Třem cyklistům hrozí tresty za doping

  • 4
Praha - Nad českou cyklistikou visí stín mohutné dopingové aféry. Nezávisle na sobě se do něj dostali tři jezdci nejlepší tuzemské profistáje, druhodivizní eD'system/ZVVZ. „Vím o problémech, ale v této fázi vyšetřování je nemohu potvrdit,“ prohlásil doktor Jan Chlumský z Českého antidopingového výboru.

František Trkal, jeden z lídrů týmu a rekordman v účasti na Závodu míru, měl po extralize v Jevíčku v těle zvýšenou hladinu nandrolonu. To těsně ukázal A-vzorek. Trkal nyní čeká na výsledek B-vzorku, hrozí mu dvouletý zákaz činnosti.

„Nechápu to, podstupuju další vyšetření. Výsledky budu znát příští týden. Ale proč bych to dělal? Plánoval jsem konec kariéry,“ řekl zničeně.

Christian Pfannberger, přední rakouský vrchař, měl také zvýšenou hladinu nandrolonu po červencovém mistrovství Rakouska. Tamější svaz mu okamžitě zastavil činnost. „Ale došlo prý k chybě, snad záměně vzorků. Vzkázal mi: Vyřídím to sám s vlastním právníkem,“ prohlásil Jiří Ženíšek, šéf stáje.

Tři cyklisté české stáje eD'system v ohrožení

Christian Pfannberger
24 let - pozitivní dopingový test na nandrolon, tvrdí, že to byl omyl
František Trkal
34 let - pozitivní A-vzorek na nandrolon
Lubomír Kejval
28 let - doping, či nádorové onemocnění?

Zapeklitou záležitostí je kauza Lubomíra Kejvala, na 9. místě nejlepšího Čecha letošního Závodu míru. Po prestižních zářijových etapách Okolo Hesenska doporučila komise Mezinárodní cyklistické federace UCI české straně provedení důkladných lékařských testů. V Kejvalově těle byla změřena zvýšená hladina ženského hormonu HCG.

To však může být způsobeno nádorovým onemocněním. Stejně byl kdysi testován i Lance Armstrong než u něho byla objevena rakovina.

„Kejval podstupuje endokrinologická vyšetření, jeho případ se zatím nevnímá jako pozitivní dopingový nález,“ tvrdí lékař týmu Karel Martínek. „Jsem v těžké situaci, doufám, že to dopadne dobře,“ uvedl Kejval.

Po dvouletém zákazu činnosti nedávno předčasně ukončil kariéru Kejvalův bratr Miloslav, také cyklista.

Ženíšek odmítá „klubovou“ souvislost. „Každý ví, co smí, a co ne. A máme doktora,“ krčí rameny. Ve smlouvách jezdců stojí jasně: pozitivní dopingový nález = výpověď.

Nekončí ani vleklé tahanice Pavla Padrnose, který působí v americké stáji US Postal a už potřetí dovezl Armstronga ve žlutém trikotu do cíle Tour de France. „Musel jsem si najmout italského právníka,“ řekl Padrnos k chystanému soudu s 10 cyklisty a dvěma maséry v Boloni.

Byť u něho policie v roce 2001 našla lahvičku s povolenou látkou L-karnitinem, čeká ho u soudu „slyšení“.