Britská F3

Britská F3 | foto: Roman Klemm

Na Hockenheimu se britská F3 představila divákům na pevnině

  • 0
Při hostování britské formule 3 na Hockenheimu se prosadili Švéd Ericsson a Rakušan Grubmüller. V celkovém pořadí nadále vede Australan Ricciardo – dříve tak důležité mistrovství ovšem prožívá vážnou krizi.

Britové přijeli na „starý kontinent“ aby absolvovali sedmý a osmý závod svého šampionátu Cooper-Tires-British-F3. V Hockenheimu nastoupili s dvaceti monoposty. Oporou šampionátu jsou stáje Carlin (nasazuje čtyři vozy pro Ricciarda, Chiltona, Wickense a Arundela), Raikkonen-Robertson (Ericsson, Huertas a Nakajima) a Fortec (Christodoulou, Garcia a McKenzie).

Jako lídr mistrovství do Německa přicestoval nový „wonderboy“ scény, Daniel Ricciardo z Austrálie. 19letý chráněnec Red Bullu vyhrál úvodní dva závody v Oulton Parku a přidal další vítězství v Silverstonu. Na Hockenheimringu  byla jeho Dallara-VW týmu Carlin vysokým favoritem, Daniel se ale nedokázal prosadit dle přání.

V kvalifikaci pro sobotní závod byl poražen o 74 tisícin Rengerem van der Zandem. Nizozemec nastoupil do stáje Hitech až po zahájení sezony (poté, co se rozplynul jeho sen o kokpitu v DTM) a hned dokázal těžit ze svých bohatých zkušeností v evropském šampionátu vítězstvím v Silverstonu.

Třetí kvalifikace byl další jezdec, který nepojede kompletní šampionát: výborný Švéd Marcus Ericsson, který se koncentruje především na japonské mistrovství a v Anglii hostuje jen díky delší přestávce na Nipponu. Hned své první hostování před týdnem v Rockinghamu zakončil vítězstvím.

Stejně tak pokračoval mladý Švéd i v Hockenheimu. Vyrazil nejlépe a po celý závod dotírajícímu van der Zandeovi nedal šanci k předjetí. Oslavovaný Ricciardo se musel v průbehu podniku dokonce poklonit i Rakušanovi Grubmüllerovi z týmu Hitech.

Byl to právě Walter Grubmüller, kdo překvapil soupeře i v kvalifikaci pro nedělní závod. Postavil se na pole-position před týmovým kolegou van der Zandem. Druhou řadu tvořili Ricciardo s Chiltonem ze stáje Trevora Carlina, Ericsson byl až pátý. A Grubmüller, který v motorportu zatím udivil pouze finanční zdatností svých sponzorů, si v neděli dokázal dojet pro své první velké mezinárodní vítězství před van der Zandem a před kanadskou hvězdou ‚formule 2‘ Wickensem, který na Hockenheimu také pouze hostoval. Ricciardovi se opět nedařilo a získal pouze body za osmé místo. Přesto si udržel vedoucí pozici v celkové tabulce.

Jak hodnotit dříve tak důležitou britskou F3, která dala světu jména jako Fittipaldi, Piquet, Senna, Häkkinen nebo Herbert? Vznik evropského šampionátu (jezdí se především v rámci DTM) ji jistě uškodil ještě mnohem více, než německému mistrovství. Série, ve které tvoří tři týmy hned polovinu startovního pole, se těžko dá označit za zdravou.

Podobné je to s kvalitou pilotů a týmů. Hostující jezdci, nebo piloti, kteří nastoupili jen ‚narychlo‘ (Ericsson, van der Zande, Wickens) se okamžitě dokáží prosadit vůči pravidelným účastníkům a staví tak za prestiž britského titulu velký otazník.

Silné britské týmy se soustředí především na evropský šampionát (Carlin) nebo se do něj přesunuly úplně (Manor). Výplň mezi dříve uvedenými velkými stájemi tvoří organizace, jako Litespeed, která se chce pod jménem Lotus ucházet o místo v F1. Pokusy Angličanů, dostat své dvě šasi Mygale a SLC alespoň do středu pole, byly v Hockenheimu hodné politování. Ale zcela jistě ne hodny jména Lotus, nebo dokonce postupu do F1.

Celkový stav Britské F3 (po 8 z 20 závodů)

1. Daniel Ricciardo, Carlin-Dallara-VW 89 b.

2. Walter Grbmuller, Hitech-Dallara-Mercedes 74 b.

3. Nick Tandy, JTR-Mygale-Mercedes 68 b.

4. Marcus Ericsson, RR-Dallara-Mercedes 65 b.

5. Daisuke Nakajima, RR-Dallara-Mercedes 57 b.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž