Souboj mistrů pro Karvinou, vyhrálo i Zubří

Karviná - Házenkáři Zubří si po vyřazení v Poháru vítězů poháru spravili chuť v extralize, v úvodním kole porazili Bystřici jasně o devět branek. Jičín doma zdolal Dukla Praha. Nový ročník soutěže začal duelem českého a slovenského mistra, Karviná v něm už o víkendu zvítězila nad Prešovem 35:26.

Zubří - Bystřice pod Hostýnem 32:23 (16:8)
Po neúspěšném boji v prvním kole Poháru vítězů poháru s Minskem vstoupili házenkáři Zubří vítězně do nového ročníku extraligy. Čtvrtý tým minulé sezony v odloženém utkání úvodního kola porazil Bystřici pod Hostýnem jednoznačně 32:23.

Nejvíce branek: Opálka 8/5, Říha 4, Míka, Číp, Randýsek, J. Hrstka, M. Hrstka po 3 - Kovařík 6/5, Žurek 5, Vacula 4. Rozhodčí: Nesvadba, Novotný. Sedmimetrové hody: 7/6 - 5/5. Vyloučení: 6:7. ČK: Titkov (Zubří). Diváci: 850.

Jičín - Dukla Praha 29:22 (14:14)
Házenkáři Jičína rozhodli o výhře nad pražskou Duklou, účastníkem Poháru EHF, v druhém poločase. V první půli se oba týmy střídaly ve vedení a do kabin hráči odcházeli za nerozhodného stavu. Podobný průběh měl i úvod druhého dějství, po deseti minutách byl stav 18:18, poté se ale domácí nadechli k velkému náporu.

Jičín se nejprve dostal do vedení 22:20, poté deset minut neinkasoval a šňůrou sedmi gólů rozhodl o vítězném vstupu do extraligy. V závěru již hosté pouze zkorigovali na konečných 22:29. Největší postavou zápasu byl jičínský gólman Veverka, jenž svými zákroky přiváděl hráče Dukly k zoufalství.

Nejvíce branek: Půta a Brykner po 5, Lepiš 5/1 - Stehlík 8/2, Straka 4, Lehocký 3. Rozhodčí: Bečička, Horák. Sedmimetrové hody: 4/3 - 3/2. Vyloučení: 4:6. Diváci: 700.

Karviná - Prešov 35:26 (21:12)
Karvinští hráli velmi promyšleně a účelně, dovedli dokonale rozebrat obranu hostů a stříleli jednu branku za druhou. Zato Prešovští působili unaveným dojmem, některé jejich akce byly velmi pomalé, jiné naopak zbrklé. Po změně stran domácí házenkáři na chvíli ztratili koncentraci a soupeř toho využil, v 41. minutě snížil až na 18:23.

V závěru utkání se ale karvinský celek vrátil ke hře z první půle a prešovské mužstvo opět jasně převyšoval.
Nejvíce branek:
Heinz 8/4, Faith 6, Kuzo 5, Šulc 4 - Kozlov 6, Mažár 4, Mazůr 3. Rozhodčí: Kohout, Novák. Sedmimetrové hody: 4/4 - 5/3. Vyloučení: 10:8. ČK: 27. Pekár (Prešov). Diváci: 800.

Plzeň - Třeboň 29:25 (15:15)
Bývalý reprezentační kouč Vladimír Haber prožil úspěšný návrat na lavičku házenkářů Lokomotivy Plzeň, kteří dnes zahájili extraligu vítězstvím 29:25 nad Třeboní. Sedmi brankami přispěl k výhře další navrátilec Martin Šetlík, osmatřicetiletý někdejší reprezentant, který přišel do Plzně po dlouhých letech strávených v zahraničních angažmá.

Nejvíce branek: Blecha 9, Šetlík 7/3, Šik 4 - Bicek 8, Jordák 6, Mošovský 5/2. Rozhodčí: Dostál, Halada. Sedmimetrové hody: 4/3 - 2/2. Vyloučení: 4:5. Diváci: 650.

Hranice - Lovosice 29:31 (11:13)
Obhájci bronzových medailí z Lovosic vstoupili do nového ročníku extraligy házenkářů těsným vítězstvím na palubovce Hranic 31:29. Domácí celou dobu prohrávali, deset minut před koncem se dostali do vedení 26:24, ale vlastními chybami utkání ztratili.

Nejvíce branek: Čadra, Hradil a Brůna po 6 - Miler 8, Jablonka 6/4, Kratochvíl 6. Rozhodčí: Bečička, Horák. Sedmimetrové hody: 3/2 - 5/4. Vyloučení: 6:6. ČK: Brabec (Lovosice). Diváci: 250.

Hustopeče - Frýdek-Místek 35:29 (16:14)
Úvodní extraligové utkání vyšlo hustopečským házenkářům výborně, když na domácí palubovce porazili Frýdek-Místek rozdílem šesti branek. Nejlepším střelcem nováčka nejvyšší soutěže byl s jedenácti góly Buriánek.

Nejvíce branek: Buriánek 11, Kučerňák 7, Sedláček 6 - Hastík 8, Toms 6, Alexovič 4. Rozhodčí: Skružný, Kavulič. Vyloučení: 8:7. Sedmimetrové hody: 3/2 - 8/5. Diváci: 300.

Alexandr Radčenko z Prešova (vlevo) se snaží zastavit karvinského Jána Faitha.

Lovosičtí Dominik Miko (vlevo) a Tomáš Kratochvíl a Mojmír Valášek z Hranic (uprostřed).