V Ga-Pa se na Nový rok představí tři Češi

• 30
Garmisch-Partenkirchen - Ve druhém podniku Turné čtyř můstků se v novoročním závodě v Garmisch-Partenkirchenu představí tři čeští skokané na lyžích - Jakub Janda a z kvalifikace postoupivší Antonín Hájek a Jan Matura. Janda kvalifikaci vynechal, postup do hlavního závodu měl však coby lídr Světového poháru jistý.

Nejdelší kvalifikační pokus předvedl zkušený Japonec Norioki Kasai, který přistál na metě 122,5 metru. A právě on bude soupeřem českého reprezentanta v 1. kole hlavního závodu.

Antonín Hájek skončil se 110,5 metry  pětatřicátý, Jan Matura proklouzl do elitní padesátky těsně. Skok dlouhý 107,5 metru byl v kvalifikaci až 46. nejlepší.

Maturu čeká vítěz úvodního závodu Janne Ahonen z Finska,  Hájek poměří síly s dalším Japoncem Takanobuem Okabem.

Formu nadále marně hledá Jan Mazoch, který se krčí až na 71. místě výsledků kvalifikace. Skok na hranici 101 metru mu k postupu stačit nemohl.

Janda si zkusil dva tréninkové skoky a pak se vysílačkou domluvil s trenérem Vasjou Bajcem, že kvalifikaci vynechá. "Druhý skok byl docela dobrý, ještě tam byly technické chyby, ale mám ještě rezervy ve vybavení, třeba závodní kombinézu," řekl Janda v rozhovoru pro Český rozhlas.

Diskvalifikace podobně jako v kvalifikaci v Oberstdorfu se nebál. "To nehrozilo. Byl jsem se po zkušebním kole převážit a dopil bych to," uvedl Janda.

V prvním soutěžním kole bude skákat v poslední dvojici s Kasaiem. "Nesoustředím se na toho, kdo skáče se mnou, ale na sebe," řekl Janda, kterého čekal s českou reprezentací silvestrovský večer v restauraci. "Vasja (Bajc) objednal místa v restauraci, kde si dáme večeři," řekl Janda.

Výsledky - kvalifikace:  1. Kasai (Jap.) 128,5 bodu (122,5 m), 2. Hautamäki (Fin.)
128,3 (121), 3. Späth (Něm.) 126,8 (121), 4. Küttel (Švýc.) 123,3 (118,5), 5. Ahonen (Fin.) 123,2 (119), 6. Kofler (Rak.) 123,0 (120), ...35. Hájek 104,4 (110,5), 46. Matura 100 (107,5), 71. Mazoch 85,3 (101), Janda (všichni ČR) nestartoval.

Japonský skokan na lyžích Noriaki Kasai vyhrál kvalifikace na druhý závod Turné čtyř můstků v Ga-Pa. V prvním kole bude jeho soupeřem Jakub Janda.