,0 (123,5+121,5), 7. Benkovič (Slovin.) 239,7 (117,5+126,5), 8. Ingebrigtsen (Nor.) 236,9 (117+126), 9. Morgenstern (Rak.) 235,1 (125,5+116,5), 10. Späth (Něm.) 232,3 (119+122), ...28. Janda (ČR) 201,1 (110,5+114).
Průběžné pořadí SP (po 21 závodech):  1. Ahonen 1248, 2. Ljökelsöy 1106, 3. Pettersen (Nor.) 780, 4. Höllwarth (Rak.) 731, 5. Romören 685, 6. Morgenstern 648, ...45. Janda 57, 50. Matura 32, 74. Mazoch (oba ČR) 3.

Nor Björn Einar Romören zvítězil v nočním závodu Světového poháru ve skoku na lyžích ve finském Kuopiu.