Neumannová skončila v Norsku pátá

• 8
Beitestolen, Praha - Pátým místem v závodě Světového poháru na 10 km klasicky v norském Beitestolenu zahájila olympijskou sezonu mistryně světa Kateřina Neumannová. První distanční závod letošního seriálu SP ovládli Norové Marit Björgenová a Tor Arne Hetland, z českých mužů skončil nejlépe Lukáš Bauer na 23. příčce.

Neumannová rozjela závod volněji. "Dělala jsem si legraci, že jsem to zbytečně přepálila," vtipkovala. Postupně se dostala do tempa a na mezičasech se posunovala kupředu.

"No po třech kilometrech to vypadalo, že jedu na výlet, ale projevilo se, že
nejsem rozzávoděná a nemám zažité soutěžní tempo. Potřebuji se dostat do rychlosti," řekla Neumannová.

Na trati českou olympijskou naději dojela Björgenová, která startovala o půl minuty později, a společně pak držely vysoké tempo. "Když mě dojela, tak už jsem byla rozjetá do dobrého tempa a pak už mi neujela," uvedla Neumannová.

Jen na začátku to pro ni vypadalo hrozivě. "Po kilometru jsem ji měla v zádech," řekla.

Na předposledním mezičase figurovala česká mistryně světa z bruslařské desítky na třetím místě, ve finiši ale byly soupeřky rychlejší. "Moc mi neseděl tenhle relativně lehký profil trati, tady se udrží i slabší běžkyně," řekla Neumannová.

Pátá skončila i na úvod loňské sezony, kterou pak korunovala titulem mistryně
světa. "Začalo to jak podle kopíráku," uvedla.

Druhé místo 21 sekund za Björgenovou obsadila Finka Virpi Kuitunenová, bronz získala Natalia Baranovová z Ruska. Před Neumannovou se dostala ještě další zkušená Norka Hilde Pedersenová.

Další české běžkyně se do elitní třicítky nevešly. Kamila Rajdlová zaostala za Björgenovou o 1:50 minuty a obsadila 38. místo, Helena Erbenová skončila se ztrátou více než dvou a půl minuty čtyřiapadesátá.

Dále čtěte: První mezičas byl rekordní, smála se lyžařka

Závodu mužů na 15 km klasicky dominovali Norové - Tor Arne Hetland zvítězil před svým krajanem Jensem Arne Svartedalem a Slovákem Ivanem Bátorym.

Nejlepším z Čechů byl Lukáš Bauer na 23. místě, díky třicátému místu bodoval také Martin Koukal.

Dušan Kožíšek skončil čtyřicátý, Jiří Magál obsadil 42. místo a Milan Šperl byl sedmdesátý.

Článek bude doplněn.

VÝSLEDKY
Muži - 15 km klasicky:
1. Hetland 40:50,0 min., 2. Svartedal (oba Nor.) -17,2, 3. Bátory (SR) -24,8, 4. Jauhojärvi (Fin.) -28,8, 5. Kreželok (Pol.) a Rönning oba -31,9, 7. Aasen (oba Nor.) -41,0, 8. Teichmann - 43,6, 9. Angerer (oba Něm.) -49,8, 10. Perrillat (Fr.) -50,1, ...23. Bauer -1:09,5, 30. Koukal -1:19,3, 40. Kožíšek -1:28,6, 42. Magál -1:32,4, 70. Šperl (všichni ČR) -2:43,6.
Průběžné pořadí (po 2 z 24 závodů):  1. Hetland 180 b., 2. Larsson (Švéd.) 100, 3. Svartedal 80, 4. Rönning 63, 5. T. Fredriksson (Švéd.) a Bátory oba 60, ...41. Bauer 8, 44. Kožíšek 6, 54. Koukal 1.

Ženy - 10 km klasicky:  1. Björgenová (Nor.) 26:14,7 min., 2. Kuitunenová (Fin.) - 21,0, 3. Baranovová (Rus.) -28,3, 4. Pedersenová (Nor.) -30,5, 5. Neumannová (ČR) -33,7, 6. Saarinenová (Fin.) -46,8, 7. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) -54,4, 8. Čepalovová (Rus.) - 54,7, 9. Anderssonová (Švéd.) -54,8, 10. Ročevová (Rus.) -59,0, ...38. Rajdlová -1:50,6, 54. Erbenová (obě ČR) -2:32,6.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 24 závodů):  1. Björgenová 200 b., 2. Saarinenová a Kuitunenová obě 120, 4. Pedersenová 70, 5. Dahlbergová (Švéd.) 63, 6. Matvějevová (Rus.) a Baranovová obě 60, ...11. Neumannová 45.