Karviná se s Ligou mistrů rozloučila vítězstvím

Karviná - Házenkáři Karviné se s Ligou mistrů rozloučili v vítězstvím na domácí palubovce nad Kaunasem 31:26. Díky tomu obsadili v základní skupině H třetí místo a přecházejí do osmifinále Poháru vítězů pohárů. Postup ze skupiny do play-off LM si už dříve vybojovaly Flensburg s Paříží.

Patnáct minut to vypadalo na exhibici domácích, ale pak výkon Baníku upadl místy až do podprůměru. Litevci sice vysunutou obranou vymazali střelce Horáka, jejich defenzivní blok však z pravého křídla systematicky rozrážel Sobol.

O gólový rozdíl v úvodu se postaral Putera, který pro Kaunas doslova zaklel karvinskou branku. Hosté dali první gól až ve 12. minutě, snížili na 1:4 a od toho okamžiku nabral výkon Karvinských sestupný trend.

Průběh utkání doslova posely technické chyby a střelecká neschopnost na obou stranách. Rozháraný vývoj jakoby více svědčil litevskému mistrovi, který nenápadně ukrajoval z počátečního čtyřgólového manka. A tři minuty před přestávkou dokonce vyrovnal na 9:9.

Ztráta náskoku připravila mladý soubor trenéra Jiřího Kekrta o klid. Povolila i Puterova neprůstřelnost a Kaunas dál domácím šlapal na paty.

Stačila na to dvojice spojek Novickis, Judzaitis, jejichž střelbu ze střední vzdálenosti soupeř v podstatě za celý zápas nedokázal eliminovat. Novickis v duelu nejlepších klubových kanonýrů zcela zastínil karvinského Horáka, když vzájemný minisouboj vyhrál 9:0.

Slezanům, kteří na palubovce protočili všechny muže v sestavě, se houževnatého protivníka stále nedařilo setřást. Ještě pět minut před koncem vedli pouze o branku.

V klíčových momentech vzali zodpovědnost na svá bedra hráči z lavičky: Szymon do
otevřené obrany ze dvou trháků zvýšil na 29:25 a také Puterův náhradník Marjanovič podržel v závěru mužstvo několika zákroky.

"Náš výkon byl sinusoidní, střídali jsme lepší okamžiky s horšími," řekl Kekrt po utkání novinářům. "Rozdíl byl i ve výkonu brankáře. Zatímco v prvním poločase byl Putera doslova neprůstřelný, ve druhé půlce už to bylo slabší. Ale jsem rád, že si dneska zahráli všichni a zvládli to i ti, o kterých jsem ještě před nedávnem tvrdil, že se teprve učí," dodal.

Kekrt nepovažuje letošní vystoupení v Lize mistrů za neúspěch, mrzí ho však, že se mužstvu nezdařil postup. "Byl v našich silách, ale stejně jako před rokem jsme nezvládli ten jediný rozhodující zápas s Paříží. Ostudu jsme ovšem neudělali. Znovu budujeme nový tým a chybí nám tady typy, jako třeba ještě loni byli Szymanski, Kust anebo Kamil Heinz," uvedl Kekrt.

Výsledky - skupina H:
Baník Karviná - Granitas Kaunas 31:26 (12:10)
Nejvíce branek:
Sobol 8/2, Zdráhala 4, Kuzo, Prachař, T. Heinz a Kichner po 3 - Novickis 9/3, Judzaitis 7, Veta 5. Rozhodčí: Poladěnko a Černega (oba Rus.). Sedmimetrové hody: 2/2 - 3/3. Vyloučení: 4:5. Diváci: 600.

Paříž - Flensburg 33:31 (16:16)