Neumannová začala pátým místem

• 5
Praha - Vydařený vstup do letošního seriálu Světového poháru mají za sebou čeští lyžaři. V závodě na 10 km klasicky ve švédském Gällivare skončila čtyřnásobná olympijská medailistka Kateřina Neumannová na pátém místě. V závodě mužů na 15 km se neztratil Lukáš Bauer, který skončil na třinácté příčce.

Jednatřicetiletá Neumannová byla po dvou kilometrech na devátém místě s minimální ztrátou na čelo. Na šestém kilometru se zdálo, že o stupně vítězů bude bojovat už jen kvarteto běžkyň. Neumannová jela na čtvrtém místě, ale zrychlit nedokázala a nakonec ji předstihla i Norka Hilde Pedersenová. Dlouho vedla Šmigunová, ale na mezičasu na šestém kilometru měla před Björgenovou náskok jen dvou desetin.

V napínavém finiši se nakonec z výhry radovala Norka Marit Björgenová, vítězka düsseldorfského sprintu, na kterou česká lyžařka v cíli ztratila necelých devatenáct sekund. Druhá doběhla Estonka Kristina Šmigunová a třetí byla Finka Virpi Kuitunenová. Od medailového umístění dělilo Neumannovou deset sekund.

Do bodované třicítky se vešla i devětadvacátá Kamila Rajdlová. Helena Erbenová obsadila 44. místo a Petra Markelová figurovala se ztrátou více než čtyř minut na 78. pozici.

Pořadí Světového poháru vede Björgenová se ziskem 200 bodů, Neumannová má 40 bodů a zařadila se na deváté místo.

Mužské prvenství vybojoval na trati 15 km klasicky Alex Teichmann, v závodě bodovali dva čeští běžci. Lukáš Bauer doběhl po patnácti kilometrech klasickou technikou do cíle jako třináctý, pětadvacátého času dosáhl v silném mrazu Jiří Magál.

Svoji sílu ukázali němečtí běžci. Suverénně vyhrál Alex Teichmann a dostal se do čela průběžného pořadí seriálu. Se ztrátou více než půl minuty skončil druhý René Sommerfeldt a úspěch Němců, kteří směřují své úsilí hlavně k únorovému mistrovství světa v Oberstdorfu, podtrhli ještě pátý Jens Filbrich a sedmý Tobias Angerer.

"Takový výsledek jsem nečekal. Teichmann si se soupeři úplně pohrál, jeho náskok byl fenomenální," řekl agentuře SID trenér německé reprezentace Jochen Behle.

Třetí místo obsadil ruský závodník Vasilij Ročev, šestý dojel Slovák Ivan Bátory. Na konci desítky se poskládali zástupci severské školy; osmý byl Odd-Björn Hjelmeset z Norska, devátý skončil Švéd Mathias Fredriksson a desátý jeho bratr Thobias.

S vystoupením v úvodu sezony byla spokojena i česká výprava. "Je to uklidnění pro oba běžce, kteří bodovali. Lukáš ještě není v nejlepší formě, i tak jel velmi dobře. Magál dosáhl nejlepšího výsledku v klasickém stylu ve Světovém poháru," uvedl asistent trenéra Květoslav Žalčík.

Na startu nakonec chyběl Martin Koukal, i když byl původně přihlášen. V mrazivém počasí nakonec neběžel po dohodě s lékařem, protože v přípravě měl problémy s průduškami. "Domluvili se, že by to nebylo vhodné. Na trati bylo až minus osmnáct stupňů," řekl Žalčík.

Ženy - 10 km klasicky:
1. Björgenová (Nor.) 28:13,4 min., 2. Šmigunová (Est.) -1,1, 3. Kuitunenová (Fin.) -8,9, 4. Pedersenová (Nor.) -17,2, 5. Neumannová (ČR) -18,7, 6. Baranovová-Masolkinová (Rus.) -38,8, 7. Saarinenová (Fin.) -44,6, 8. Skofterudová (Nor.) -46,4, 9. Kurkinovová (Rus.) -48,2, 10. Sachenbacherová (Něm.) -53,9, ... 29. Rajdlová -2:00,4, 44. Erbenová -2:19,8, 78. Markelová (všechny ČR) -4:22,2.